Ga niet zomaar akkoord met concurrentiebeding Ja, het gaat iets beter 4 WERKEN GELDZAKEN Het belangrijkste is dat de economie een beetje moet gaan aantrekken Een ding is zeker. Met een goed ondernemersplan heb je geen garantie voor een succesvolle onderneming. Maar het helpt wel. Grote voordeel van zo'n businessplan: als ondernemer weet je waar je voor staat en waar je naartoe wil. Je maakt de juiste keu zes om je bedrijf gezond te houden. Een goed plan helpt een bank bij het bepalen van het risico van een krediet In arbeidsovereenkomsten wordt vaak standaard een concurrentiebe ding opgenomen. Ga daar niet zo maar mee akkoord. Dat kan er name lijk voor zorgen dat je voor langere tijd je eigen vak niet kunt uitoefe nen. door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer Na verschillende sollicitatie rondes, krijg je eindelijk het goede nieuws: je bent aangenomen! Alleen nog een ar- beidsvoorwaardengesprek en de overeenkomst kan worden onder tekend. Dan lees je in de arbeids overeenkomst: 'Het is werkne mer verboden om gedurende 24 maanden na het einde van de dienstbetrekking te gaan werken in dezelfde functie bij een be drijf in dezelfde producten en/of diensten en dat gevestigd is bin nen een straal van tweehonderd kilometer van de huidige werkge ver.' Dat is nogal wat. In elk ge val iets waar je nooit zomaar mee akkoord moet gaan. In de Corné van Zeijl Ik hoorde pas geleden een econoom zeggen, 'Mag ik zeggen dat het beter gaat?' Natuurlijk zetten mijn ge dachten mij gelijk op het spoor van sportverslaggever Mart Smeets en zijn exemplari sche antwoord: 'Ja, dat mag ik zeggen'. Het gaat namelijk ook wat beter. Er zijn hier en daar zeker licht puntjes te vinden. De finan ciële markten zien ze in ieder geval. De rente in de zuidelijke landen daalt flink. Kreeg u een jaar geleden nog 7 procent ren te op een Italiaanse staatsobli gatie, nu is dat net boven de 4 procent. De risicopremie is er dus flink uitgelopen. Of dat niet wat overdreven is, is natuurlijk de vraag. Met de Italiaanse verkiezingen die er aan staan te komen, zou ik de ze obligaties maar even links la ten liggen. Maar goed ik ben geen obligatie-expert, ik heb al leen maar een dosis gezond ver stand. Een ander lichtpunt is dat de rente in de veilige lan den, waaronder Nederland, juist weer aan het stijgen is. Eerder hadden de Nederlandse en Duitse staatsobligaties nog de functie van vluchthaven. Dat is nu niet meer nodig. Mi nister Dijsselbloem zal daar niet heel blij mee zijn. Eigen lijk raar, nu de eurozorgen min der worden, moet de Neder landse Staat daarom meer ren te op zijn schulden betalen. Ook de valutamarkten zien het wat positiever in. Zelfs de goe roes die een jaar geleden om het hardst riepen dat de euro gedoemd was te mislukken, slikken dit nu weer in. We zijn er nog lang niet, maar als het over geld gaat, is vertrouwen het allerbelangrijkste. En dat lijkt langzaam terug te keren. Dat alles heeft tot gevolg dat de euro aan kracht wint. Tegen over een mandje met andere valuta is de euro in het afgelo pen halfjaar een procent of 10 sterker geworden. Dat vertrou wen is erg fijn, maar op korte termijn heeft het ook een na deel: het is niet goed voor onze concurrentiepositie. Het is wel weer prettig als u met vakantie gaat naar landen waar ze de eu ro niet hebben. Die vakanties zijn een stuk goedkoper gewor den. Maar het allerbelangrijkste is dat de economie ook een beet je moet gaan aantrekken. Ook daar zijn er lichtpuntjes, maar ze zijn nog heel flauw. Diverse economische indicatoren ge ven aan dat het voorzichtigjes wat beter gaat. Zo worden de Europese inkoopmanagers lang zaam iets positiever (alleen in Frankrijk niet). En zij kunnen het weten, want meestal lopen ze vooruit op de economische ontwikkelingen. Alleen de lan den met veel schulden hebben het wat moeilijker. Immers, be zuinigen en sparen tegelijk drukt extra op de economische groei. En ook wij behoren tot de landen met te veel schuld, vooral bij de consumenten. U kent de hypothekendiscussie wel. Met de nieuwe fiscale re gels zal die hypothekenschuld hard gaan dalen. Maar ook hier geldt een oude wijsheid die je in moderne termen kunt verta len: 'Een euro gespaard, is een euro niet uitgegeven'. En als ge volg ervan ook een euro min der economische groei. Dat voorzichtige herstel in Europa, zal bij ons dus nog iets voor zichtiger zijn. Dat krijg je er van als je niet bezuinigt en spaart in goede tijden. Stond daar niet al iets van in de Bij bel? Iets met zeven goede jaren en zeven slechte jaren. Maar laat ik afsluiten met een positie ve noot. Ja, u mag zeggen dat het iets beter gaat, maar wel zachtjes. praktijk betekent dit namelijk dat je, als je bij deze werkgever weg wil of moet, twee jaar lang in heel Nederland je eigen werk niet meer kan doen. Met een concurrentiebeding wil een werkgever voorkomen dat werknemers toekomstige concur renten van hem worden. „Een paar jaar geleden werd een concurrentiebeding vooral voor sleutelposities opgenomen. Maar nu krijgen steeds meer werkne mers zo'n beding voorgescho teld", stelt arbeidsrechtadvocaat Maarten van Gelderen. De ge dachte achter zo'n beding is dat het niet eerlijk is dat iemand zijn voormalige werkgever becon curreert met kennis die hij op zijn oude werkplek heeft opge daan. Een werkgever kan ook een relatiebeding opnemen. De Juiste keuzes maken met businessplan door Arnoud Cornelissen illustratie Job van Gelder Het begint allemaal bij de vraag of je het wel in je hebt. Want ondernemers worden geboren, niet ge maakt. Wie van zekerhe den houdt en zenuwachtig wordt als er aan het einde van de maand eens geen geld is binnenge komen, moet zich afvragen of het onderne merschap wel een goede keuze voor hem is. Ondernemen is nu eenmaal risico's lo pen. Daar moet je tegen kunnen. Zo zijn er nog een paar eigenschappen die men sen moeten hebben, willen ze als onderne mer succesvol zijn. „Doorzettingsvermo gen, creativiteit, passie en durf', somt BN'er en zakenman Hennie van der Most op. Hem brachten deze kwaliteiten miljoe nen. Toch moet geld niet de drijfveer zijn, waarschuwt hij. Een goed advies is uiteraard nooit weg, maar de praktijk wijst al uit dat geld inder daad niet de belangrijkste motivatie van ondernemers is. Veel ondernemers vertel len dat zij een eigen bedrijf zijn begon- R. Loman, Rabobank nen, omdat zij het een uitdaging vonden eigenhandig iets op te zetten. Anderen wil den vooral zelf baas zijn over hun wer kend bestaan. En weer een anderen zagen een gat in de markt, dat zij beslist met hun product wilden vullen. Dick van Lieshout uit Helmond zag in elk geval dat gat in de markt al tijdens zijn stu diejaren. Er bleek behoefte te zijn aan men sen zoals hij, die iet kunnen verbinden met kennis over communicatie en vormge ving en zo succesvolle websites, intranetsi tes kunnen bouwen en online-software ontwikkelen. „En toen kwam het ineens zover dat mijn klanten een echte factuur wilden hebben. Compleet met btw en al. Toen heb ik dus mijn bedrijf Zoso opgericht. Overigens zonder enig ondernemersplan of wat dan ook", vertelt Van Lieshout. De eerste tijd verliep voorspoedig. Totdat de crisis begon, klanten opdrachten uitstel den en er maar weinig nieuwe opdrachten bijkwamen. „Pas op zo'n moment kom je erachter dat je een ondernemersplan no dig hebt. En dat had ik niet." Volgens Van Lieshout is het grote voor deel van zo'n plan dat een ondernemer weet waar hij staat en waar hij naartoe wil. „Dat maakt het nemen van besluiten een stuk gemakkelijker. Je ziet goed waar je in moet investeren, je weet wie je doel groep is en je weet dan ook wat je moet doen om die te bereiken. Je kunt tevens uitrekenen of het bij bepaalde uitgaven niet handiger is om iets in een keer aan te schaffen en zo korting te bedingen." Een ander voordeel van een goed door dacht ondernemersplan, is dat je vooraf al maatregelen kunt nemen voor de momen ten dat het later moeilijker gaat, stelt de nu 25-jarige ondernemer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44