Je kunt van bankiers ambtenaren maken, maar het in staatshanden brengen van noodlijdende banken is niet de uitweg om redding te brengen. Banken moeten het vertrouwen terugwinnen. 8 SPECTRUM opinie De morele dimensie van de financiële crisis krijgt nog steeds te weinig aandacht Onze Rijnlandse traditie moet weer tegenwicht bieden aan Angelsaksisch model Eed als wapen tegen 'foute' bank Eddy van Hijum is sinds september 2003 Tweede Kamerlid voor het CDA. Hij is woordvoerder financiën en rijksuitgaven. Zijn studie be stuurskunde volgde hij aan de Universiteit Twente, waar hij in 2001 pro moveerde. door Eddy van Hijum pnieuw is de be lastingbetaler ei genaar geworden van een bank. Mi nister Dijssel- bloem zag zich vorige week ge noodzaakt om SNS-Reaal in één klap te nationaliseren. De omvangrijke ver liezen op de vastgoedportefeuille trok ken de bank-verzekeraar steeds verder naar de afgrond. Ook ABN Amro en ING liggen al enige tijd aan het staats- infuus. De enige grote bank die het tot dusverre goed heeft gered zonder enige vorm van staatssteun, is de Ra bobank. Maar zelfs deze bank ligt mo menteel onder het vergrootglas van toezichthouders, vanwege mogelijke betrokkenheid bij de manipulatie van het interbancaire rentetarief Libor. De onvrede en de scepsis in de samen leving zijn enorm. En terecht. Telkens opnieuw blijkt de belastingbetaler te moeten opdraaien voor onverantwoor de risico's die binnen de financiële sector worden genomen, in ruil voor riante salarissen en hoge bonussen. Ook bij SNS was dat het geval. Blinde groeiambitie en het streven naar winst op de korte termijn verdrongen de maatschappelijke functie, die de Sa menwerkende Nederlandse Spaarban ken (SNS) oorspronkelijk goed vervul den. De bank richtte zich voorname lijk op spaarders, hypotheken en kre dieten voor ondernemers en het mid den- en kleinbedrijf. Ook besteedde zij veel aandacht aan haar maatschap pelijke functie. Totdat het bedrijf in 2006 de stap naar de beurs maakte en op overnamepad ging. De uiterst risi covolle en ondoordachte deelname aan nationale en internationale vast goedprojecten deed de bank uiteinde lijk de das om. De verantwoordelijkheid voor de pro blemen bij SNS-Reaal ligt in de eerste plaats bij het voormalige bestuur en de Raad van Commissarissen van de bank zelf. Daarnaast zijn er veel vra gen te stellen over de rol van het toe zicht door de accountant, De Neder- landsche Bank (DNB) en ook de poli tiek. Volgens de directeur Toezicht van DNB zou de overname van Bouw fonds Property Finance door SNS van daag de dag nooit meer zijn goedge keurd. Feit blijft echter dat SNS bij de ze transactie in 2006 geen strobreed in de weg is gelegd. Ook in de jaren daarna is er weinig alertheid geweest op het beheer van de vastgoedporte feuille en de toenemende risico's. Met als gevolg dat vorige week de meest vergaande oplossing van stal gehaald moest worden: nationalisatie van de hele bank-verzekeraar. De vraag is hoe het nu verder moet met de financiële sector. Zonder te overdrijven, kan worden gesteld dat er sprake is van een vertrouwensbreuk tussen de burger en de banken. De parlementaire enquêtecommissie die naar aanleiding van de kredietcrisis was ingesteld - de commissie-De Wit - constateerde al, dat het een enorme opgave zal zijn om het Verloren kre diet' terug te winnen. Deze opgave is na het debacle rond SNS-Reaal helaas alleen maar groter geworden. Natuurlijk zijn er al de no dige maatregelen in gang gezet. De overheid heeft de regels en het toe zicht op tal van terreinen aange scherpt en eist van banken dat zij hun kapitaalbuffers versterken. Ook zijn de eerste stappen gezet richting een sterkere scheiding tussen 'gewone' bankactiviteiten en risicovolle zaken bankactiviteiten. En er worden plan nen uitgewerkt om het beroep op de belastingbetaler bij nieuwe proble men te minimaliseren. Maar het tem po van al deze noodzakelijke verande ringen ligt laag. Bovendien krijgt de morele dimensie van de financiële cri- sis nog steeds te weinig aandacht. Naar mijn stellige overtuiging keert het vertrouwen alleen terug als de fi nanciële sector zelf een dienstbare houding in woord én daad (opnieuw) voorop weet te stellen. Er verandert uiteindelijk niets als de cultuur in de financiële sector niet verandert. Dat kan nooit alleen worden afge dwongen met regels en sancties, hoe nodig die ook zijn. We lossen het pro bleem niet op door van alle banken staatsbanken te maken, en van iedere bankier een ambtenaar. Of door iede re bankier onder permanent toezicht te stellen. In plaats daarvan is een cul tuur nodig, waarin professionele en ethische standaarden weer leidend zijn in het dagelijkse werk. Waarin men zich realiseert dat salarissen en beloningen moeten passen bij de maatschappelijke prestatie die wordt geleverd. En een omgeving waarin men elkaar op deze standaarden durft aan te spreken. Een eed of belofte kan daarbij een nuttig symbool zijn. Niet alleen voor beleidsbepalers binnen een financiële instelling, maar juist ook voor de professionals die dagelijks hun klanten van advies dienen. En laat de sector er ook actief op toe zien dat de gewenste kwaliteitsstan daarden worden nageleefd, bijvoor beeld door een vorm van tuchtrecht in te voeren. Helaas is het in de finan ciële sector rond al deze thema's nog erg stil. Waar zijn de bestuurders en professionals die het voortouw ne men in het debat over maatschappe lijk verantwoord bankieren? En die la ten zien dat het ook anders kan? Daarnaast moet serieus worden nage dacht over alternatieven voor een snel le beursgang van de huidige staatsban ken. Minister Dijsselbloem gaf in het Kamerdebat over SNS-Reaal aan dat hij de aandelen van ABN Amro en SNS-Reaal liefst zo snel mogelijk weer wil verkopen. De vraag is echter welke waarborgen er zijn om te voor komen dat banken in oude, verkeerde gewoonten vervallen. De dienstbaar heid van banken aan de reële econo mie en de samenleving mag niet op nieuw gaan lijden onder het streven naar expansie, winsten en bonussen. We zullen op zoek moeten gaan naar nieuwe manieren om vanuit onze 'Rijnlandse' traditie tegenwicht te bie den aan de eenzijdige 'Angelsaksi sche' nadruk op aandeelhouderswaar de. Het streven naar stabiliteit en duurzaamheid op de langere termijn zou daarom ook in de 'governance' van banken tot uitdrukking moeten komen. Te denken valt aan vormen van duurzaam aandeelhouderschap (via loyaliteitsdividend en/of ver zwaard stemrecht), een groteretoI illustratie Censuur van institutionele beleggers, een blij vend minderheidsbelang of'gouden aandeel' voor de staat, of herwaarde ring van coöperatieve structuren. Vertrouwen komt te voet en gaat te paard, zo luidt het gezegde. Banken moeten hun verantwoordelijke rol in de samenleving weer waarmaken. Het is aan de financiële sector zelf, de toezichthouders en de politiek om daartoe nu de broodnodige stappen te zetten. Anders zou het vergrootglas waaronder de sector momenteel ligt wel eens een brandglas kunnen wor den. reageren? opninie@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56