I I Maak kennis met Kavelruilbureau Zeeland! 34 MENINGEN MARINIERSKAZERNE De marinierskazerne verhuist naar Vlissings grondgebied. Ritthem bereidt zich voor op nieuwe buren. 44 Vlak naast dat dorpje van krap 600 inwoners wordt een 'stad' gebouwd. EF De zesdaagse oefening van het 2e Bataljon Korps Mari niers is geruisloos aan Rit them voorbij gegaan. Provincie Zeeland Lezersbrieven Dominee (10) Dominee (Slot) Zorg in Zeeland Ritthem in de tang genomen door Marcel Modde RITTHEM - Voorzitter Friedy Geeve van de Ritthemer dorpsraad wijst en draait met de klok mee. „Daar zien we de flats van Oost-Sou burg, dan krijg je de buitenste rand van de wijk Mortiere in Mid delburg, die gaat over in de Schel- depoort en 's avonds worden we getrakteerd op het felverlichte Co- belfretterrein. Wat is er eigenlijk nog over van het echte landbouw gebied? Ik noem dat visuele ver vuiling. Vandaar ook dat we in het dorpsplan met zoveel woor den hebben benadrukt dat er een einde moet zijn aan de oprukken de bebouwing. Ritthem wordt in de tang genomen." Het dorpje aan de Westerschelde dankt z'n bestaan aan een hoge kreekrug. De oude kerktoren stamt uit de 12 eeuw, toen Rit them nog Rietheim heette. Op een steenworp afstand staan de oude forten Rammekens en (wat er van over is) De Ruijter. De kern is nooit veel groter geweest dan de huidige 450 inwoners en nog eens zo'n 150 mensen in het buitengebied. Geeve: „Als me vrouw Peijs in het licht van de his torische band van Vlissingen met de mariniers via Michiel de Ruy- ter trots uitroept dat 'de jongens weer thuiskomen', kan ik me daar wel iets bij voorstellen. Maar voor Ritthem komt die kazerne er ge woon bij! Het is wéér inleveren van een stukje landelijke bele ving. Wij zien het in eerste instan tie als aantasting van ons buiten gebied. De laatste 25 jaar zijn hier vooral mensen van buiten het dorp komen wonen, omdat ze rust en ruimte zoeken. Eén op de vijf Ritthemers heeft een paard en één op de tien een hond... Drie kwart van de jeugd vanaf elf jaar die we in 2010 de vraag hebben voorgelegd, zou ook later het liefst in het dorp willen blijven wonen. Dus dan is het van belang dat je uitbreidingsmogelijkheden houdt", stipt de dorpsraadvoorzit ter meteen maar even subtiel aan waar wat hem betreft het nodige wisselgeld kan worden gevonden voor een zo breed mogelijk draag vlak. „Toen bekend werd dat de Friedy Geeve marinekazerne mogelijk naar Zee land zou verhuizen, werd gelijk gezegd: dat is goed voor Zeeland, goed voor Vlissingen. Maar wordt ook de vraag gesteld of het goed is voor Ritthem? Want laten we niet uit het oog verliezen dat straks vlak naast dat dorpje van krap 600 inwoners een 'stad' wordt gebouwd waar 2000 men sen gaan wonen en werken." Het gezicht van Christel Klapwijk, dorpsraadsecretaris, vormt één groot vraagteken: „Je kan nu nog op geen enkele manier inschatten wat de daarvan de effecten zullen zijn. Dat is het lastige. Niemand weet al precies wat er gaat gebeu ren." Nu politiek Den Haag definitief heeft vastgesteld dat nieuwbouw van een marinierskazerne bij Vlis singen goedkoper is dan verbou wing van het huidige complex in Doorn, gaan de ballen pas goed rollen. De Dreu Onions moet wor den uitgekocht, omdat een groot deel van de plannen op grond van de uiengroothandel is ingetekend. De broers Martin en Tony de Dreu wachten met smart op de start van serieuze onderhandelin gen. Het al dan niet doorgaan van de nieuwbouw, hangt sinds het bekend worden van de plannen in het najaar van 2011 als een zwaard van Damocles boven het bedrijf. Investeringen zijn uitge steld, totdat meer zekerheid be staat over welke kant het opgaat. „In december heeft nog iemand van de provincie z'n neus laten zien, meer is er sindsdien niet ge beurd", zegt Martin de Dreu. „Dat hele circus zal nu wel snel op gang komen verwacht ik." Ook de dorpsraad kijkt reikhal zend uit naar de eerste gesprek ken met vertegenwoordigers van het Korps Mariniers. Klapwijk en Geeve vertrouwen er op dat ze door de gemeente, provincie en het ministerie van Defensie nauw betrokken blijven bij de verdere uitvoering van de plannen. Daar bij zal voor hen altijd centraal staan dat de leefbaarheid van de kleine kern behouden en zo moge lijk verbeterd moet worden. Klap wijk moet diep nadenken over de vraag of de komst van de kazerne dan wordt gezien als een bedrei ging voor die leefbaarheid. „Dat weet ik niet. Wél in die zin dat er een stukje van ons buitengebied wordt afgesnoept." Geeve: „Op de kazerne zelf wordt geoefend, ge sleuteld aan voertuigen, maar daar merk je, denk ik, weinig van. Het zit meer in verkeersbewegin gen naar en van het complex en mogelijke extra lichtvervuiling. Hoe verdraagt zich dat tot de om geving?" Hij wijst op de zesdaagse oefe ning van het 2e Bataljon mari niers in het kustgebied van Rit them en Vlissingen die vandaag wordt afgesloten; een 'toevallige' eerste kennismaking met het Korps in de week dat Den Haag debatteerde over de kosten en ba ten van een verhuisoperatie. „Ik heb van die hele oefening niks ge merkt. Of jawel, toch! Ik heb drie mariniers door het dorp zien lo pen." Klapwijk heeft ook geen klachten gehoord van dorpsgeno ten. „Op zich wel bemoedigend dus. Het enige is dat gebieden als het Ritthemse bos worden afgeslo ten tijdens een oefening, zo heb ik begrepen. Geen idee hoe ze dat gaan doen, maar goed... En hoe zit dat met het schorrengebied? Bij een aantal mensen leeft de angst voor beschadiging door rupsvoer tuigen. Ik geloof niet dat dat de be doeling is, maar dat is dan toch weer zo'n onzekerheid die wringt. Nu de beslissing is geno men, moet op al dat soort vragen gewoon snel antwoord komen." Geeve: „Ik denk dat een heleboel vragen voortkomen uit het simpe le feit dat we in Zeeland nauwe lijks ervaringen hebben met mili taire oefeningen." Hij pleit derhal ve voor een aparte paragraaf in de economische effectrapportage die de provincie in relatie tot de komst van de kazerne laat opstel len. „Wat is het sociale effect van een groot kazernecomplex vlak bij een klein dorp? Eind volgende maand kunnen ze daar waar schijnlijk meer over vertellen, is de verwachting." Vooralsnog verdienen de plannen met de kazerne een kritische doch positieve benadering, stel- Bezoek op woensdag 20 februari 2013 de informatieavond over het Kavelruilbureau Zeeland in de Halle in Axel. Liggen al uw percelen aaneengesloten? Of neemt u als agrarisch ondernemer noodgedwongen genoegen met percelen die minder gunstig liggen ten opzichte van uw bedrijf of de gewenste locatie? Wanneer dat het geval is, biedt kavelruil misschien dé mogelijkheid uw bedrijfsvoering, en die van uw collega, te verbeteren. Onderzoek samen met het Kavelruilbureau Zeeland de mogelijkheden voor vrijwillige kavelruil! Wanneer? Woensdag 20 februari 2013 Waar? De Halle in Axel, Rooseveltlaan ia, 4571 HT Axel Tijd? Inloop vanaf 19.00 uur, programma tussen 19.30 uur en 21.00 uur Het Kavelruilbureau Zeeland is een initiatief van de provincie Zeeland en heeft als doel kavelruil effectief en slagvaardig in te zetten om de bedrijfsvoering van agrariërs te verbeteren. Bij het Kavelruilbureau Zeeland zijn diverse partijen betrokken: provincie Zeeland, Dienst Landelijk Gebied, Kadaster, ZLTO, waterschap Schelde- stromen. Rijkswaterstaat, diverse Zeeuwse gemeenten, Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt en Rijksvastgoed- en ontwikkelbedrijf. Het project wordt mede mogelijk gemaakt door het Europees Landbouwfonds voor Plattelandsontwikkeling. Meer informatie: www.kavelruilbureauzeeland.nl of word vriend op facebook. Opdrachtgever Dienst Landelijk Gebied Ministerie van Economische Zaken l Brieven (max. 150 woorden), richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91, 4330 AB Middelburg bij voorkeur via de mail: lezersredacteur@pzc.nl De heer Slager is een man die ik zeer hoog acht door het schrijven van het standaardwerk over de Ramp. Waar veel wat mis ging, en was, aan de kaak gesteld wordt, en waar wel erg weinig oyer gepraat is. Bovendien een ge schiedkundig werk van de eerste orde. Met het kapittelen van bur gemeester Nuis van Tholen, wie deze wel of niet moet uitnodigen, gaat hij wel wat ver. Het gaat om de vrijheid van meningsuiting, ook als die indruist tegen de alge mene norm. Het kan toch niet zo zijn dat van een uitgenodigde spreker gevraagd wordt wat hij of zij gaat zeggen. Bovendien denkt, of wordt geacht zo te denken, een groot gedeelte van de Zeeuwse be volking. Wie is dan de heer Slager om te beletten dat dominee Quist deze denkwijze op gepaste wijze tot uitdrukking kan brengen. Hoe hard en genadeloos dit op de meesten van ons ook overkomt. N. van de Wekken Middenstraat 1, Kats Wanneer een wat hoger geplaatst geestelijk leider gaat duiden wat de bedoeling is geweest van God met een bepaalde gebeurtenis, dan gaat een mens met zijn men selijke geestelijke vermogens op de stoel van God zitten om even te duiden wat God bedoeld heeft te zeggen met deze gebeurtenis. Even zo goed zijn alle mensen die hier zo fel op reageren van hetzelf de laken een pak. Ook zij gaan op de stoel van God zitten om te dui den dat het echt anders was. Wanneer een mens een boek no dig heeft, vol geboden en verbo den en andere dwingende regels om echt in liefde te kunnen le ven, dan is het triest gesteld. Joop van Kooten Breeweg 49, Middelburg Even geleden werd het congres ge houden over de toekomst van de Zeeuwse zorg onder voorzitter schap van de heer H. Simons. Worden oude plannen uit 2008 nu ook aangepast aan de laatste ontwikkelingen, het moderne vir tuele ziekenhuis en recente op merkingen van de Inspectie over de kwaliteit? Sinds er op basis van verrichting (DBG) wordt vergoed is het aantal ligdagen zowat gehal veerd. Ook zijn er diverse zelfstan dige behandelcentra gestart, heel wat specialisten werken nu bui ten het ziekenhuis. In Vlissingen is een gebouw voor ruim 400 bed den en ongeveer 40.ooom2. Nu zijn misschien nog maar 120 bed den en een kleinere polikliniek nodig, een ziekenhuis van onge veer 14.000 m2. Is dit niet te reali seren in het bestaande gebouw?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 34