Containeroverslag is een must voor Zeeland Als ik naar het podium ga, ben ik niet echt uit 'Wat is 2 o kilometer rijden als het leuk is?' Schuldeisers Thermphos twisten over gebruik gelden uit boedel I I C I I 26 zeeland Habemus papam Het CBS heeft becijferd dat Zeeuwen het verst van allerlei culturele voorzieningen wonen. Ze moeten maximaal wel 15 kilometer reizen naar een theater. Zeeland vernieuwt 1 ff WOENSDAG Ernst Jan Rozendaal Ik mag van gereformeerde huize zijn, toch laat het te rugtreden van paus Bene- dictus XVI mij allerminst koud. Ik ben dol op verhalen over de katholieke kerk, vooral als ze zich afspelen in het mo numentale Rome. Van de carna valsparade aan geestelijken die in de loop der eeuwen als plaatsvervanger van God op aar de zijn gezien tot aan de maffio se intriges in Vaticaanstad. De afgelopen dagen was het dus genieten. Gulzig las ik maandag alle tweets over de pontifexit en de paapdicatie. 's Avonds zapte ik van De We reld Draait Door via het Jour naal en Nieuwsuur naar Pauw Witteman. Overal lieten des kundigen hun licht schijnen over de eerste paus in zeshon derd jaar die levend afscheid neemt van zijn ambt Gisteren spelde ik alle kranten. Gretig las ik de speculaties over mogelijke opvolgers. De conser vatieve Joseph Ratzinger heeft het imago van de Roomse kerk geen goed gedaan. De hoop van menige Vaticaanwatcher is daarom gevestigd op Peter Turkson, de zwarte aartsbis schop van Ghana, die als een ge- jurkte Obama de broodnodige vernieuwing zou kunnen be werkstelligen. Streef dan Ame rika meteen voorbij en kies een vrouw, zou ik zeggen. Het verbaast me niks als de slu we Benedictus dat al heeft voor bereid. Hij wil wat goedmaken. Geografisch gezien is na Polen en Duitsland nu Nederland aan de beurt om een paus te leve ren. Anders dan op sociale me dia wordt gesuggereerd, denk ik niet dat de protestantse Bea trix is benaderd. Is het toeval dat de paus zijn terugtreden be kendmaakt op de eerste werk dag na het officiële afscheid van onze commissaris van de koningin? Geboren in Brabant en dus katholiek. In tegenstel ling tot Benedictus is communi catie haar sterke punt. Ze vere nigt mensen. Ze weet hoe het is kantoor te houden in een ab dij. De door Ratzinger verket terde homo's lopen vast en ze ker met haar weg. Ze is een zegen voor Rome. Let op mijn woorden. Al op 1 maart klinkt het habemus pa pam. We hebben een nieuwe. Karla Paus! Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende De PZC besteedt aan dacht aan negen pro jecten die de Zeeuw se economie moe ten opstuwen. Van daag deel drie: meer container overslag én een knooppunt voor de zee- en binnenvaart. Algemeen directeur Hans van der Hart van havenbedrijf Zeeland Seaports trekt dit project. Een ter minal op het gewenste knoop punt is geen zaak van lange adem, zegt hij. Waarom niet? „Zo'n scharnierpunt tussen zee- en binnenvaart zit al in onze stra tegie voor containerisatie." Waarom zijn nieuwe containerfacili- teiten noodzakelijk? „Het containervervoer groeit we reldwijd. Ook traditioneel stuk goed wordt steeds meer per con tainer aangevoerd. Je moet daar op inspelen, anders wordt de groei van de Zeeuwse havens be lemmerd. Onze strategie is contai nerfaciliteiten in de havens uit te breiden. In de Vlissingse haven zijn daarvoor vier geschikte plek ken, waarbij Verbrugge Terminals het verst is met zijn uitbreidings- ZAAMSLAG - Anneke van de Ree uit Zaamslag en haar man zijn lief hebbers van klassieke muziek. Ze zijn dan ook trouwe bezoekers van het Podium van Zaamslag. „Het podium heeft heel veel te bieden en zeker wat klassieke mu ziek betreft is er genoeg te doen." De programmering van het Po dium van Zaamslag varieert van klassiek tot een soort bonte avond, van vertelavonden tot een Mattheüspassie. Dat wil niet zeggen dat Anneke en haar man nooit eens ergens an ders heengaan om klassieke mu ziek te beluisteren. „We gaan naar de Mattheus Passie in Hulst, we zijn naar het Zeeuws Orkest in Terneuzen geweest en ook een keer naar de Jacobskerk in Vlissin- gen. Het verschil met een bezoek aan het Podium van Zaamslag is dat ik dan niet het 'uit-gevoel' heb." Een avondje uit in Zaamslag is weer een andere ervaring. Zo blijf je meestal even nakletsen met an dere bezoekers, vaak dorpsgeno ten natuurlijk of mensen uit de di recte omgeving onder het genot van een glaasje. „Maar zaterdag zag ik ook wel dat veel van de be zoekers van elders kwamen. Mis schien dat een kwart van de aan wezigen bekend was en de rest vreemd." Ook het kleinschalig karakter van het Podium van Zaamslag spreekt haar erg aan. Anneke kent het ge bouw goed, want toen het nog in gebruik was als gereformeerde kerk, kwam ze er ook. Op haar manier promoot Anneke het bezoek aan het podium ook: „Ik geef op een verjaardag wel eens een kaartje voor een bezoek aan een van de voorstellingen ca deau. Dan doe ik er een folder bij, zodat mensen kunnen zien wat er nog te doen is. En soms gaan we dan samen naar zo'n uitvoering." Als het podium onverhoopt zou moeten sluiten, zouden Anneke en haar man dat wel als een ge mis ervaren: „We zouden het heel jammer vinden." Hans van der Hart plan. Voor de binnenvaart moe ten we een logistiek centrum creë ren om het vervoer naar het ach terland te verbeteren. Er liggen kansen voor een knooppunt op de corridor Rotterdam-Parijs." Frankrijk zou de verbetering van de Schelde-Seine route hebben stopge zet. Dat is nu een flessenhals voor de binnenvaart. Beïnvloedt dat uw con tainerproject? „Elk megaproject kent zijn strub belingen, maar Frankrijk zet dat project gewoon voort, hoor." Wat is de beste plek voor eén dergelij ke draaischijf? „De Kanaalzone is ideaal als logis tiek knooppunt. Zijkanaal C, vlak bij de CZAV, is een prima locatie, maar er zijn meer opties." Hoe vaart de containerop- en over slag in de Zeeuwse havens? „Onze overslag is met één pro cent van het totaal bescheiden, maar we groeien wel. Vorig jaar hebben we zo'n 200.000 ton in containers overgeslagen. Zeven procent groei tegenover 2011." NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Er zijn bezoekers van 't Kerkje in Elles- diek die zich afmelden bij het se cretariaat als ze een keer niet naar een voorstelling kunnen komen. Trouwe bezoekers, voor wie het theater veel meer betekent dan cultureel vermaak. Ze ontmoeten er vrienden, het is er gezellig en er wordt in het dialect gesproken; op én rond het theater. Dat laatste is voor Corrie en Jan Boogaard uit Nieuw- en Sint Joos- land een belangrijke reden om heel regelmatig naar 't Kerkje van Ellesdiek af te zakken. „Er wordt vaak in het Walchers of Zuid-Be- velands dialect gezongen en ge sproken. Dat is leuk", zegt Jan Boogaard. „Binnenkort komt bij voorbeeld Peter Dieleman. We gaan moeite doen om erbij te zijn. Als je iets leuks wilt zien in Zeeland, dan kun je elk weekein de wel ergens terecht." Hoe hebben ze Ellewoutsdijk toch ontdekt? 't Kerkje van Elles diek ligt niet naast de deur. „We werden meegenomen door vrien den van ons uit ons dorp en toen kwamen er en paar leuke voorstel lingen achter elkaar. Het sprak ons aan en we zijn blijven ko men." Dat is niet gebeurd bij het theater De Wegwijzer, vlak bij huis. Ze kregen er vrijkaartjes door Frank Balkenende NIEUWDORP - Het is nog maar de vraag of de boedelopbrengst van het failliete fosforbedrijf Therm phos volledig of voor een groot deel kan worden gebruikt om de fabriek te ontmantelen en het ter rein te ontdoen van milieugevaar lijke (licht radioactieve) stoffen. De schuldeisers zijn het daarover oneens. Curator Steven van Bo ven verwacht dat de grootstste schuldeiser, Nahum Galmor, zich er juridisch tegen zal verzetten. Galmor, de voormalige baas en aandeelhouder van Thermphos, heeft een vordering van zo'n vijf tig miljoen euro. Andere grote schuldeisers zijn Akzo Nobel, energiebedrijf Delta en Zeeland Seaports. De curatoren staan op het stand punt dat het geld dat met de ver koop van de dochterbedrijven van Thermphos binnenkomt, moet worden gebruikt om het Therm- phos-terrein in Vlissingen te sane ren. Zeeland Seaports, provincie en Rijk vinden dat ook. Volgens de curatoren kost de ont manteling van de fabriek en de schoonmaakoperatie 113 miljoen euro. De vrees bestaat dat de boe delopbrengst dat bedrag (bij lange na) niet zal dekken. Volgens het voor en gingen naar 'een leuk op treden van een moeder met haar kinderen die allemaal accordeon spelen'. „En we hebben daar ook nog een keer Lenny Kuhr gezien. Als nou 'n Peter Dieleman in De Wegwijzer zou optreden, dan zou den we er vaker naartoe gaan." Ze vertrouwen op het programma van 't Kerkje en als er een (R) ach ter een optreden staat, dan weet je dat er veel belangstelling voor is. „Dan moet je snel reserveren." En de afstand? „Wat is nou 20 ki lometer rijden voor een leuk op treden en gezelligheid." www.pzc.nl/video Rijk draait Zeeland Seaports er als grondeigenaar in eerste instantie voor op. Het havenbedrijf vindt dat echter primair een verant woordelijkheid van het Rijk, met name vanwege de lichte radioacti viteit op het terrein en in installa ties. Havenbedrijf, provincie en Rijk voeren nu overleg over wie voor welk bedrag aan de lat moet. De curatoren hebben tot nu toe twee Thermphos-dochters ver kocht. Italmatch verwerft De- quest in Zwitserland, waar ook be drijven in Duitsland en Engeland onder vallen. Daarnaast is één van twee vestigingen in China verkocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26