Internet is eerste levensbehoefte, maar gevecht om balans van veiligheid en vrijheid luwt nooit De bemoeienis van overheden toont aan dat inter net volwassen is. SPECTRUM 9 ZATERDAG 9 FEBRUARI 2013 Albert Ben schop is inter- netsocioioog aan de Universi teit van Amster dam. Hij is op richter en hoofdredacteur van het informa tiesysteem So- cioSite waarin de sociale eigen aardigheden van internet in kaart worden gebracht. door Albert Benschop We zijn langzamer hand zo ver groeid met het in ternet, dat we er niet meer buiten kunnen. Zonder internet kunnen de meesten niet meer werken, leren of communiceren. Onlinebedrijven en -instellingen en een groot deel van de handel en financiële markten zouden instorten. Ons sociale leven en ons vermaak zou verschralen - geen socia le netwerken, geen getwitter en geen online plezier meer. In de 21ste eeuw is internet hét publieke domein ge worden waarop politieke opvattingen naar voren gebracht en besproken worden. Internet is de marktplaats, het klaslokaal, het stadsplein, het kof fiehuis en de speeltuin geworden, een vitale levensbehoefte. Onlangs deelde het hooggerechtshof in Duitsland een boete uit aan een provider die in ge breke was gebleven bij de levering van een internetverbinding. De klant moest worden gecompenseerd voor het uitvallen van de verbinding. De rechters beschouwen toegang tot in ternet 'van cruciaal levensbelang'. Dat maakt ons kwetsbaar. Want ook de schaduwkanten van ons 'fysieke' bestaan zijn doorgedrongen in de vir tuele wereld: ongeremde onbeschoft heid, doodsbedreigingen, kinderpor no, de bonte stoet van criminelen(di- gidiefjes, fraudeurs, oplichters, afper sers, bankrovers en beurskrakers), de op wereldschaal opererende misdaad syndicaten, terroristen, en (paramili taire cybereenheden die spioneren en soms vernietigende aanvallen uitvoe ren op digitale infrastructuren. De opsomming is te kort om recht te doen aan de vele risico's die we lopen zodra we ons in die nieuwe openbare ruimte begeven die cyberspace wordt genoemd. Cyberspace is geen veilig domein. We moeten permanent op onze hoede zijn. Wie zich onbe schermd in cyberspace beweegt, is aan de digitale heidenen overgele verd. Op de openbare weg en zelfs op de geasfalteerde snelwegen lopen we aanzienlijk minder risico. Afgelopen woensdag was het Safer In ternet Day en het is goed dat die ieder jaar wordt georganiseerd. Als het ge bruik van internet inderdaad een eer ste levensbehoefte is geworden, dan moeten we er ook voor zorgen dat we ons daar veilig kunnen voelen. Sommige politieke partijen en overhe den gebruiken de duistere kanten van het internet als legitimatie voor con traproductieve en vaak regelrecht ge vaarlijke remedies voor al die dreigin gen. Zij bepleiten 'oplossingen' die overheidscontrole op internet verster ken: privacy wordt opgeofferd aan vei ligheid en het recht op anonieme com municatie afgeschaft. Dat is de ko ningsweg voor de autoritaire staat die haar macht misbruikt om de vrijheid van haar burgers te beperken en toch meer veiligheid belooft. Bovendien dreigt een ander gevaar: dat van een gemilitariseerd internet dat door cy- berlegers wordt ingenomen als een do mein van spionage en oorlogsvoering. Ik pleit voor een beleid dat de maat- schappelijke weerbaarheid en het her stelvermogen van onze computersys temen en netwerken versterkt. Een be leid dat steunt op de zelforganisatie van internettende burgers en dat aan stuurt op decentralisatie van heel gro te en dus erg kwetsbare instellingen, productie-installaties en databanken. Op internet zal het nooit veel veiliger worden dan op straat. De kans op in- ternet bestolen en belaagd te worden, is aanzienlijk groter dan op straat. Ook dat is onderdeel van de evolutie van een revolutionaire technologie. Er zal nog veel werk verzet moeten worden voor we een aanvaardbare ba lans gevonden hebben tussen veilig heid en vrijheid. Maar misschien is de toenemende bemoeienis van overhe- den er wel een teken van dat internet volwassen is geworden. reageren? opinie@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57