v Groningers houden hun adem in. Wanneer gaat de grond weer trillen? Wat er ook gebeurt: de gaswinning móét door. 1 8 VERDIEPING AARDSCHOKKEN GRONINGEN 1-v - Xttgg •- v. Gas terugnemen kan allang niet meer door Peter Winterman Zonder het Groningse gas zijn we nergens. Al stort morgen de Mar tinitoren in door een aardbe ving, dan nog is stoppen met de gaswinning geen optie. De fi nanciële belangen zijn simpel weg té groot. Als we dit jaar geen aardgas verkopen, zou dat een gat van 12 mil jard euro in de begroting slaan. Dat is evenveel als het kabinet dit jaar in totaal bezuinigt. Sinds de ontdekking van de reusachtige gasbel bij Slochteren, in 1959, heeft de Nederlandse staat ruim 236 miljard euro verdiend aan het aard gas. „Van dat geld is onze ruimhartige verzor gingsstaat opgebouwd", vertelt Flip de Kam, eme ritus hoogleraar openbare financiën aan de Rijks- universteit Groningen. Bijna een kwart van de gasmiljarden is besteed aan sociale zekerheid, zo'n 15 procent is gestoken in infrastructuur. „Maar het grootste deel van de aardgasbaten is in feite gebruikt om de jaarlijkse begrotingen te dichten." En dat is ook wat er nu aan de hand is. Minister Henk Kamp van Economische Zaken weigert de gaswinning in Groningen uit voorzorg te vermin deren. Hoewel steeds meer Groningers angstval lig zien hoe de scheuren in hun muur na iedere aardschok groter worden, wil Kamp in ieder ge val tot december wachten met maatregelen. Dan verwacht hij de resultaten van onderzoeken naar de gevolgen van het toenemende aantal aard schokken in Groningen. „De schade door de gaswinning is veel geringer dan de opbrengst van het gas voor de nationale economie", legt De Kam uit. „Het gaat niet alleen om winst voor de schatkist, maar ook om de bete kenis van het gas voor de werkgelegenheid. De gasindustrie en aanverwante bedrijfstakken leve ren veel banen op." Ook gebruiken vrijwel alle Nederlandse huishou dens Gronings gas voor de verwarming of om op MEER AARDSCHOKKEN Alleen al in 2013 zijn er zeventien aardbevingen geweest in Groningen of het gebied daar direct omheen. Dat blijkt uit cijfers van het KNMI. Donderdagavond werd de provincie getroffen door twee fikse schokken van 2,7 en 3,2 op de Schaal van Richter. Als het aantal aardbevingen gelijk blijft, komt het totaal in 2013 uit op 159. Dat zou veel meer zijn dan in de voorgaande jaren, toen het gemiddelde net onder de honderd zwaardere en minder zware trillingen uitkwam. De bevin gen worden veroorzaakt door gaswinning in het gebied. Gevreesd wordt dat de bevingen, naast frequen ter, ook zwaarder worden. Sinds 2011 loopt het aantal aardbevingen in het gebied fors op. te koken. Overschakelen op buitenlands gas is niet zomaar geregeld: dat gas is van een hele an dere samenstelling, waardoor de Nederlandse ap paratuur, zoals de cv-ketel, waarschijnlijk kapot gaat. Het had allemaal zover niet hoeven komen. Als de Nederlandse staat het merendeel van de aard gasbaten de afgelopen decennia apart had gezet, was er nu wél ruimte geweest om de gaskraan wat dichter te draaien. „De gasgelden zijn jarenlang meteen uitgegeven. Daardoor zijn de opbrengsten voor een groot deel verkwanseld, aan uitkeringen en subsidies die de economie niet blijvend hebben versterkt", stelt De Kam. „Feitelijk leven we al decennia bo ven onze stand, terwijl we allemaal weten dat het gas opraakt." Pas in 1995 werd het Fonds Economische Struc tuurversterking (FES) opgericht. „In dat fonds is wel geld apart gezet voor investeringen. Maar ook die miljarden zijn deels verspild, onder meer aan de onrendabele Betuwelijn en de hogesnel heidslijn naar België", zegt De Kam. Het kabinet Rutte I heeft een streep gezet door het aardgas fonds: sinds 2011 stromen de gasgelden weer di rect de overheidsbegroting in. En dat gebeurt terwijl economen, onder wie De Kam, al jarenlang adviseren om het Noorse voor beeld te volgen. Daar waar Nederland jarenlang alle opbrengsten direct uitgaf aan dure projecten en uitkeringen, besloten de Noren het merendeel in een fonds te stoppen. En dat blijkt achteraf heel slim te zijn geweest, want in dat fonds zit nu inmiddels 500 miljard euro. De Noorse politi ci mogen alléén het rendement op dit fonds jaar lijks uitgeven. Daardoor behoudt het Scandinavi sche land zijn rijkdom veel langer, ook als de gas- en olievoorraden opraken. De Kam: „Daar kunnen ze met de gaswinning een tandje terugschakelen. Die mogelijkheid heeft Nederland nu niet." foto ANP/beeldbewerking De Persdienst AARDGASBATEN 1966 - 2016 16. 15 14 13 12 11 10 V) *0 9 3 01 8 c <u 7 •0 lm .2» 6 5 4 3 2 1 0 '66 prognose '68 '70 '72 '74 '76 '80 '82 86 '88 '90 '92 '94 '96 '98 2000 '02 '04 '06 '08 '10 '12 '14 '16 bron: NL Olie en Gasportaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8