Presumed innocent MEDIA 23 - De natuurserie Africa toont het continent door de ogen van de dieren die er leven. Met een flinke dosis humor. ZATERDAG 9 FEBRUARI 2013 In de serie Teruggespoeld staat we kelijks de spot gericht op een film klassieker die op veel mensen een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. door Bauke Boersma Moet je na het zien van een film eerst even nadenken of je het nu eigenlijk een goe de, een matige of zelfs een slech te film vindt? Dan is de conclusie dat er op voorhand al iets niet in orde is, op zich niet zo vreemd. Het overkwam mij bij 'Presumed innocent'. Na twee uur en zeven minuten (meestentijds) aandach tig turen, had ik nog zeker een kwart van die tijd nodig om mijn finale oordeel te vellen.Aan de cast van de thriller uit 1990 en het spel van de acteurs en actri ces lag dat zeer zeker niet. Zo kun je het nodige op Harrison Ford aan te merken hebben, maar in dit vak is hij natuurlijk geen klei ne jongen. Met zijn invulling van de rol van openbaar aanklager Rusty Sabich, die dit keer zelf van moord wordt verdacht, is dan ook weinig mis. Bonnie Bedelia is zelfs heel sterk als Sabich' vrouw Barbara en Greta Scacchi is de (te) weinige keren dat ze in beeld komt als minnares van Rusty Sa- Harrison Ford en Bonnie Bedelia in Presumed innocent bich, een lust voor het (mannen) oog. Maar Raul Julia spant de kroon als gewiekste advocaat die Sabich uit de puree moet halen. Is het dan misschien het verhaal waardoor ik na afloop zo twijfel? Nee, ook geen sprake van. Het is immers een alleraardigst gegeven dat een openbaar aanklager die jaar in jaar uit met succes crimine len van straat plukt en voor jaren achter de tralies krijgt, nu zeifin de beklaagdenbank terechtkomt. Rusty Sabich wordt na de moord op collega Carolyn Polhemus aan gesteld als onderzoeksleider. De kijker weet dan al dat Polhemus ook zijn ex-minnares was en dat zij een einde aan die affaire maak te, maar hij verzwijgt dat voor zijn baas. Natuurlijk komt het uit en Sabich wordt de hoofdverdach te. Tijdens het proces tegen hem blijken er meer mogelijke ver dachten en is er zelfs sprake van complottheorieën: Sabich zou er ingeluisd worden. Door onvind baarheid van belastend bewijsma teriaal ontspringt de openbaar aanklager de dans en is het einde van de film nabij. Eind goed zeer vermakelijk, soms ingenieus en af en toe ook best - zoals het natuurlijk hoort in een thriller - spannend. Maar het meest verras sende moet dan nog komen. In de wetenschap dat haar man nu definitief vrijuit gaat, vertelt Bar bara Sabich hoe - èn vooral waar om - zij Polhemus zo bruut heeft omgebracht. Die wending ziet de kijker twee uur lang niet aanko men en dat is knap van de ma kers. Het gaf, na enige bedenktijd, de doorslag: Presumed innocent ver dient wel het predikaat 'goed'. Lachen om een klunzig mestkevertje Van het dak van Ethiopië, via het zuidelijkste puntje dat bijna de arctische wateren raakt tot het regenwoud aan de Atlantische Oceaan: 'Africa' bestrijkt het héle continent Afrika, foto's BBC Kijkers zijn de laatste jaren overspoeld met prachtige natuurseries. De EO doet er goede zaken mee. De eerste aflevering van Frozen planet trok 1,9 miljoen kijkers, met het recentere Earthjlight ging de omroep voor het eerst dik over de magische 2 miljoen heen met een natuurserie. De kans is groot dat ook de nieuwste aan koop Africa weer lekker gaat scoren. Kos ten noch moeite werden door de BBC ge spaard. Een harde kern van 20 makers orga niseerde met hulp van een compleet leger wetenschappers, dragers, koks en chauf feurs in 4 jaar tijd 80 filmexpedities naar 27 landen. Onderweg werden veel ontbe ringen doorstaan. Een cameraman die uren in een boom zat, terwijl een woeden de olifant tegen de stam beukte. Een came ravrouw die een plasje ging doen en tot haar schrik ontdekte dat ze midden in een mijnenveld zat. En een regisseuse die in de cel belandde omdat een plaatselijke po litiechef het zaakje niet vertrouwde. Je moet er wat voor over hebben om heel Afrika in beeld te brengen. Dat was het streven van de makers. Uitvoerend produ cent Mike Gunton: „Het was een uitda ging iets te doen wat niet eerder was ge daan. Er was nog nooit een serie gemaakt over het héle continent. Van het dak van Ethiopië tot het zuidelijkste puntje dat bijna de arctische wateren raakt. En van de magische, vulkanische wereld in het oosten naar het regenwoud aan de Atlan tische Oceaan." Voor de vijfdelige BBC-productie zijn de modernste technische snufjes ingezet. Nachtelijke beelden van neushoorns bij een drenkplaats in de Kalahari-woestijn werden gefilmd met super lichtgevoelige camera's, die aan het maanlicht en de ster ren genoeg hebben om haarscherp beeld te creëren. Leeuwen in Tanzania werden bestudeerd met behulp van ingenieuze op afstand bestuurbare cameraatjes. Dat de leeuwen regelmatig aan de wandeling gin gen met zo'n kostbaar kleinood, namen de makers voor lief. Maar met technische ver nieuwingen zet je jezelf als natuurfilmer niet meer op de kaart. Gunton. „Soms kan een technologische doorbraak helpen, maar het kan nooit een echt verhaal ver vangen. Het opent slechts een raam." Wat Africa volgens hem écht bijzonder maakt, is de wijze waarop de dieren in beeld zijn gebracht. Africa is geen afstande lijk werkstuk; je ziet het leven door de ogen van de hoofdrolspelers, vertelt Gun ton bevlogen. Een baby-schildpad die op het strand van de Comoren alles op alles moet zetten om levend het water te berei ken, close-ups van de kaalkopkraai met zijn kop als van marsepein. En een nachte lijk neushoornfeestje. Dat laatste is vol gens Gunton een van de meest bijzondere stukjes uit de serie. „Neushoorns worden gezien als gevaarlijke, chagrijnige eenlin gen. Wij bewijzen het tegendeel, met beel den van een drinkplaats in de Kalahari- woestijn, waar neushoorns 's nachts enorm sociaal en teder gedrag vertonen." Het kostte negen maanden onderhandelen om de plaatselijke autoriteiten zo ver te krijgen de ploeg er (geblinddoekt) heen te brengen. „Neushoorns zijn vreselijk be dreigd, logisch dat ze voorzichtig waren." Hoewel het riskant is het bestaan van zo'n plek te verraden omdat je er stropers mee op gedachten brengt, denkt Gunton dat Africa de neushoorn hiermee een dienst bewijst. „Hoezo rotbeesten? Ze zijn schat tig en prachtig. Wij laten voor het eerst de ze kant van die dieren zien; een mooiere pr kunnen ze zich niet wensen." Hij is er ook trots op eens de andere kant van de als zachtaardig te boek staande giraffen te kunnen laten zien. Een van de meest spec taculaire scènes uit Africa is een bloedig gevecht tussen een jonge en een oude gi raffe, dat eindigt in een knock-out. Er valt ook veel te lachen in Africa. Een mestkevertje dat achterstevoren met een bal kamelenpoep aan de wandel is, met de buit van een zandduin afdondert en dan talloze klunzige pogingen doet om om hoog te klimmen. Kleine salamanders die stoer over slapende leeuwen dartelen om vliegen te vangen. Gunton: „Als je goed naar dieren kijkt, hebben ze allemaal een persoonlijkheid. Net als bij mensen heb je domme, slimme en onhandige types. Een natuurserie is als een symfonie; er moeten mooie, grappige en zielige stukjes in zit ten, het hele palet. Ik houd zelf erg van hu mor, dus daar heb ik extra op gelet. Maar je moet het er niet kunstmatig instoppen. Grappige dialogen schrijven, werkt niet. Het moet echt van de dieren zelf komen." Africa. Vanaf dinsdag op Nederland 1, 20.30 uur. ©reageren? media@depersdienst.nl door Rivka Groenier lillllllw BI S!f Hl I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 71