Boek en CD met Zeeuwse vertellingen van Jopie Minnaard: Dae mos je aer of plumen van Studie effecten Veerse Meerhotel SCHOUWEN-DUIVELAND 23 aan Bastion Ook Tholen wil Torentijd behouden Lammetjesmiddag bij schaapskudde ABAB doneert 5000 euro aan KNRM Concert op cello en piano in kerk ZATERDAG 9 FEBRUARI 2013 Deel van de aquarel die Jopie Minnaard maakte bij het Watersnoodverhaal 'Cobie'. fotoreproductie Willem Mieras door Claudia Sondervan ELLEWOUTSDIJK - Zuid-Bevelands is de eerste taal van Jopie Min- naard-Verheijke uit Heinkenszand. De beeldend kunstenares, schrijf ster en vertelster gebruikt in haar nieuwe boek 'Onderweg, Zeeuwse vertellingen' dan ook de taal die ze als klein meisje in Ellewoutsdijk leerde spreken. De korte verhalen die nu zijn ver schenen zijn verpakt tussen haar kenmerkende, kleurige, dromeri ge aquarellen en schilderijen als il lustraties. Bij het boek hoort een cd waarop Jopie Minnaard zes vertellingen vertolkt, begeleid door zoon Jacco op gitaar. Het boek is helemaal een familieproject: man Jan, zoon Adri, dochter Johanna, allemaal droegen ze bij aan tekst en beeld. Jopie Minnaard heeft de hele uit gave dicht bij zichzelf gehouden. Ze beschrijft heel herkenbare her inneringen aan opgroeien in een Zeeuws dorp, afgewisseld met persoonlijke gedichten en bespie gelingen uit recenter dagen, over haar dementerende moeder en een vrouw die haar man in de ne velen van Alzheimer ziet verdwij nen. Het is een boek dat zich bij uitstek leent om voor te lezen, op voorwaarde dat de verteller de streektaal beheerst. Voor de min der bedreven streektaallezers schreef Minnaard in de kantlijn het verhaal in het Nederlands op. „Het heeft me veel hoofdbrekens gekost omdat ik gevoelens beter in het dialect kan verwoorden. Dialect is in de eerste plaats toch een spreektaal", schrijft ze in een „Het heeft me veel hoofd brekens gekost omdat ik ge voelens beter in het dialect kan verwoorden." nawoord. Dat blijkt uit de veel za kelijker stijl die Minnaard in het Nederlands hanteert. Veel prachti ge Zeeuwse uitdrukkingen gaan daarbij verloren. 'Die most er aer of plumen van wordt dan 'Die wilde wel eens weten hoe de vork in de steel zat'. Maar de vertaling in de kantlijn geeft wellicht een beetje houvast aan butendiekers. Het mooist schrijft Minnaard in het watersnoodverhaal 'Cobie', waarin kinderen de grote verschil len in de schaal van eikaars ver driet ontmoeten uit een en dezelf de gebeurtenis. Wat daar gebeurt is beeldend genoeg om lezers te kunnen prikkelen. THOLEN Als laatste in Zeeland heeft de gemeenteraad van Tho len donderdag een motie aangenomen waarin de wens tot behoud van gevan genis Torentijd in Middel burg wordt uitgesproken. Dat gebeurde op initiatief van de SGP. De wens wordt kenbaar gemaakt aan de mi nister van Veiligheid en Jus titie. MIDDELBURG In de schuur van de schaaps kudde van Jan Kaljouw aan het Laurens Stommespad 8 in Middelburg is het vanmid dag van 13.00 tot 16.00 uur lammetjesmiddag. Er is ook koffie en thee ver krijgbaar. De lammeren zijn in de afge lopen weken geboren, de jongsten zijn nog maar een paar dagen oud. BRESKENS Reddingmaatschappij KNRM heeft deze week in Breskens een gift van vijfdui zend euro ontvangen van ABAB Accountants en Advi seurs. ABAB geeft jaarlijks vijf euro per kerstpakket aan een goed doel. Medewerkers kunnen er ook voor kiezen het hele be drag van het kerstpakket te doneren. SINT ANNA-TER-MUIDEN Martijn Kooiman (cello) en Rien Balkenende (piano) ge ven morgen een concert in de hervormde kerk in Sint Anna-ter-Muiden. Het duo speelt werk van de componisten Brahms en Rachmaninov. Het concert begint om 15.00 uur. Toe gang: 12 euro. Reserveren kan via 06 27428587. Organi satie: Kunstkring Sint Anna ter Muiden. door Claudia Sondervan WISSENKERKE - Noord-Beveland wil ruim 22.000 euro steken in een landschapseffectrapportage over het Veerse Meerhotel dat ontwik kelaars Zeeuwse Lagune bv. en Oor deel groep aan de Veerse Gatdam willen oprichten. De gemeenteraad krijgt de vraag voorgelegd of dat onderzoek er moet komen in de vergadering van donderdag 14 februari. De ge meente wil onderzoek naar de re latie met de directe omgeving, het effect op Zeeland en de in vloed op de Vlaamse kust. Noord-Beveland wil het onder zoek laten uitvoeren door het Col lege van Rijksadviseurs, bestaan de uit de Rijksbouwmeester, de Rijksadviseur voor Landschap en Water en de Rijksadviseur voor Infrastructuur en Stad. De ge meente wil ook de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed erbij betrekken gezien de nabijheid van monumentaal Veere. De vas te stedenbouwkundige adviseurs van bureau Rothuizen zullen het vooronderzoek leiden. Om het onderzoek onafhankelijk te houden wil de gemeente dit be talen ad 22.225 euro. Aan eventue le vervolgonderzoeken dienen de hotelbouwers wel mee te betalen. Het eerste vervolgonderzoek wordt een eigen toetsing van de fi nanciële onderbouwing en econo mische haalbaarheid. De gemeen te wil dat externe deskundigen studie maken van de doelgroep en marktanalyse die de ontwikke laars hebben gemaakt, de geschat te bouwkosten ad 85 miljoen en de financiering van het project. De Verse Gatdam is voor de Pro vincie Zeeland een 'recreatieve hotspot' waarvan de toeristische potentie beter benut kan worden. Samen met de gemeenten Veere en Noord-Beveland, Waterschap Scheldestromen, Rijkswaterstaat, Staatsbosbeheer en de Zeeuwse Milieufederatie is in 2010 een in vulling van de dam bedacht met uitbreiding van het Veerse Meer- strand, de aanleg van een steiger, natuurontwikkeling en de ver plaatsing van twee horecazaken op de dam naar de Veerse Meer kant. Volgens het Provinciale Kwa liteitsteam en de welstandscom missie van de gemeente „dient een hotelaccommodatie in het Veerse Meer een icoon te zijn in de zin van een autonoom vormge geven object, prikkelend, curieus en met veel allure". De ontwikke laars presenteerden op basis daar van in januari een ontwerp van een hotel- en appartementento ren van 165 meter hoog op een ba sis van 37 m2 op een kunstmatig eiland. MIDDELBURG - Rotary Club Middel burg heeft vrijdag een tas vol ouderwetse spelletjes en een bea- mer overhandigd aan bewoners van het Bastion in Middelburg. Bij de bewoners van het wooncen- trum aan de Nieuwe Oosterse- straat bestond behoefte aan met name de oudere versies van spelle tjes als Mens erger je niet, Mono poly, Rummikub, Scrabble, Gan zenbord en Pim-Pam-Pet. Verder wilden ze graag een beamer. De heer Anne van Vrouwerf, één van de bewoners van het Bastion, nam de beamer en ingezamelde spelletjes vrijdag in ontvangst van de Rotary Club Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 85