pr j 'Afschaffen WOZ helpt krimpregio' almanak ZEELAND Kinderen steunen asiel Stagiaire Volgens CBS-cijfers moeten Zeeuwen het verst reizen voor cultuur. Toch is de werkelijkheid minder somber. www.pzc.nl/carnaval sport Johnny Hoogerland vandaag naar Nederland zeeland Ritthem raakt klem tussen alle bebouwing rond het dorp WOENSDAG 13 februari 2013 - - Cultuur is zelden ver ZIERIKZEE - „Dieren zijn heel belangrijk", vindt Justin (midden) van obs 't Kof schip in Zierikzee. Dat is reden voor hem en zijn klasgenootjes Puk, Thomas en Ivan om een open dag op poten te zetten voor het Dierenasiel Schou- wen-Duiveland op 5 maart. Dat doen ze via De Uitdaging; een project dat kin deren stimuleert sociale dromen waar te maken, foto Dirk-Jan Gjeltema ANALYSE door Rolf Bosboom Vooroordelen zijn er om bevestigd te worden. Uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statis tiek gisteren naar buiten bracht, blijkt dat van alle Nederlanders Zeeuwen het verst moeten reizen om culturele voorzieningente be zoeken. De conclusie is dan al snel getrokken: Zeeland is een provincie waar 'niets gebeurt', een achtergebleven gebied waar artiesten van naam slechts bij ho ge uitzondering naar afreizen on der het mom van cultureel ont wikkelingswerk. Het is een vertekend beeld. Afge zien van het feit dat het overbrug gen van afstanden eigen is aan een dunbevolkt en landelijk ge bied met een eilandenstructuur, kent Zeeland een cultureel aan bod dat zeker niet ondermaats kan worden genoemd. Uiteraard, niet elk dorp beschikt over een bi bliotheek, maar bibliobussen doen alle denkbare plaatsen aan en de aanvraagservice brengt elk boek snel binnen handbereik. In de gemeente Vlissingen is het nu zelfs mogelijk boeken bij super markt, tankstation of dorpshuis af te halen. Wie niet in een van de steden woont en toch naar een 'echt' theater, een museum of de bios coop wil, moet kilometers maken. Dat gebeurt, volop en zonder ge sputter, als het de moeite waard is ook richting Brabant, Randstad en Vlaanderen. Maar daarnaast is binnen de pro vinciegrenzen zeker op podiumge- bied een fijnmazig netwerk ont staan van kleinschalige, al dan niet particuliere initiatieven, die voor hoogwaardig aanbod in de dorpen zorgen. De Wegwijzer, Po dium Reimerswaal, NUT Noord- Beveland, Uit op Tholen, Podium van Zaamslag, Theaters aan Zee, - om er maar een paar te noemen - bestrijken samen een groot deel van de provincie. Talloze dorps huizen, kerken, cafés en andere ac commodaties vervullen mede de rol van cultuurpodium en het aan tal initiatieven groeit zelfs. Verder zorgen de tientallen festivals voor volop levendigheid. Cultuur is in de regio zelden ver weg, maar de kleinschaligheid is behalve de kracht en de charme ook de zwakte ervan. Veel organi saties zijn klein, kunnen zich on voldoende profileren en het ont breekt nog vaak aan afstemming en samenwerking. Daardoor blijft onderbelicht hoeveel Zeeland te bieden heeft. Wie zijn licht onder de korenmaat zet, houdt vooroor delen in stand. O pagina 26-27: 'Als ik naar het podium ga, ben ik niet echt uit' door Marcel Modde MIDDELBURG - De WOZ-waarde van huizen als grondslag voor de onroerendezaakbelasting en markt waarde van een woning kan op de helling. Vooral voor krimpregio's is het volgens de Partij voor Zeeland beter om een 'vastgoedgetal' als uitgangspunt te nemen. In schriftelijke vragen aan Gede puteerde Staten wijst de fractie op een rapport van brancheorga- niesatie VBO Makelaar, dat dins dag is verschenen. Daarin wordt het zogeheten vastgoedgetal als re delijk alternatief gepresenteerd, omdat het los staat van fluctua ties in de markt. De alternatieve maatstaf zou gebaseerd moeten worden op objectieve gegevens, die uitgaan van het ruimtege bruik van de woning in plaats van de waarde ten opzichte van een wijk of vergelijkbare huizen. Vol gens de PvZ kan een 'eerlijke en transparante berekening van de onroerendezaakbelasting een for se besparing aan bezwaarschrif ten en administratieve romp slomp voor gemeenten opleveren. De PvZ vindt dat Zeeland de handschoen moet oppakken. Met enige regelmaat heeft dit dag blad stagiairs over de vloer. Meestal komen ze van tevoren alvast even kennismaken op de redactie, zodat beide partijen weten wat voor vlees ze in de kuip hebben. Ook de Goese redactie mag zich verheugen op tij delijke versterking. De stagiaire wil de weten wanneer het schikte om langs te komen. „Oh, en waar moet ik zijn?", toonde ze zich een goed vragenstelster. Toen ze daags daar na binnenstapte, trof ze twee colle ga's die ter ontspanning een potje stonden te tafeltennissen. „Is dit de PZC?", vroeg de journaliste-in-spe. „Nee, de pingpongvereniging", zei één van hen met een stalen gezicht. Ze liep rood aan. „Neem me niet kwalijk, dan kijk ik even verder."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 25