Ook alternatieven voor aardgas omstreden I VERDIEPING 9 Ons aardgas raakt op, en dat is niet alleen een probleem voor de schatkist. Ook zijn andere energiebronnen omstreden. ZATERDAG 9 FEBRUARI 2013 door Jelte Posthumus De enorme ondergrondse aardgasreserves die Ne derland rijk is, slinken snel. Terwijl wij als grootste gasproducent van Europa decennialang veel geld verdienden met de verkoop van gas, moeten we het daarom vanaf 2025 vooral impor teren. Daarmee verdwijnt een be langrijke inkomstenbron. Zo is in 2007 het idee ontstaan dat Nederland in de toekomst bekend moet staan als de 'gasrotonde' van Europa. Als transporteur en hande laar in gas dus, in plaats van produ cent. Sindsdien hebben opeenvolgende kabinetten miljarden euro's geïnves teerd in faciliteiten voor de door voer en opslag van gas. In totaal in vesteren alleen de twee staatsbedrij ven Gasunie (vervoer van gas bin nen Nederland) en Energie Beheer Nederland (opsporing en winning) tot 2014 al 8,2 miljard euro in de gas rotonde. Het CPB zette in 2010 echter grote vraagtekens bij die investeringen en volgens de Algemene Rekenkamer werd er pas in 2010 grondig onder zoek gedaan naar de effectiviteit van die investeringen. De kritiek van de Algemene Rekenkamer had onder meer betrekking op de aan koop van het Duitse gastransportbe- drijf BEB in 2007, voor 2,1 miljard eu ro. Die aankoop werd een groot fias co. Afgelopen zomer bleek namelijk dat Gasunie zeker 1,5 miljard euro heeft moeten afschrijven op de aan koop, mede omdat zij lagere ge- bruikstarieven in rekening kon bren gen dan eerder ingeschat. Naast de financiële belangen hame ren de opeenvolgende kabinetten ook op het belang van gas als een re latief schone brandstof, zeker verge leken met andere fossiele brandstof fen als olie en kolen. De gasrotonde is in die optiek een volgende stap op weg naar een duur zame samenleving waar minder Co2 uitgestoten wordt. Maar volgens hoogleraar duurzaamheid en transi ties Jan Rotmans (Erasmus Universi teit Rotterdam) zullen het blijven investeren in gas de duurzame, veel al lokale, initiatieven juist verdrin gen. De grootschalige opslag van gas, die hij recent als 'een vorm van tijdrekken' omschreef, zou als ge volg van aardschokken zelfs ecologi sche schade kunnen aanrichten in plaats van bij te dragen aan duur zaamheid. Ook 'schone', duurzame alternatie ven kunnen echter niet op veel en thousiasme rekenen. Zo ontstaat vrijwel overal waar plannen voor de bouw van windmolens gemaakt worden, heftig verzet, van Urk en Deventer tot Haarlem en Ommen. Een ander alternatief voor het tradi tionele aardgas, het winnen van schaliegas, stuit ook overal op be zwaren. Schaliegas bevindt zich niet in een gasbel, maar in de poriën van zeer harde bodemlagen. Om dat schaliegas te kunnen winnen, is het nodig de bodemlaag te 'fracken', het onder grote druk injecteren van een mengsel van chemicaliën, water en zand. Niet alleen levert dat weer het ge vaar van bevingen op; door de che micaliën zou ook het drinkwater vervuild kunnen raken. De vorige minister van Economische Zaken, Maxime Verhagen, zag het winnen van het gas wel zitten, maar felle protesten overal in Nederland heb ben tot twee keer toe een tijdelijk moratorium op proefboringen afge dwongen. Op dit moment wordt dan ook onderzocht wat de schade lijke effecten van het winnen van schaliegas zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9