BUITEN 19 m WOENSDAG 13 FEBRUARI 2013 Autopech op weg naar Tullepetaonestad. Cruella de Vill en Herman de Blijker wachten op de ANWB. Helaas konden ze niet verder Familie Melse Vsaas J. W. Slabbekoorn, Hoek straat waar Onno de Graaf woont en werkt. „Loop maar even achterom", ge baart de kunstenaar. Binnen knettert de houtkachel. De vloer is bezaaid met kleurrijke monoprints, een speciale druktechniek op Japans papier waar On no veel kleuren verf en Japans papier voor gebruikt. De hond wordt een ande re kant op gedirigeerd. „Straks heb je blauwe voetjes." Onno's atelier schuurt tegen het dorp aan. Vanuit zijn raam kijkt hij uit op een bewegend land schapsschilderij. De bruine akkers strekken zich uit tot aan een groene streep dijk. Daarboven verschijnt een zachte wolkenrand. Elke seconde veran deren de kleuren. „Op de plek waar de zeewering een knik maakt, is het Katse strandje", zegt Onno. „Heerlijk die vrij heid. Er is niks. Dat is de aardigheid. En de mensen die hier wonen zijn leuk. Ze hebben een soort anarchistische inslag en een Kats-is-anders-dan-de-rest ge voel." Onno neemt ons mee naar Gale rie Kats aan de Dorpsstraat. Daar werkt hij samen met Lenny van Broekhoven aan de vormgeving van een boek. De ge schiedenis Cats voor de vloed van 1530. Gerard van der Wal schreef de tekst. „Het gaat over toen het dorp nog het centrum van Zeeland was", zegt Lenny die met een dummy op zoek gaat naar fondsen. Vanuit de Dorpsstraat lopen we terug naar de Dijkstraat. Bij de 'menhir' naast de coupure slaan we linksaf. Nu we weten dat aan het eind van de Molstraat de Oosterschelde ligt, is de drang om het water te zien groot. Een stevige wind ruist door de boom takken en rukt aan een paar overgeble ven vergeelde blaadjes. Na een paar honderd meter staan we bij de werkha- ven en de jachthaven. Met rode blossen turen we over de golven naar de Zee- landbrug. Het geroep van de scholek sters doorbreekt de stilte. De middag loopt ten einde en de laagstaande zon trekt lange schaduwen. We gaan terug naar het dorp maar voordat we vertrek ken, kloppen we nog even bij Han ter Keurs aan. De beeldend kunstenaar is nauw betrokken bij het wel en wee van het dorp en woont in een boerderijtje even buiten de bebouwde kom. We tref fen hem in zijn winteratelier bovenin de grote boerenschuur naast zijn wo ning. „In het dorp heerst een prettige manier van saamhorigheid. Toen ik hier kwam wonen, kwam het dorp zelf naar me toe. Of ik wilde meewerken aan culturele weekenden." De afgelopen twintig jaar heeft Kats veel van zijn geheimzinnigheid aan de kunstenaar blootgegeven. Daarom vindt hij het tijd om op te stappen. Het huis staat te koop en Han kijkt uit naar een plek op het Zeeuws-Vlaamse platte land. In stilte werkt hij aan zijn af scheidscadeau voor Kats. „In de consis torie van de kerk komt een muurschil dering van vijf bij vijf. Dat bied ik het dorp aan." Jippie! Naast veel lol, hadden we ook nog prijs! Een optochtkieker Mijn schoon dochter Diana Perez uit Medellin, Colombia. Ze vindt Carnaval leuk en prachtig. Anja Kuijl, 's-Heerenhoek De laatste Carnaval van Han Polman als burgemeester van Bergen op Zoom Ad Walrave, Bergen op Zoom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 19