Goeie deal SPECTRUM 7 standplaats Moskou Olaf Koens ZATERDAG 9 FEBRUARI 2013 ders van nieuwe regulering dat het drama in Newtown niet telkens van stal moet worden gehaald om 'nieuwe regels erdoor te duwen'. Met de telefoon aan zijn oor zegt wa penverkoper Allen Underwood geen heil te zien in een verbod op semi-au- tomatische wapens. „Geweren ver moorden geen mensen", zegt hij. „Mensen vermoorden mensen. Je moet al die gekken van de straat ha len. En beginnen met het handhaven van de bestaande wetten. Laat ze eerst bij de gangs in Chicago alle wapens ophalen. Dat durven ze niet." Dat handhaving nu al te wensen over laat, wordt bevestigd door Joe en zijn zoon Charlie. In de kofferbak van hun auto ligt de nieuwste aankoop van Charlie. Zijn glimmende Golden Boy staat op Joe's vergunning en dat mag niet. „Mijn vergunning is uitgebrei der", zegt Joe. „We hadden geen zin in rompslomp." Ze willen het wapen op de schietbaan gebruiken en hebben dan ook niet echt het idee dat ze iets verkeerd doen. „Net als veel mensen zijn wij hobbyisten, die niets kwaads in de zin hebben." Misschien hebben ze ge lijk. Maar misschien ook was dit pre cies de gedachte die de moeder van Newton-schutter Adam Lanza fataal werd, toen ze haar wapenkast vergat af te sluiten. Sinds het bloedbad in Newtown is de discussie over wapens en geesteszie ken in de Verenigde Staten losgebar sten. Drie dagen na het drama vertel de Ryan Lanza, de broer van schutter Adam, dat zijn broer 'autistisch was of Asperger had en een persoonlijk heidsstoornis'. Buren beschreven Adam als vreemd, afstandelijk en geni aal en volgens een 'vriend van de fami lie' zou hij emotieloos zijn. Deze op merkingen waren de aanleiding voor een uitgebreid publiek debat over de stand van de geestelijke gezondheids zorg in het land. Hoewel de hoofdrolspelers van het drama (Adam Lanza en zijn moeder) zijn overleden en Adams geestelijke gesteldheid dus niet is te diagnostice ren, stonden psychologen, psychiaters en andere experts klaar om hun me ning te geven. Het is het gebruikelijke ritueel na elke schietpartij in de Vere nigde Staten. Jared Loughner, die in ja nuari 2011 zes mensen doodschoot in Tuscon, kreeg zes maanden later in ge vangenschap het stempel schizofreen opgeplakt. Een rechter verklaarde dat Seung-Hui Cho, die in 2007 32 men sen doodde op de Virginia Tech uni versiteit, geestesziek was. En de da ders van de schietpartij in 1999 op Columbine High School, Eric Harris en Dylan Klebold, werden door veel experts achteraf als 'geestelijk ge stoord' bestempeld. Feit is dat geen van deze moordenaars ten tijde van hun schietpartij onder behandeling stond van een psycho loog of psychiater. Volgens president Obama, de meeste politici en zelfs de wapenclub National Rifle Association zijn er nieuwe regels nodig die ervoor moeten zorgen dat geestelijk labielen niet meer aan wapens kunnen ko men. Dat de genoemde massamoorde naars misschien niet als zodanig zou den zijn herkend, lijkt daarbij bijzaak. reageren? spectrum@depersdienst.nl Al jaren wonen in Moskou meer miljo nairs dan in New York. En dat is te merken. Geld vloeit als water in de Russische hoofdstad. Sommige prij zen zijn zo exorbitant hoog, dat je - wanneer je een aanbieding tegenkomt. - het gevoel krijgt de jackpot te hebben gewonnen. „Neem je voor ons een kalkoen mee van de Doro- gomilovski-markt? Ik heb gehoord dat ze daar goeie deals hebben." Voor het Thanksgivingfeest van een bevriend Russisch echtpaar, dat recentelijk uit Amerika weer terugverhuisde naar Moskou, koop ik op de markt de geplukte vogel. Na lang on derhandelen reken ik bijna 100 duro af. Goede deal, dacht ik nog. Pas in de metro realiseer ik me dat je voor hetzelfde geld op de Albert Cuyp-markt waar schijnlijk tien kalkoenen koopt. Als het meezit, krijg je ze dan nog thuisbezorgd ook. „Het is een bekend syndroom in deze stad", legt mijn vrien din Masja uit. Ze bestudeert al jaren het hyperkapitalisme en de vreemde psychologische ef- >3^^ fecten die het op de Moskovie- ten heeft. „Het is nog maar twintig jaar geleden dat je hier in de rij moest staan voor brood. Of dat je gelukkig was als er linkerschoenen in de winkel lagen. Nu is er alles, in overvloed. Daar gaat het om." Prijs en kwaliteit spelen voor de Russen steeds minder een rol. Zolang je de keus maar hebt. In een vlaag van verstandsverbijstering kocht ik af gelopen december bijvoorbeeld nog een maand- kaart voor Tsjaika, het befaamde zwembad. Met een prijskaartje van 200 euro aan de dure kant, maar het is dan ook het mooiste zwembad in de stad, bleef ik mezelf wijsmaken. Pas tegen de jaar wisseling bleek dat ik vijf keer ben gaan zwem men. Dat is dus 40 euro per zwembeurt. Of - om precies te zijn - 4 euro per baantje. „Je went aan de prijzen", legt Masja uit. „Ook niet-miljonairs overleven hier prima. Al heeft nie mand spaargeld. Alles wat je hebt, moet je meteen uitgeven. Je besef verandert. Als iedereen denkt dat iets niet duur is, raak je daar op termijn zelf ook van overtuigd." Ik herinner me mijn peperdure kalkoen. „Denk maar eens aan de wijn die je koopt", lacht Masja. „Als je in een supermarkt een fles wijn te genkomt onder de 15 euro, koop je hem direct. Zou je in Nederland een fles beroerde Chileense wijn kopen voor dat geld? Nee dus." Als ik een paar weken later in een peperdure sport school sta, dwingt een bodybuilder me bijna een jaarcontract te tekenen. Het is om de hoek, er zijn allerlei voorzieningen en naast een zwembad is er ook een sauna, een boksschool en individuele bege leiding. Voor de zekerheid bel ik Masja, het gaat per slot van rekening om een klein maandsalaris. „Wat? Voor een sportschool met zwembad? Ben je gek. Natuurlijk man, gelijk doen. Goeie deal!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 55