14'MALTA PotPourri in de Middellandse Zee 17. DUITSLAND Klankmassage op een bergtop Het is gezond, ontspannend, relatief goedkoop en een goede manier om een gebied te leren kennen. Geen wonder dat fietsen en wandelen zo populair zijn. Hoe populair, zal vandaag en morgen in de Amsterdamse RAI weer blijken op de negende Fiets en Wandelbeurs. FIETS EN WANDELBEURS Reizen Dit jaar gaan we hiken in... door Mirjam van Twisk e Fiets en Wandelbeurs is in negen jaar tijd uitge groeid tot de grootste in Europa voor fietsers en wandelaars. Ook deze ne gende editie kent weer uitbreidingen ten opzich te van vorig jaar. Nieuw is een Literair Café, waar auteurs, columnisten en blog- gers voordrachten houden over hun reis ervaringen in alle uithoeken van de we reld. In een aparte zaal worden fiets- en wandelfilms vertoond. Ook heeft de beurs voor het eerst een Fiets en Wan delbeurs Short Movie Festival, met een selectie van tien korte filmpjes. Verder is er volop aandacht voor outdoorartikelen en voor e-bikes. Op een speciaal par cours kun je deze 'fietsen met permanen te rugwind' uitproberen. Basis van de beurs blijven natuurlijk de standhouders die informatie geven over alle mogelijke fiets- en wandelvakanties, over bestemmingen, routes en overnach tingsmogelijkheden. Er zijn vertegen woordigers van landen en streken, van fiets- en wandelvakantie-organisaties, maar ook particulieren en bedrijfjes die in de branche actief zijn. Frankrijk is dit jaar het themaland van de beurs. Meer dan tien Franse regio's en reisaanbieders presenteren hun fiets en wandelarrangementen in een thema- landpaviljoen, inclusief een terras met Franse wijnen en specialiteiten. Verder vertellen ervaren fietsers en wandelaars over hun vakantiebelevenissen in La Douce France op een informatiemarkt en is er in het lezingenprogramma van de beurs veel aandacht voor het thema- land. Frankrijk is voor veel Nederlanders de ideale bestemming voor een fietsvakan tie, omdat het land zoveel variatie biedt. Het Franse netwerk van autoluwe, re creatieve fietsroutes breidt zich elk jaar uit. Steeds meer jaagpaden langs rivie ren en voormalige spoorbanen verande ren in voies vertes (groene wegen): auto vrije paden die je dwars door de natuur voeren. Daarnaast groeit het aantal be- wegwijzerde véloroutes. Nieuwkomer op fietsroutegebied is de 1200 kilometer lange Vélodyssée langs de Atlantische kust. Ook nadert de voltooiing van het project La Loire a Vélo, een groene route langs de rivier de Loire met 800 kilome ter aan bewegwijzerde paden. Voor wandelaars heeft Frankrijk tussen de 150.000 en 200.000 kilometer aan wandelpaden, die het hele land doorkrui sen. Van de Ardèche en het ruige eiland Corsica tot de Franse Alpen, de Pyrenee ën, het heuvelland van de Bourgogne, de Vogezen en de lavendelvelden van de Provence. De GR-paden, de Grande Ran- données, zijn een begrip onder Europese langeafstandwandelaars, terwijl mensen die slechts een paar uurtjes willen lo pen, kiezen voor een Petite Randonnée of een thematische route. Tijdens de beurs worden de Wandelrou te van het laar 2013 en de Fietsroute van het Jaar 2013 bekendgemaakt. Beide cate gorieën kennen drie genomineerden. Op wandelgebied zijn dat Dagstappersgids Antwerpen 2, Wandelpareltjes: 45 Bourgondische wandelingen door Mooi Nederland en De Brabantse Wal, streek- pad 17. Bij de fietsroutes strijden De Tour de Bourgogne a vélo (Frankrijk), Vélodyssée (Frankrijk) en de Vennbahn (Duitsland, België en Luxemburg) om de eer. reageren? SËr reizen@depersdienst.nl Amsterdam RAI, zaterdag 9 en zondag 10 februari, 10.00 tot 17.00 uur. Entree 14 euro. Voor meer informatie en het volledige lezingenprogramma: www.fietsenwandelbeurs.nl. Onze zuiderburen hebben ook dit jaar weer hun eigen Fiets en Wandelbeurs. Na het evenement in Amsterdam, verkast de beurs naar Mechelen waar het zijn poorten op 16 en 17 februari opent in de Nekkerhal. Frankrijk is dit jaar het themaland van de Fiets en Wandelbeurs, vandaag en morgen in de RAI in Amsterdam. foto Robert Palomba

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 61