SPECTRUM 3 ZATERDAG 9 FEBRUARI 2013 voor veiligheid Pieter van Vollenhoven staat in Nieuwspoort de pers te woord na de ramp met een toestel van Turkish Airlines in 2009. foto Maarten Hartman BOEK OP VERZOEK Op verzoek van Uitgeverij Balans schreef Mr. Pieter van Vollenhoven Hier On veilig? Onmogelijk! Dit boek handelt over zijn erva ringen met onafhankelijk onderzoek naar ongelukken en bijna-ongelukken. Uit het relaas blijkt dat hij een terriër is. Dat kwam hem op zware kritiek te staan, onder meer van oud-minis ter president Barend Bies heuvel. Hij vond het onbe grijpelijk dat Van Vollenho ven zich als lid van het ko ninklijk huis verzette tegen het kabinetsbesluit voor op heffing van de Raad voor de Verkeersveiligheid. Hij vond dat ronduit ongepast en niet gezagsgetrouw. Er waren meer aanvaringen met ministers, zoals met Neelie Kroes, omdat vol gens hem 'steun voor het onderwerp veiligheid toch wel vaak ontbrak'. De basis voor Van Vollenho- vens missie werd ai vroeg gelegd. Van zijn vader (vrij williger bij de brandweer), moest hij altijd letten op nooduitgangen. In zijn stu dentenkamer in Leiden be vestigde zijn vader een lang touw aan zijn bed, zodat hij het pand bij brand door het raam zou kunnen verlaten. Hij heeft het nooit hoeven te gebruiken, maar jaren la ter brandde het pand af. In de jaren tachtig raakte Van Vollenhoven betrokken bij gehandicapte sporters. Maar liefst 65 procent bleek een handicap te heb ben gekregen door een ver keersongeval. Hij besloot zich in te zetten voor de slachtoffers. Met zijn 'ge vleugelde vrienden' Pim Ja- cobs'en Louis van Dijk gaf hij een jarenlang pianocon certen om geld in te zame len voor hulp aan verkeers slachtoffers. In 1989 richtte hij samen met de ANWB en de Landelijke Organisatie Slachtofferhulp het Fonds Slachtofferhulp op, waarvan hij nog steeds voorzitter is. Er moest ook iets gebeuren om de ellende (3300 ver keersdoden per jaar) voor te zijn. Dat werd de Raad voor de Verkeersveiligheid. Zes jaar na de oprichting in 1977 werd die alweer opge heven. Kort daarvoor was dit adviescollege door de minister in het openbaar voor gek verklaard. 'Wat heb ik aan zo'n adviescolle ge dat met dergelijke onzin nige en onuitvoerbare ad viezen komt.' Die adviezen gingen bijvoorbeeld over in voering van de autogordel, een puntenrijbewijs, ver- keerseducatie, meer onder zoek. Het is nu gemeen goed. Maar in die tijd werd praten over de autogordel, die honderden doden zou voorkomen, al beschouwd als een inbreuk op mensen rechten. Pieter van Vollenhoven - Hier Onveilig? Onmogelijk! Uitgeverij Balans, 224 pagi na's, 17,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51