16 BUITEN De dagen worden al weer flink wat langer, maar natuurlijk is het nog veel te vroeg om je zomerkleren voor de dag te halen. Voor ons al thans.... De vogels zijn weer helemaal in zomer kleed of ze zijn bezig om het te krijgen. Op naar de broedtijd, en dan moet je je bruids tooi aan. Buiten De Hooge Hoeve in Dreischor. foto Gerard Smallegange Vogels komen in bruidstooi in het voorjaar door Chiel jacobusse Niet alle vogels zien er in de winter anders uit dan in de zomer. Een mus, een vink en een duif hebben het jaar door hetzelfde uiterlijk en dat geldt voor meer dan de helft van onze vogels. Soms ook is het andere uiterlijk maar schijn. Bij een buizerd lijkt het alsof hij van veren kleed wisselt, maar dat komt omdat in de winter veel lichtgekleurde exemplaren uit Scandinavië bij ons verblijven. Maar veel soorten wisselen echt van kleed; de ene sub tiel en nauwelijks zichtbaar en de andere zo sterk dat je nauwelijks kunt geloven dat het om één en dezelfde soort gaat. Kampioen als het om omkleden gaat is de futenfami lie. In de winter zijn de futen stuk voor stuk zwartgrijs met witte vogels met een saai ui terlijk. Alleen het rode oogje bij soorten als de kuifduiker en de geoorde fuut geeft de vogels nog een klein beetje kleur. Maar zo dra de baltstijd aanbreekt zijn futen bont uitgedost, met uitbundige kuiven en kra gen. En de gewone fuut die rond deze tijd zijn territorium weer betrekt is zo alge meen dat de meeste mensen hem herken nen, ook al omdat-ie in het vogelboekje he lemaal vooraan staat. De kleurige verenpar tijen van de futen spelen een belangrijke rol bij de balts en bij het markeren van het ter ritorium. In de winter zou zo'n opvallend uiterlijk alleen maar lastig zijn, omdat de vo gels veel sneller opvallen voor mogelijke vij anden. Een andere bekende vogel die van pak wis selt is de kokmeeuw. De chocoladebruine kop waaraan de vogel zijn naam dankt ont breekt in de winter. De vogel is dan het best te onderscheiden van andere meeuwen door de rode poten en de zwart-wit geblok te vleugelpunten. Op de kop zijn slechts rond de ooropeningen kleine donkere vlek jes te zien. In de loop van januari komt er tussen die twee oorvlekjes een verbindend lijntje, zodat de vogels getooid lijken met een koptelefoon. Dat donkere lijntje breidt zich in februari geleidelijk uit en in maart is de vogel weer voorzien van zijn kenmerken de donkere kap. Ook die speelt weer een rol tijdens de balts, waarbij de partners overi gens in een vroeg stadium van de balts de kop juist van elkaar wegdraaien om geen agressie op te wekken. Bij de andere alge meen voorkomende meeuwen, zoals zilver meeuw, stormmeeuw en mantelmeeuw is er nauwelijks onderscheid tussen zomer en winterkleed. Ook ganzen en vooral eenden krijgen na de broedtijd een sober gekleurd verenpak, het zogenaamde eclipskleed. Maar dat dragen ze slechts gedurende korte tijd. Aan het be gin van de winter komen de vogels weer in prachtkleed en momenteel zijn ganzen en eenden op hun mooist. Voor deze vogels is het al volop baltstijd en het is prachtig om te observeren welke rituelen daarbij alle maal komen kijken. Niet alleen bij onze ei gen broedvogels, maar ook eenden uit het hoge noorden, zoals de brilduiker, de mid delste zaagbek en de smient vertonen nu al volop baltsactiviteiten. De grauwe gans en een enkele vroege wilde eend kan zelfs al in februari met nestelen beginnen. Reigers en aalscholvers zijn ook al vanaf februari met de nestbouw bezig. Hun verenpak heeft sub tiele maar bijzonder fraaie veranderingen ondergaan. Zo ontwikkelen reigers voor de aanvang van de balts prachtige sierveren, kennelijk bedoeld om indruk te maken op het andere geslacht. Ooit werd dat voor sommige reigers bijna fa taal want de sierveren waren erg in trek voor het opsieren van dameshoeden. De kleine zilverreiger bijvoorbeeld werd derma te fel bejaagd dat de vogel begin vorige eeuw in ons land uitstierf, om pas na bijna een eeuw zich weer opnieuw te vestigen. Mooi en opvallend zijn is voor een vogel niet zonder risico's. U Kokmeeuw in winterkleed Kokmeeuw in zomerkleed i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 16