VERDIEPING 11 WOENSDAG 13 FEBRUARI 2013 Na de eerste hon derd dagen worden met de dreigende extra bezuinigingen de ver houdingen binnen de coa litie pas echt getest. De ko mende weken blijkt of er bo venop de al ingeboekte 46 miljard euro nog meer nodig is. Een schrikbeeld voor PvdA' ers, wier loyaliteit voor het op orde brengen van de schatkist bij het opstellen van het regeer akkoord al tot het uiterste op de proefis gesteld. Nog eens het mes in zorg of sociale zekerheid, louter om te voldoen aan Europe se begrotingsregels, is voor hen een nachtmerrie. Zo bezien kan de haperende start als gevolg van de zorgpremie nog een voordeel bieden. Er staat nog een rekening open. Samsom redde in november het vege lijf van Rutte. Wel licht is het nu tijd om terug te betalen. Zelf temperde Lodewijk Asscher (PvdA) meteen de hoge verwachtingen. Van hem zijn als minis ter van koopkracht nu eenmaal geen feestelij ke dingen te verwach ten. Zijn onbevangen heid heeft wel een deuk opgelopen. Een ongelukkige uitspraak over de nadelen van loonmatiging wekte gro te ergernis in de Kamer. Een tik op de vingers van supermarkten van wege de champignon teelt kwam als een boe merang terug toen de kritiek misplaatst bleek. Van alle ministers in het nieuwe kabinet steelt Jeroen Dijsselbloem (PvdA) vooralsnog de show. Koud in het zadel werd hij vorige maand gekozen tot voorzitter van de eurogroep. Krap twee weken later natio naliseerde hij SNS Re aal. De grote test voor Dijsselbloem moet niet temin nog komen. Het zit er dik in dat het kabi net opnieuw moet be zuinigen, omdat de Brusselse tekortnorm van 3 procent over schreden dreigt te wor den. Frans Timmermans Buitenlandse Zaken Ronald Plasterk Binnenlandse Zaken Jet Bussemaker Onderwijs Lilianne Ploumen Ontwikkelingshulp PvdA'er Frans Timmer mans ontpopt zich op Buitenlandse Zaken als een soort minister 2.0, met een Facebookpagi- na die dagelijks inkijk jes geeft in zijn reizen de bestaan en een digi taal podium biedt voor felle discussies. Toch zullen de meest heikele twisten achter de scher men worden uitgevoch ten. Want over 'Neder land en de wereld' den ken de koopmannen van de WD toch echt anders dan de PvdA'ers met hun verheffingsge dachte. door Michel Reijns, Francine Wildenborg, Niels Klaassen en Laurens Kok foto's ANP beeldbewerking Mark Reijntjens O/binnenland Bekijk online 100 dagen Rutte II in video fragmenten. De excuses van Rutte, het af treden van Verdaas en de reactie van Samsom op het koopkrachtverlies van ouderen. Lodewijk Asscher Jeroen Dijsselbloem Sociale Zaken Financiën Ronald Plasterk (PvdA) wilde Financiën maar moest het doen met Binnenlandse Zaken. Zijn belangrijkste op dracht is bestuurlijke vernieuwing: een groot schalige herindeling van gemeenten en de fusie van twaalf provincies tot vijf landsdelen, te beginnen met het sa menvoegen van Noord- Holland, Utrecht en Fle voland. Beide operaties stuiten op veel weer stand en er zijn aan het Binnenhof dan ook wei nigen die denken dat de minister zal slagen. De invoering van het so ciaal leenstelsel is de grootste uitdaging voor PvdA-minister Jet Busse maker tot nu toe. In de Eerste Kamer heeft ze D66 en GroenLinks no dig voor een meerder heid. Bussemaker zegt te willen onderhande len. Haar toeschietelijke houding viel ook op in het debat over de bezui nigingen op cultuur, gro tendeels ingezet door Rutte I. Zo houdt ze voorlopig de CJP-kor- tingskaart in leven en de deuren van Rijksmu seum Twenthe open. Erg veel zagen we Lilian ne Ploumen (PvdA) tot nu toe nog niet. Logisch misschien, als minister voor Buitenlandse Han del en Ontwikkelingssa menwerking is ze voor al druk buiten de lands grenzen. Voor handel en/of hulp ging ze al naar Turkije, Brazilië, Brunei, Singapore, Con go en Burundi. Haar bin nenlandse werk wordt dit voorjaar goed zicht baar, als Ploumen (ex-Cordaid) de korting van een miljard euro op ontwikkelingssamen werking uitwerkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11