REIZEN 15 Er zit geen tand meer in de mond, wel hangt er altijd een sigaretje tussen zijn lippen Carnaval. Je haat het of je vindt het geweldig. Voor de bewoners van Malta en buureiland Gozo is het niet anders. Voor bezoekers die carnaval haten, zijn er genoeg culturele schatten te ontdekken op de eilanden. Maar voor feestminnende gasten, is een bezoek aan dit ministaatje in carnavalstijd de moeite waard. J TIPS HINTS M- ZATERDAC 9 FEBRUARI 2013 gareel te krijgen. De onbezoldig de verkeersregelaars blazen zich de longen uit het lijf. Met één hand houden ze tegen, met de an dere wapperen ze van doorrij den. Wie vlot voort wil, doet er het best aan een briefje van ï.ooo roepia uit het raam te ste ken. Want dat is waar het om gaat. Met geld koop je voorrang en de hoogste bieder mag eerst. Tijdens de spits gaat het hard. De briefjes vliegen de fantasie agenten om de oren. Stelt u zich overigens niet teveel voor van een briefje van 1.000, het heeft een waarde van slechts 8 euro cent Maar bij topdrukte kan het toch lekker oplopen. Dit commerciële systeem van ver keersregeling is uiteraard al lang niet meer in ondernemende privé-handen. Reeds lang gele den ontfermde de georgani seerde oplichterij zich over deze industrietak. Slechts een paar ge lukkigen kunnen werken op een lucratief punt. Ze zijn onderdeel van een roulatiesysteem dat door koppelbazen in de gaten wordt gehouden. Iedereen krijgt een dienst, vaak niet langer dan een halfuurtje. Aan het eind daarvan moet de helft van het vergaarde bedrag worden afgedragen aan de capo's. Een vergelijkbare bron van in komsten is het parkeerbeheer. Waar men de auto ook wil weg zetten, vanuit het niets ver schijnt immer de zelf uitgeroe pen parkeerwacht. Een volkomen verlaten asfaltvlakte bij een broodjeszaak, de parkeerfïguur schrikt wakker en begint ons richting een vak te begeleiden. Rijd maar door, terus-terus. Nu rustig aan, pelan-pelan. En ja hoor, we staan op de goede plek, stop stop. De man veegt het zweet van zijn voorhoofd. Dat wij de enige auto op het terrein zijn, doet niet terzake. Hij heeft zijn werk ge daan en zal daarvoor bij ons ver trek worden beloond met zo'n briefje van 1.000. Dankbaar houdt hij dan nog wel even wat naderende auto's tegen om het uitrijden te vergemakkelijken. De rituelen in het verkeer zijn niet te omzeilen, we maken ze ve le keren per dag mee. In het steeg je achter ons hotel zit een scher pe bocht en precies daar is de weg sterk vernauwd. Onhandig bij tegenliggers, maar heel fijn voor Pak Asih. De tanige, oude man is ver in de 70. Er zit geen tand meer in zijn mond, wel hangt er altijd een sigaretje tus sen zijn lippen. Zijn leunstoel staat precies in de bocht. Er is nauwelijks verkeer, zelden komt er een auto van de andere kant, maar helemaal zeker kun je daar nooit van zijn. Daarom zit Pak Asih daar. Zodra hij ons in het vizier krijgt, springt hij uit zijn stoel en gebaart een tegenligger tot stoppen. Wij kunnen veilig verder. Gretig grist hij het biljetje van 1.000 uit de handen van onze chauffeur. Dank u wel, terima ka- sih\ En ook al is er keer op keer in geen velden of wegen een tegen ligger in zicht, bij elke passeren de auto herhaalt Pak Asih zijn to neelstukje. Het gaat hem goed af. Vanuit mijn hotelkamer kan ik hem net zien zitten. 's Ochtends als ik gehaast de spul len bij elkaar pak om aan een nieuwe, hectische dag te begin nen, kijk ik toch even licht afgun stig naar meneer Asih. Hij heeft een plekje veroverd in de chaos die Jakarta heet. Al is het maar een onopvallende bocht, het is wel zijn bocht. Rustig pelt hij een ramboetan en overziet zijn koninkrijk. Potpourri in de Middellandse Zee is, maken vissers de netten schoon en trekt een kleine carnavalsoptocht over de boulevard. In de haven dobberen kleurige bootjes. Op elke boeg staat het oog van de Egyptische God Horus. Dat moet vissers beschermen tegen onheil. De stad Mdina werd zo ver mogelijk van zee gebouwd om invallen te voorko men. Achter de stadspoort wonen en wer ken vierhonderd mensen, maar het voelt alsof we in een openluchtmuseum lopen. Waar is iedereen? Dan zien we ineens schaars geklede dames met carnavalsmas kers, omringd door toeschouwers. De da mes poseren in de smalle Arabische straat jes, voor de barokke gebouwen en zelfs op de middeleeuwse stadsmuren. Een foto graaf vertelt dat dit de eerste zonnige dag na tien regendagen is. De modellen zijn daarom vandaag massaal ingehuurd om carnavalsfoto's te maken. Als we aan het einde van de middag in de hoofdstad Valletta komen, zien we over al verklede kinderen. Een stoet van dertig praalwagens trekt door de stad. De knal- kleuren van de praalwagens en de kos tuums van de dansers doen in de scherpe voorjaarszon bijna zeer aan de ogen. Keith neemt deel aan de danscompetitie en draagt een kleurig pak met veel veren. „Ik vind het heerlijk om te dansen en me te la ten bekijken. Elk jaar draag ik weer een an der kostuum. Dat kost tussen de 400 en 450 euro. Veren zijn duur", zucht hij. Carnaval op Malta gaat terug tot de tijd van de Ridders van de Orde van Sint Jan. Zij organiseerden bijna vijf eeuwen gele den spelen en feesten waarbij maskers ge dragen werden, zodat ze lekker anoniem uit de band konden springen. Tegenwoor dig zijn er wel regels aan de losbandig heid. Zo mag je in dit katholieke land geen Jezus of een priester uitbeelden. Malta is doordrenkt met religie. Overal staan kerken, meer dan 365 volgens de Mal- tezers, en religieuze beelden. Echtschei ding is pas sinds oktober 2011 toegestaan. Er zijn verschillende bedevaartsoorden, die druk bezocht worden. De Ta'Pinu basi liek op Gozo is gebouwd op de'plek waar eerder een Mariakapel stond. Toen gelovi gen de stem van Maria meenden te horen en er naar verluidt wonderbaarlijke gene zingen plaatsvonden, bouwde men een grote kerk. Mensen die genezen zijn, be zoeken de kerk en laten bedankbriefjes, protheses, krukken, autogordels en foto's achter. Zo hangt er een foto van de bran dende Twin Towers, na de aanslagen in New York. 'Als ik hier levend uitkom, ga ik naar Ta'Pinu', bad een Maltees die in de brandende torens zat. Hij overleefde en kwam zijn belofte na. „Op Malta verzet het geloof bergen", vat Stephen samen. Vanaf de stadsmuur van de citadel van Victoria (ook wel Rabat genoemd) kijken we uit over het verrassend groene Gozo. Door de kleigrond is hier water genoeg. Dit in tegenstelling tot het droge buurei land Malta. Vanaf de citadel lopen we de stad in. De smalle straatjes hebben Itali aanse namen. Die dateren van vóór 1934, toen het Maltees nog geen officiële taal was. God is in elke straat aanwezig. In nis jes waken beschermheiligen over de inwo ners. Het interieur van de barokke Saint George basiliek is zó overdadig, dat het geen kitsch meer is, maar eigenlijk best mooi. Valletta was gisteravond laat uitgestor ven. Een politieagent vertelt desgevraagd dat de halve bevolking van Malta in Nadur op Gozo carnaval viert. Dat willen we mee maken! Nadur staat bekend om macabere maskers, die het hele gezicht bedekken om herkenning te voorkomen. De hoofd straat is vol dansende, gruwelijk uitgedos te feestgangers. Het carnaval op het dorpsplein van San- nat ziet er minder macaber uit. Jong en oud is vrolijk gekleed en in goede stem ming. Danseres Larissa poseert stralend voor een foto. „Ik dans voor het zesde jaar. Onze groep draagt elk jaar een nieuw kos tuum. Het wordt gemaakt door professio nals, maar ik help mee en kan nu al meer dan knopen aanzetten. Carnaval, je haat het of je vindt het geweldig. Ik vind het super." reageren? reizen@depersdienst.nl Muur vol dankbetuigingen in de Ta'Pinu basiliek. EUROPA GOZO j Sannat COMINO Middellandse Zee Carnaval wordt op Malta in dezelfde periode gevierd als in Nederland. Dit week einde is het dus feest op Malta. Volgend jaar wordt het carnaval er gevierd van 1 tot en met 4 maart. Van avond gaat het carnaval in Nadur (Gozo) tot diep in de nacht door. In Valletta en naastgelegen Floriana op Malta is het grootste carnavalsfeest op dinsdag avond. Doen! Huur een auto (links rijden) of boek excursies, zodat je de vele culturele schatten op Malta en Gozo kunt zien. Een ferrytochtje tussen de eilanden duurt 25 minuten. Bestel een lunch op het terras van Res taurant II Kartell in Marsal- forn en bezoek de nabijge legen zoutpannen van Qbajjar. Geniet van de zonsondergang in Xlendi Bay. Eet Prinjolata; de mier zoete, calorierijke carnavals taart geeft genoeg energie om vijf dagen te feesten. Air Malta vliegt van Am sterdam naar Malta (www.airmalta.com), Ryanair vliegt van Eind hoven naar Malta (www.ryanair.com). Meer informatie: Malta Tourism Authority: www.visitmalta.com MALTA Mdina Valletta Marsaxlokké

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 63