Defensief geknoei breekt PSV op tegen tien man van Vitesse 2 Bony bepaalt de toekomst van Vitesse 2 SPORT AJAX-RODA JC Ajax verzuimt afstand te nemen van Roda JC (1-1). De Spanjaard Isaac Cuenca debuteert met een assist. EF door Rik Elfrink ARNHEM - Je kunt als coach dui- zend-en-één tactische plannen be denken; tegen puur onvermogen valt niet op te boksen. Dick Advo caat fileerde na afloop van het te leurstellende gelijkspel bij Vitesse (2-2) zijn centrale verdediger Ti mothy Derijck. „Dat je dit soort fouten op dit ni veau maakt. Het is ondenkbaar", zei Advocaat. „Dit mag niet als je kampioen wilt worden. Je kunt de hele wedstrijd goed spelen, maar op dit soort momenten word je in de top beoordeeld. In andere wedstrijden was het Mar- celo, nu weer Derijck. Dit kan zo niet doorgaan. Het is heel verve lend omdat ze het verder van avond wel goed deden." De teleurstelling bij PSV was enorm. Het team van Advocaat leek op weg naar een belangrijke zege in Arnhem. Een kolossale dekkingsfout van Derijck kort voor tijd houdt de titelrace voorlo pig veel spannender dan nodig was geweest. De Belg was even niet alert, had de beste spits van de eredivisie een fractie van een seconde uit het oog verloren. Een magistrale kopstoot van Wilfried Bony zorgde voor een kater in het Eindhovense kamp. Niemand had nog rekening ge houden met een remise, ook Ad vocaat waande zich blijkens zijn triomfantelijke reactie richting de vierde official (na de fraaie 1-2 van Wijnaldum) al bijna zeker van winst. „Ik vond die 1-1 geen penalty, daarom reageerde ik zo. Ik zei tegen hem dat we wel zou den winnen." PSV domineerde de eerste helft en drukte dat via een benutte penalty van Mertens (zelf ge vloerd door Van der Struijk) in cij fers uit. Gehannes van Marcelo met Havenaar in het strafschopge bied van Vitesse leidde tot een on verwachte, discutabele strafschop en de gelijkmaker van Bony. PSV leek tien minuten voor tijd via Wijnaldum de nekslag uit te de len aan de Arnhemmers, die toch nog op een onvoorstelbare manier terugkwamen. Zeker omdat Theo Janssen bij de 1-2-stand na een te onbehouwen actie van het veld was gestuurd. Voormalig coach Fred Rutten pro beerde na afloop nog een pleister te plakken. „Aan het einde van de rit is PSV gewoon kampioen, denk ik. Voorin zijn ze echt gewel dig. Als het daar even loopt, kun nen ze iedereen met grote cijfers verslaan." De statistieken geven de huidige trainer van Vitesse ge lijk. Met 75 goals in 22 duels in de eredivisie is de productie van PSV ongekend. Natuurlijk weet de vo rig jaar bij PSV ontslagen Rutten ook dat de problemen van PSV niet voorin en op het middenveld liggen. De ploeg incasseert gemid deld nog altijd meer dan één te- gengoal per wedstrijd, veel te veel om van dé kampioenskandidaat te spreken. Achterin zitten zoveel zwakke plekken dat het merk waardig blijft dat PSV daar in de afgelopen transferperiode niets aan gedaan heeft. Het belangrijkste lichtpuntje van de avond voor PSV was het spel van nieuweling Oscar Hiljemark, die op het middenveld in de basis debuteerde. De twintigjarige ver sterking keek tevreden terug op zijn persoonlijke prestatie. „Je ei gen spel is aan het eind niet het eerste waar je aan denkt. Je wint, verliest en speelt gelijk met zijn allen. Dit is ongelooflijk zuur om dat we de wedstrijd volledig in handen hadden", vond Hiljemark na afloop. „We gaan dit de komen de wedstrijden rechtzetten, daar ben ik van overtuigd. Er ligt een mooie uitdaging voor ons." Overwicht door Geert Langendorff AMSTERDAM - De opstelling van Ajax zorgde voor lichte opwin ding op de tribunes van De Are na. Huurling Isaac Cuenca mocht tegen Roda JC in de basis begin nen. Het verloop van de wedstrijd verdrong de euforie over het de buut van de speler van Barcelona snel naar de achtergrond. On danks een aanzienlijk veldover- wicht kwam de landskampioen niet verder dan een gelijkspel (1-1). Cuenca, opererend als rechtsbui ten, kon hier weinig aan doen. Zijn eerste balcontact ging verge zeld van applaus en gejuich. Even later toonde hij een glimp van zijn kunnen door Abel Tamata met een schaar uit te spelen. Daar na onderscheidde de Catalaan zich hoofdzakelijk met loopacties rond de middenlijn. Voor een spervuur van trucs, felle sprints en passeerbewegingen kwam het duel met Roda duidelijk nog te vFoeg. Deze onwennigheid had geen weerslag op de rest van het elftal. Theo Janssen krijgt rood van scheidsrechter Pol van Boekei. Rechts Ti mothy Derijck, die even later in de fout zal gaan. foto Peter Lous/ANP Ajax staat na 22 competitieduels op de tweede plaats. Koploper PSV heeft drie punten meer, Feyenoord heeft net als Ajax 44 punten. De Amster dammers hebben een beter doelsaldo. Ajax combineerde sterk en bracht Roda continu in verlegenheid. Trainer Frank de Boer toonde zich na afloop tevreden over deze fase. „Ik heb Ajax nooit eerder zo goed zien spelen als in het eerste kwartier", stelde hij. „Jammer, dat het doelpunt toen niet viel." Tot zijn spijt ontbrak het aan ge luk in de afronding. Waar schoten van Ricardo van Rhijn en Christi an Eriksen afketsten op een tegen stander of op miraculeuze wijze van de lijn werden gehaald, kwam Roda - zonder topscorer Malki - uit de eerste tegenstoot op voorsprong. Aan de treffer van Adil Ramzi ging een reeks persoonlijke fou ten vooraf. Zo werkte Christian Poulsen een voorzet van Mitchell Donald half weg en ging Kenneth Vermeer niet vrijuit bij de inzet van Ramzi: 0-1. Tot wanhoop leidde dit niet bij Ajax. In de tweede helft ging het elftal onverstoord verder met het zoeken naar de gelijkmaker. Die viel uiteindelijk in de 54e mi nuut. Cuenca, kort daarna gewis seld voor Jodi Lukoki, eiste daar bij een hoofdrol op. Na wat gerommel in het straf schopgebied ontweek hij twee te genstanders en prikte de bal met zijn rechtervoet in de loop van Da ley Blind, die van dichtbij afrond de (1-1). Voor de linksback was het de be kroning van een voor hem mooie week. Na zijn uitverkiezing en de buut voor het Nederlands elftal scoorde hij vier dagen later zijn eerste goal in dienst van Ajax. Erg veel plezier beleefde Blind niet aan zijn doelpunt, dat slechts een door Gerard Borgman ARNHEM - Wilfried Bony bezorgt Vi tesse een punt tegen PSV (2-2) en voorkomt zo nog meer onrust in Arnhem. De grote vraag is of de Ivoriaan het seizoen afmaakt bij Vi tesse. Of vertrekt hij in de komen de twee weken alsnog naar de Rus sische competitie? Het antwoord op die vraag is cru ciaal voor de Europese perspectie ven van de club, zo bleek zaterdag nog maar eens in de heerlijke top per tegen koploper PSV in het Gel- redome. Vitesse had dit kalenderjaar drie van de vier duels verloren, terwijl Bony met Ivoorkust deelnam aan de Afrika Cup. Zaterdag keerde de 24-jarige spits met twee treffers terug bij zijn club. Uit een strafschop maakte hij een kwartier voor tijd de vroege 0-1 van Dries Mertens (eveneens van af elf meter) ongedaan. En vlak voor tijd neutraliseerde hij met een knappe kopbal de 1-2 van Ge- orginio Wijnaldum (2-2). Bony heeft liefst achttien van de 41 competitietreffers van Vitesse gemaakt. Zaterdag voorkwam de topscorer van de eredivisie dat de onrust verder escaleerde bij Vites se, na de tumultueuze week rond de veelbesproken griep van trai ner Fred Rutten. Clubeigenaar Merab Jordania eist dit seizoen di recte plaatsing voor de Europa League. Daarvoor kan de vijfde plaats volstaan, afhankelijk van de ontknoping in het bekertoernooi. Rutten kreeg vorige week niet zijn gewenste versterking. De strakke regels van het Financial Fair Play dwingen Jordania tot te rughoudendheid op de transfer markt De Georgiër kan de komen de weken voor een groot dilem ma komen te staan. Voor verdere investeringen in de club heeft Jor dania een lucratieve transfer van Bony nodig, maar zonder de aan valsleider uit Ivoorkust lijkt Euro pees voetbal ver weg voor Vitesse. „Ik kan niet beloven dat ik bij Vi tesse blijf', zei Bony zaterdag. „Ik denk dat het aan de voorzitter is." Vanuit zijn ereloge zag Jordania dat Bony op indrukwekkende wij ze het verschil maakte. In de eer ste helft, waarin de spits met een spectaculaire omhaal de boven kant van de lat raakte, heerste PSV en hield de slimme Mark van Bommel de aanvoerwegen rich ting Bony en Jonathan Reis dicht. Na de pauze won Vitesse meer duels, veroverde het vaker tweede ballen en gaf Bony het sein tot de wederopstanding. Met zijn sterke, balvaste optreden sleurde Bony zijn ploeggenoten mee in het boeiende gevecht met Wilfried Bony was opnieuw goud waard, foto Olaf Kraak/ANP de lijstaanvoerder. De 2-2 maakte de thuisploeg in ondertal, na een discutabele rode kaart voor Theo Janssen. Na een duel landde de re gisseur op de voet van Kevin Strootman. Weer een optater voor Vitesse, maar daarna zorgde Bony er hoogstpersoonlijk voor dat de Arnhemse club de crisisweek als nog met een. goed gevoel afsloot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30