6 SPECTRUM 66 Wij zijn hobbyisten die niets kwaads in de zin hebben. Na het schietdrama op de school in Newtown, waarbij twintig kinderen en zeven volwassenen om het leven kwamen, steeg de verkoop van semi-automatische wapens in Amerika. Veel liefhebbers vrezen een verbod op deze wapens en slaan hun slag voor het te laat is. Want de liefde voor gewe ren zit diep. buitenland Een bezoeker van de Eagle Arms wapenbeurs voelt of zijn mogelijke aankoop soepel laadt, foto Mathijs Rotteveel sen zitten er klaar om zogeheten ach tergrondcontroles uit te voeren. Die moeten voorkomen dat criminelen, psychisch gestoorden of mensen uit een andere staat dan Pennsylvania een wapen in handen krijgen. Maar sinds Newtown zijn de telefoon lijnen continu bezet, tot grote erger nis van wapenverkopers. „Hier gaan ze nog wat van horen", moppert Underwood. „Ik had vandaag drie keer zo veel kunnen verkopen als ze daar hun werk hadden gedaan." Standhouder Bill McPoyle van Jacobs- burg Guns valt hem bij. „Vorige week zaterdag zat ik hier ook. Toen heb ik vier uur geprobeerd ze te bereiken", zegt hij. „Uiteindelijk had ik ze te pak ken en bleek mijn klant een jaar of vijftien geleden iets verkeerds te heb ben gedaan. Mocht ik hem niks verko pen. Wat een tijdverspilling." Als het aan president Barack Obama ligt, worden de achtergrondcontroles bij wapenverkopen snel verscherpt. Ook wil hij een verbod op legergewe ren als de AK-15 en op magazijnen met meer dan tien kogels. Daarnaast moeten er strengere regels komen voor wapenvervoer tussen de verschil lende staten in de VS. Er is echter nog een lange weg te gaan voordat deze maatregelen zijn goedge keurd door de Amerikaanse senaat. Die heeft immers een reputatie als zwart gat voor al te 'revolutionaire' wetsvoorstellen. Vorige week woensdag is in de Senaat het eerste gevecht geleverd tussen de voor- en tegenstanders van striktere regulering. Het begon emotioneel met een oproep van de in 2011 neerge schoten senator Gabrielle Giffords. „Te veel kinderen sterven", zei ze in de volgepakte zaal. „Te veel kinderen. We moeten iets doen. Heb moed, Amerikanen rekenen op u." Maar al snel mopperden de tegenstan- Lastig te temmen liefde voor wapens door Mathijs Rotteveel Het is vol in het conferentiezaaltje van de Rodeway Inn in Allentown, Pennsylvania. Schouder aan schouder schuife len honderden mannen door de smal le gangpaden. De rondsnuffelende kantoortypes, hillbillies, opa's en puk kelige pubers lijken weinig gemeen te hebben, alleen de liefde voor gewe ren. Ze voelen aan een trekker, leggen hun wang tegen de loop, drukken de kolf tegen hun schouder en knikken vervolgens tevreden. Bij de volgende stand van de Eagle Arms wapenbeurs voltrekt zich hetzelfde ritueel. Het is nog geen twee maanden gele den dat in een school in Newtown twintig kinderen en zeven volwasse nen werden doodgeschoten met een semi-automatisch geweer van het type AR-15. Na het drama schoot de verkoop van dit soort wapens om hoog, omdat liefhebbers vrezen dat de overheid ze gaat verbieden. Ook vandaag gaat het hard. Eigenaar Allan Underwood van Secure Enter prise heeft al bijna dertig geweren ver kocht, waarvan zo'n tien semi-auto matische. Het enige wat de omzet drukt, zijn de telefoontjes met het controlebureau van de regionale poli tie. Voordat hij een geweer aan een klant mee mag geven, moet Under wood dit bureau bellen. Politiemen-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54