De verkiezingsuitslag dreef WD en PvdA in eikaars armen. Er is tevredenheid over de samenwerking. Een tussenstand. 10 VERDIEPING 100 DAGEN RUTTE II £F (Nog) geen slaande deuren i De sfeer was goed, on langs op de coalitiebor rel in De Haagsche Kluis op Het Plein. In het café pal tegenover de Tweede Kamer dron ken WD- en PvdA-Ka- merleden samen een glas. Opvallend de tail: aan het eind waren nog WD' ers aan wezig, én Diederik Samsom. Honderd dagen vormen WD en PvdA nu een kabinet. De start was ronduit beroerd met de opstand binnen de WD over de zorgpremie. Hoe zeer deze storm de posi tie van premier Mark Rutte (WD) schaad de, het heeft de coalitieverhoudingen ook goed gedaan. De kwestie maakte de gretig heid zichtbaar bij de partijleiders om de sa menwerking tot een succes te maken, ook als het tegenzit. Dat is heus niet vanzelfsprekend, zie het laatste kabinet van PvdA met CDA. Daar werd veel minder het probleem van de een ook gezien als een probleem voor de ander. Beide partijen waren destijds in de weke lijkse ministerraad voortdurend twee blok ken tegenover elkaar. Geen van beide was bereid de ander iets te gunnen. Betrokkenen merken dat het nu anders gaat. PvdA'ers komen niet als een dichtge timmerd front de Trêveszaal binnen, maar durven het onderling oneens te zijn. Dat vergemakkelijkt de weg naar een besluit. Volgens minister Henk Kamp (WD, Eco nomische Zaken), recordhouder met vijf ka binetten, verloopt de samenwerking uitste kend. Het is een 'goed verstandshuwelijk', „waarbij je ook nog aardigheid aan elkaar hebt". Minister Frans Timmermans (PvdA, Buitenlandse Zaken) merkt dat bewindslie den elkaar 'de ruimte gunnen'. „Mijn vrien den zitten niet in de politiek. Maar er is nie mand in het kabinet waar ik nu met tegen zin naast zit." Ook WD-minister Stef Blok noemt de omgang in het kabinet 'vriend schappelijk'. En al zijn er soms hevige me ningsverschillen, de bewindslieden 'clashen op een nette manier', aldus Blok. „Niet met slaande deuren." Goede sfeer heerst ook bij de fracties van WD en PvdA: het is 'prettig samenwer ken', 'constructief en 'er is vertrouwen'. Maar er zijn ook spanningen, hele pittige discussies zelfs. WD en PvdA verschillen nu eenmaal, zegt PvdA-Kamerlid Ahmed Marcouch: „Maar het gaat heel collegiaal." Volgens partijgenoot Jacques Monasch is het de kunst zakelijk te blijven. „Je moet het nooit in het persoonlijke trekken." WD'er Ton Elias en PvdA'er Attje Kuiken zijn beiden actief op het terrein van ver keer, en eigenlijk in alles 'water en vuur'. „Maar bij iedereen is het besef dat gezien de zware economische omstandigheden an dere belangen tellen dan het partijbelang", zegt Kuiken. Toch is de blik op de wereld van een so ciaal-democraat echt anders dan die van een liberaal, vindt een WD-Kamerlid: „Als iets niet in het regeerakkoord omschre ven staat, denkt een PvdA'er 'daar is ruim te, hier kunnen we dus iets', terwijl een WD'er als houding heeft 'daar hebben we niets over afgesproken, dus daar hoeven we niets mee'." Tot grote botsingen leidde het verschil in karakter nog niet. „Maar het kan dat je twijfelt of een motie van de coalitie partner wel nodig is, bijvoorbeeld omdat het louter symbolisch is en vooral ambtena ren aan het werk zet." Daarover wordt dan even 'goed gesproken' zoals het heet. Mo nasch heeft met zijn WD-collega Barbara Visser afgesproken elkaar niet te verrassen. „Maar een beetje kietelen is prima." Deze coalitie heeft in haar eerste honderd dagen ook een ander pad gekozen dan Rut- te I. Daar overheerste het gevoel dat met daadkrachtig optreden afgerekend moest worden met een periode van ruzie en stag natie. Vandaar dat na het aantreden men sen weer mochten roken in kleine cafés, er een dikke streep ging door het Nationaal Historisch Museum en niet veel later 130 ki lometer per uur op de snelweg werd toege staan. Veelal symboliek, maar belangrijk ge acht om de toon te zetten. Het contrast met de stilte rondom Rutte II is groot. Weinig grootspraak in de media, bewindslieden zijn spaarzaam met inter views. Daarentegen wordt er achter de schermen hard gewerkt om voor de zomer alle wetsvoorstellen klaar te hebben. Bij de oppositie neemt ondertussen de kri tiek toe. Over de beloofde hand die maar niet uitgestoken wordt en over onbuig zaamheid van bewindslieden. CDA-Kamer- lid Raymond Knops maakte vorige week kennis met de werkwijze van het kabinet toen plots de ministers Blok en Jeroen Dijs- selbloem (PvdA, Financiën) aanklopten. Ze hadden het CDA nodig om de woning marktplannen door te voeren. Maar het be zoekje kwam wat laat. „In de politiek gaat het om mensen meenemen, relaties opbou wen en onderhouden. Dus moet je partijen vroeg opzoeken", zegt Knops. Dat is niet ge beurd. Wel zocht Blok eerder contact met de Eerste Kamerfractie van het CDA in de overtuiging dat hij in de Tweede Kamer al een meerderheid had en dus pas in de Se naat een extra partner moest hebben. „Dat is misschien wel arrogant." SP-leider Roemer constateert hetzelfde. Ook ziet hij een afwezige premier, die met zijn telefoontje speelt tijdens een debat, „terwijl Timmermans met de Kamer debat teert over de Europa-speech van de Britse premier Cameron". i Stef Blok Wonen Rijksdienst In honderd dagen tijd heeft Stef Blok (WD) flinke averij opgelopen. Zijn opdracht de wo ningmarkt te hervor men dreigt te stranden in de Eerste Kamer, waar dit kabinet geen meerderheid heeft. Bloks rechtlijnige optre den wekt verbazing bij de oppositie. Pas op het laatste moment zocht hij contact. Die opstel ling getuigt van naïvi teit dan wel arrogantie, klinkt het aan het Bin nenhof. Blok moet alle zeilen bijzetten om in zijn missie te slagen. Henk Kamp Economische Zaken Na een voorspoedige formatie waarin Henk Kamp namens de WD als verkenner en infor mateur optreedt, be gint zijn vijfde kabinets deelname rustig. Totdat de aarde in Groningen begint te trillen. De op positie - en mogelijk ook coalitiepartner PvdA - wil dat Kamp de gaswinning reduceert. De minister geeft daar nog niet aan toe, vanwe ge grote consequenties voor de begroting. Wel pleit hij in Europees ver band voor duurzame energie-alternatieven. Melanie Schultz Infrastructuur Milieu Door de spoorwegen in Rutte II aan de staatsse cretaris te laten, leek Melanie Schultz (WD) verlost van een hoofd pijndossier. Totdat een kritisch rapport opdook over de toestand van het spoor. Ambtenaren hadden onder haar ver antwoordelijkheid ver zuimd het naar de Ka mer te sturen. Onder tussen snijdt Schultz te gen haar zin in vele in frastructurele projec ten, om zo 250 miljoen euro te bezuinigen. Een erfenis van de onrust over de zorgpremie. Edith Schippers Volksgezondheid Ondanks dat de inko mensafhankelijke zorg premie in eigen WD-achterban zo slecht viel dat ze van ta fel ging, was Rutte dege ne die sorry moest zeg gen. Ongeschonden kwam Schippers uit de strijd. Met 7 miljard be zuinigingen voor de boeg heeft de minister een van de grootste ka binetsdobbers voor de komende vier jaar. Al is het staatssecretaris Van Rijn die zich met zeer omstreden bezuinigin gen op langdurige zorg moet bezighouden. Jeanine Hennis Defensie 'De eerste vrouw op De fensie' Jeanine Hen- nis-Plasschaert (WD) heeft het nog niet moei lijk gehad haar eerste honderd dagen. Ze be zocht de troepen in Af ghanistan, stuurde Pa triots naar Turkije, bood hulp aan de Fran sen in Mali en moet on dertussen de grote reor ganisatie bij Defensie leiden. Dit jaar verder nog voor de boeg: het heikele JSF-dossier (ko pen of niet?) en de daar onlosmakelijk aan ver bonden 'toekomstvisie op de krijgsmacht'. Ivo Opstelten Veiligheid Justitie Kan tijdens het nieuwe kabinet verdergaan waar hij gebleven was. Samen met partijge noot Fred Teeven geeft Ivo Opstelten (WD) het ministerie van Vei ligheid en Justitie het ul tieme zero tolerance-ge- zicht, met een onversne den WD-geluid. Voor de totstandkoming van de Nationale Politie - een megaklus - moes ten de afgelopen tijd wat plooitjes worden gladgestreken. Op de korte termijn zal vooral '30 april' de aandacht krijgen. Mark Rutte Algemene Zaken De minister-president van Rutte II is een ande re dan ten tijde van het vorige kabinet. Natuur lijk, Mark Rutte (WD) blijft de joviale en toe gankelijke politicus, op wiens schouders weinig problemen lang lijken te rusten. Maar de eer ste maanden van Rutte II lieten ook een pre mier zien die vaker dan we van hem gewend wa ren zijn emoties toont, onder meer na de op stand binnen de WD over de zorgpremie, en zelfs een rol als moraal ridder niet schuwt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10