De Hooge Hoeve van Dreischor BUITEN 17 WOENSDAG 13 FEBRUARI 2013 door Gerard Smallegange Er zijn zo van die plaatsen in Zeeland waar je graag komt, iedere keer weer. In Veere (buiten het toeristen seizoen), in Hulst en Sluis (als het niet te druk is), in Nisse waar ik woon, en ook in Dreischor op Schouwen. Dat ringdorp in het noordoosten van Schouwen is zo mooi - een grote cirkel met huizen en een gracht om de kerk gegroepeerd - dat het mij altijd een plezierig gevoel geeft als ik van de Zuiddijk afsla en dan via de Bogerdweg de cirkel van Dreischor bena der. Eerst zie je aan de buitenkant van de cirkel het vierkante herenhuis dat in de plaats van de Windenburg, het oude kas teel, kwam. Dan piep je via een wirwar van oude geteerde vlasschuurtjes met prachtige makelaars de intieme binnen ste cirkel in, met z'n imposante kerk, en z'n ring pittoreske huizen aan de gracht. Dreischor is een soort eilandje in Schou wen, zo ervaar ik het. Eeuwenlang was het ook echt een eiland, met Grevelingen in het noorden, het Dijkwater in het oos ten en het zuiden, en de Sunnemaire (vandaar het dorp Zonnemaire) in het westen. De herkomst van de naam van Dreischor is al lang een betwist punt: gaat het om drie stukken schor, om brak ke weiden ('dries'), of om 'skir' (district)? Hoe het ook zij, het wapen bestaat uit drie stukken grond of schor met op alle drie een schaap. Zeeuwser kan niet. Al voor 1300 was het dorp een ambacht, een hoge heerlijkheid, waar recht gesproken werd, tot de doodstraf aan toe. Aan de zuidkant van de buitenste ring die helemaal omzoomd is door geboom te, staat net buiten de bebouwing een hoeve op ëen verhoogde plaats - mis schien wel een oude stelle, schuilplaats voor schapen. De huidige boerderij die dateert van 1764 is zeker niet de eerste hoeve hier ter plekke; die moet minstens twee voorgangers hebben gehad (over ge laagdheid gesproken!). Een hoge plaats in het vlakke polderland kwam altijd als eerst voor bebouwing in aanmerking. Wellicht heeft deze plek als eerste punt van bewoning in de regio gediend, en is daar later een dorp bij gegroeid. Bebouwing/bewoning gaat hier terug tot aan de Karolingische tijd, elfde en twaalf de eeuw. De bewoners kunnen worden opgespoord tot aan rond 1600; het gezin van Jobke Cornelissen en daarna een fa milie Doel(e)man. Kan het Schouwser? Rond 1764 werd de inboedel van de hoe ve geïnventariseerd en werden waar schijnlijk de oude gebouwen verkocht en afgebroken. De nieuwe eigenaar werd mr. Andries Heshuizen, tevens de eige naar van de heerlijkheid Dreischor en Windenburg. Deze rijke heer uit Zierik- zee kwam af en toe logeren op z'n nieuw gebouwde mooie hoeve. Sinds 1965, toen het vakkundig gerestaureerd werd door architect Beye uit Veere, is de hoeve in ge bruik als woonboerderij. In 1998 heeft mevrouw Hondius-Dissevelt de schuur laten restaureren door de familie Van der Velde, ook uit Dreischor. De Hooge Hoe ve is dubbel hoog - ze ligt hoog en is hoog en rank gebouwd. Het huis, de bak- keet allemaal uitgevoerd in mooie IJssels- teentjes, de schuur traditioneel gepotdek- seld, het erf met een schat aan bomen staan er prachtig bij. In de schuur wijzen sommige balken en gebinten significant op het eilandverleden van hoeve en dorp: de nog herkenbare scheepsmasten als gebinten zijn een duidelijke verwij zing naar de schepen die hier vroeger aanlegden en soms vergingen. Ganzen en eenden foto's Chiel Jacobusse 1 Fuut in winterkleed Fuut in zomerkleed Blonde buizerd uit het hoge noorden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 17