Verkeerspuinhoop 14 REIZEN el IL ALTIJD ONDERWEG Derk Bolt COLOFON Eindredactie: Marcha van Schijndel, reizen@depersdienst.nl Vormgeving: Erna van Eerdewijk Advertentieverkoop: Wegener Media Nationale Verkoop, verkoop.dagbladen@wegener.nl De krankzinnige ver keerschaos van Ja karta is er sinds mijn vorige bezoek alleen maar groter op geworden. In de afgelopen tien jaar verdwenen de fietsriksja's weliswaar uit het straatbeeld, maar wat is ervoor in de plaats ge komen? Kia's, Hyundai's en Toyo ta's in ongelofelijke hoeveelheden en in alle soorten en maten. Deelnemen aan dit verkeer ver eist stalen zenuwen. Niet omdat het zo gevaarlijk is, maar vooral vanwege de effecten van de he meltergende drukte. Je wordt er gek van. Alles gaat tergend lang zaam. Tijdens het spitsuur kruipt onze auto vooruit. Voor zover het oog reikt, walmen slecht afgestel de, stationair draaiende motoren hun CO2 ongefilterd de lucht in. De onontwarbare chaos wordt veroorzaakt door de eindeloos op rood staande stoplichten en het totale gebrek aan verkeersdiscipli- ne. Elke dag gaan er uren aan ver loren. Buiten het centrum is nergens een échte politieambtenaar in de functie van verkeersregelaar te vinden. Het barre verkeer wordt op cruciale plekken geregeld door zelfbenoemde Verkeersagenten'. Onduidelijke types staan luid schreeuwend op knooppunten in de verkeerspuinhoop. Bijvoor beeld daar waar een drukke straat uitkomt op een even drukke ande re. Het verkeer moet 'ritsen', maar daar hebben chauffeurs in deze contreien nog geen ervaring mee. Snerpende politiefluitjes probe ren de verkeersdeelnemers in het door Lutske Bonsma De geschiedenis van Malta is een potpourri. Gids Step hen kan het niet vaak ge noeg zeggen. Malta, dat bestaat uit de be woonde eilanden Malta, Gozo en Comino en een aantal onbewoonde eilanden, heeft een roerige geschiedenis. Het land werd bin nengevallen door Feniciërs, Romeinen, Arabieren, Ottomanen, Fransen en Engel sen. Al die invasies leverden veel culturele schatten op. Zo waan je je in de straten van Vittoriosa met zijn Arabische invloe den in het Spaanse Andalusië. Als je op Malta gaat graven, vind je overal Romein se overblijfselen. De bevolking is ook al een potpourri. „Probeer maar eens een éch te Maltees te vinden", daagt Stephen ons uit. Hetzelfde geldt voor de taal. In het Maltees herkennen we Italiaanse, Arabi sche en Hebreeuwse invloeden. Gelukkig spreken de meeste inwoners, dankzij de Britse overheersing, ook Engels. Veel invasies begonnen in vissersdorp Marsaxlokk. In 1565 vielen 40.000 Ottoma nen hier het land binnen. In 1798 kwam Napoleon er aan wal en rond 1800 de En gelsen. Nu is Marsaxlokk een pittoresk vis sersstadje, waar Maltezen op zondag verse vis kopen. Terwijl de markt in volle gang foto linksboven: Uitbundige kostuums bij het carnaval in Valletta. foto linksonder. Maltezer vissersboot met het oog van Horus. grote foto: De achterkant van een kleurige praalwagen in Valletta. foto's Lutske Bonsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62