Te weinig opvang gezinnen in crisis Steeds meer Nederlanders emigreren. Ze worden met open armen ontvangen. KINDERPRIJS al v a. 299,- 9. 4 BINNENLAND 66 Eén instelling in het noorden kon 333 gezinnen niet plaatsen. EMIGRATIEBEURS HOOGSEIZOEN PORTUGAL In 2011 vestigden 133.000 Nederlanders zich in het buitenland. Het hoogste aantal sinds 1900. Voor de prijs van een appartement in Den Haag koop je er twee in Montevideo. Gaultier trekt bekijks Dodelijk politievuur Houseparty gestopt In slaap voor stoplicht Meldpunt NAM Vrouw omgekomen ■sf WWW.PRIMAVERAREIZEN.NL of 010-2452555 door Laurens Kok en Patrick Wiercx LEIDEN - Nederland telt minstens honderden gezinnen in een crisissi tuatie die niet op een opvangplek geplaatst kunnen worden. Staatsse cretaris Martin van Rijn (Volksge zondheid, PvdA) vindt het onwen selijk dat die daardoor noodge dwongen op straat belanden. Van Rijn heeft het Trimbos Insti tuut gevraagd de problematiek in kaart te brengen. Van de Federa tie Opvang (FO) wil hij verder we ten om wat voor gezinnen het gaat. FO is de overkoepelende or ganisatie van opvang in Neder land. Hierbij zijn zestig instellin gen aangesloten. FO-voorzitter Jan Laurier juicht de aanpak van Van Rijn bijzonder toe, 'ook al had het wel wat eerder gemogen'. Circa 7.000 jongeren onder de 18 jaar zitten in de opvang, van wie 5.745 met een of twee ouders. Al jaren krijgt de federatie signalen dat een aantal gezinnen in crisis niet te plaatsen valt. Laurier wil zich niet uitspreken om hoeveel personen het gaat, want dat moet nu juist onder zocht worden. „Van één instelling in het noorden kregen we te ho ren dat zij 333 gezinnen niet heb ben kunnen plaatsen. En ook uit het westen krijgen we die meldin gen." Dat zijn volgens hem tekens dat het om 'aanzienlijke aantal len' gaat. Als er meer informatie is, gaat staatssecretaris Van Rijn in ge sprek met minister Stef Blok (Wo nen, WD), corporatiekoepel Ae- des en de Vereniging van Neder landse Gemeenten. Hij wil bezien of voorkomen kan worden dat ge zinnen moeten aankloppen bij de opvang. Het huidige beleid is gericht op preventie en daar wil Van Rijn aan vasthouden, schrijft hij in ant woord op Kamervragen. Jan Laurier, Federatie Opvang Pensionadoparadi j s is door Patrick Wiercx HOUTEN - Het is druk op de Emi gratiebeurs, behalve bij de kleine stand 252. Hier probeert consul Marcelo Gerona passanten te ver leiden te overwegen te emigreren naar Uruguay. Op de vraag waar om Nederlanders dat zouden moe ten doen, antwoordt hij vriende lijk: „Weet u wat u voor uw eu ro's bij ons allemaal kunt krij gen?" Afgelopen weekeinde staken bijna 11.500 potentiële emigran ten naar tal van landen hun licht op in Houten, zo'n 15 procent meer dan vorig jaar. De gebruikelijke emigratielanden zoals Australië en Canada blijven populair en ook de Zuid-Europe- se landen blijven onverminderd aanspreken. De laatste jaren doen landen als Zweden en Noorwe gen het eveneens goed. Tussen al die stands zijn ook lan den present die toch wat minder tot de verbeelding spreken. Uru guay, ingeklemd tussen Brazilië en Argentinië, telt drie miljoen in woners, van wie de helft in de hoofdstad Montevideo woont. Het is na Chili het minst corrupte land van Zuid-Amerika. Wie er werk zoekt - want, zo weet de consul, daar vragen emigranten als eerste naar - kan terecht in de logistiek, landbouw en soft- ware-ontwikkeling. Een huis kopen is er geen pro bleem. „Voor de prijs van een ap partement in Den Haag koop je er twee in Montevideo. Je krijgt waar voor je pesos." Vorst en sneeuw kennen ze in de winter niet, de zomers zijn goed voor 35 graden. „Als u vlees koopt in uw supermarkt, moet u maar eens kij ken of het niet uit Uruguay komt. Dat exporteren we veel." Zo stil als het is in de hoek van Uruguay, zo druk is het bij de buurman, de ambassade van Ecua dor. Dat land wordt in het bijzon der aangeprezen als 'paradijs voor pensionados'. Op de Retirement Index 2013 scoorde het als beste land om na je pensioen te gaan wonen. Een appartementje aan zee kost 50 mille, het klimaat is tropisch warm. En ook interes sant voor gepensioneerden: de pu blieke gezondheidszorg is gratis. Een extra zorgverzekering is er vanaf 60 euro. Eén nadeel: Ecuador ligt niet naast de deur. De afstand Amster dam-Quito, de hoofdstad, is twaalf uur vliegen. Wel wat aan de lange kant, maar je krijgt er wat voor terug. Bossen, bergen, zee en als je nog even doorvliegt, de Galapagoseilanden met hun unieke dieren en planten, be schermd door Unesco. „Het land is zo divers", zegt Nicky Buizer van de ambassade. „Binnen een half uur ben je in een compleet andere wereld." Om de hoek staan de collega's van de Filipijnen. Ook hier wordt Uruguayaanse consul Ook Ecuador probeerde afgelopen weekeinde op de Emigratiebeurs Nederlanders te verleiden tot een verhuizing, foto Marieke Duijsters stevig ingezet op Nederlandse ge pensioneerden. Maria Pelayo, der de secretaris en vice-consul, ziet ze graag komen. Het land bestaat uit 7.107 eilanden, Spanje en Ame rika waren de oud-kolonisatoren. „Wij zijn eigenlijk een westers en geen Aziatisch land. We spreken Engels. Europeanen voelen zich thuis bij ons." Het verhaal van de Filipijnen is toch wat lastiger dan dat van de buren op de beurs. De armoede is groot en druk is het ook op al die eilanden. De bevolking bestaat uit 101 miljoen mensen. Maar de ambassade geeft daar graag een positieve draai aan: „60 procent van onze mensen is jong. Dat geeft ons een geweldige dyna miek, ook economisch. Daar wil je als pensionado best wonen." ROTTERDAM Op de openingsdag van de ex positie rond modeontwerper Jean Paul Gaultier in de Rotter damse Kunsthal zijn bijna 2000 bezoekers afgekomen. „We waren zondag 6 uur open dus dat is een heel mooie sco re", aldus een woordvoerster. DEN HAAG Door vuurwapengebruik van de politie zijn vorig jaar negen tien mensen gewond geraakt en vijf personen overleden. Dat blijkt uit cijfers die het Openbaar Ministerie gisteren publiceerde. In 2011 lag dat aan tal een stuk hoger. KAATSHEUVEL De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een housepar ty in natuurgebied De Loonse en Drunense Duinen bij Kaatsheuvel beëindigd. Agenten zagen rond 02.00 uur een auto een bospad in rijden. De inzittenden waren op weg naar een houseparty. HELMOND Een 34-jarige man uit Helmond is zaterdagavond aangehouden om dat hij dronken in zijn auto lag te slapen, voor een stoplicht. De poli tie kreeg er een melding over en toen agenten gingen kijken zagen ze dat de man inderdaad met draaiende motor lag te slapen. LOPPERSUM In het gemeentehuis van Lop- persum komt een loket voor mensen die door de recente aardbevingen schade hebben opgelopen aan hun woning of bedrijf. Gedupeerden krijgen daar hulp bij het invullen van schadeformulieren. WEEZE Een 39-jarige vrouw uit Breda is zaterdagavond om het leven gekomen door een verkeerson geval op de A57 bij Weeze, vlak over de Duitse grens bij Nijme gen. Haar 44-jarige echtgenoot raakte zwaargewond en werd naar het ziekenhuis gebracht. Appartementen Alagoa Aau, A/tura 8 dagen-vertrek 16 augustus 2 pers. 525 - Kind 2 t/m 12: €299^' Appartementen Dunamar Monte Cordo 8 dagen - vertrek 2 augustus 2 pers. €735r-PP Kind 2 t/m 12: 329.- Hotel VascodaGama h H nte Cordo 8 dagen-vertrek 15 ju/i 2 pers. 585 - Kl"d 2 t/m 12: 349,. P Appartementen Solaqua Albufeira 8 dagen - vertrek 8 ju» Kinderprijs geldt bij minimaal 2 volwassenen Voor informatie/boekingen of gratis brochure:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4