10 Ik ga me niet laten frustreren li li Bijna een kwart van de Zeeuwse werkzoekenden is 55-plus. Voor UWV. Dat je niet bij de pakken neer moet zitten, bewijzen Marian hen wordt het dit jaar nog moeilijker en Wim. De laatste heeft net werk een baan te vinden, denkt de gevonden. 32 ZEELAND ARBEIDSMARKT FF Uit onderzoek van TNO blijkt dat oudere werkne mers juist productiever zijn dan jongeren. Dankzij hun ervaring weten ze situaties direct goed in te schatten en werken ze daar om effectiever. Ook hebben ze slimmere werkstrategieën en zijn ze minder vaak ziek dan jongeren. INC Economisch Bureau voorspelt dat de werkloosheid dit jaar met tien pro cent stijgt. Vooral 55- plussers zullen het nog las tiger krijgen, denkt uitkeringsinstantie UWV. 5 5-plusser moet nog Een vluchtige blik uit het raam. Het miezert op de Westelijke Ka- naalweg in Wemeldin- ge. Een ingepakte vrouw beent haastig voorbij. Ze laat haar hond uit aan de Prome nade. Een tafereel dat Marian de Jong (57) nu bijna dagelijks kan gade slaan. Ze is immers al negen maanden werkloos. „Hee, maar ik ben niet zielig hoor. Ook al kan ik geen baan vinden, ik zit echt niet bij de pakken neer. Ik ben vrijwil liger bij Slachtofferhulp Neder land geworden^Dat is mooi werk. Ja, ik beschouw het als werk. Al is het een onbetaalde, het is een baan." Een jaar geleden werkt ze nog bij spoornetbeheerder Prorail in Utrecht. Daar is ze, na de zoveel ste reorganisatie in spoorweg- land, terechtgekomen. In januari kantelt Marians carrière. „Bij Pro rail was ik human resource-consu lent, zeg maar functionaris perso neel organisatie. Twaalf jaar spoorde ik elke dag naar Rotter dam en in het laatste jaar naar Utrecht. Door de reorganisatie werd mijn functie uitgehold. Ik moest onder meer de telefoon dienst in, waar ik allerlei calls diende uit te werken. Dat voelde toch wel als een behoorlijke stap terug. Daar kwam bij dat ik elke dag vanuit Wemeldinge naar Utrecht reisde en weer terug. Vijf uur in de trein. Bij elkaar sloopt dat je." In januari krijgt Marian hartklach ten. Meteen naar de dokter. Er volgt een nacht op de intensive care. Hoge bloeddruk door stress, luidt de diagnose. „Ik had een bore-out. Te weinig uitdaging in mijn werk, ik kreeg er geen ener gie meer van. En dan vijf uur rei zen per dag, ja, dat put je uit in zo'n situatie." Ze treft een vertrekregeling. Een andere uitweg is er op dat mo ment niet. Ze verlaat Prorail op 1 mei 2012. „Dat was een harde erva ring. Sinds 1991 werkte ik bij de Marian de Jong (57) uit Wemeldinge is een jaar werkloos. Ze is nu vrijwilliger bij Slachtofferhulp Nederland. „Ik ben te jong en te vief om hele dagen op de bank te hangen. NS en, na de splitsing van het spoorbedrijf, bij Prorail. Ik trein de 40.000 tot 50.000 kilometer per jaar. Dat had ik er voor over. Het waren leuke functies met vol doende uitdagingen om jezelf te verbeteren. Zeker in het perso neelsmanagement had ik het ge weldig naar mijn zin." Ze knapt op en schrijft minimaal elke week een sollicitatiebrief, zo als uitkeringsinstantie UWV verlangt. Twee keer zit ze dichtbij een nieuwe baan, maar bij het maatschappelijk werk in Goes komt ze net een paar streepjes werkervaring te kort. Dat geldt ook voor human resource-consu lent in Goes. „Ik merk dat mijn leeftijd een rol speelt, maar ik ga me niet laten frustreren. Ik heb met mezelf afgesproken dat ik niet in de put ga zitten. Ik heb be sloten vrijwilligerswerk te doen. Ik ben te jong en te vief om hele dagen op de bank te hangen." Zo belandt Marian bij Slachtoffer hulp Nederland. „Ik help slachtof fers van misdrijven en verkeerson gevallen, onder meer bij het doen van aangifte en het verhalen van schade. Je moet er een behoorlijke zware training voor doorlopen. Ik ben er nu twintig uur per week mee bezig. Dit werk, want het voelt als een baan, geeft me vol doening. Ik heb die intellectuele uitdaging ook nodig. Plus, ik doe wat voor mijn uitkering. Mis schien leidt dit vrijwilligerswerk uiteindelijk weer tot een baan. Als er een vacature komt, ga ik er op af." Ze heeft goede raad voor mensen die ook langdurig werkloos zijn. „Ga niet bij de pakken neerzitten. Wees actief en neem je leven in eigen hand."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32