WERKEN 3 WAT KOST HET EN WAT LEVERT HET OP ZATERDAG 9 FEBRUARI 2013 Door recessie beginnen minder Zeeuwen een eigen bedrijf Minder Zeeuwen zijn vorig jaar een eigen bedrijf begonnen. Bovendien gooien er ook meer beginnend on dernemers het bijltje erbij neer. Volgens de Kamer van Koophandel zijn vorig jaar 1875 mensen begon nen als zelfstandig ondernemer. Dat zijn er 250 minder dan in 2011, of wel een daling van 12 procent. De Ka mer van Koophandel schrijft de da ling toe aan de recessie. Tegelijkertijd neemt het aantal star ters toe dat de handdoek in de ring gooit. In Zeeland stopten er 2011 1610 starters, een jaar later zijn dat er ruim 1850, ongeveer hetzelfde aantal dat een eigen bedrijfje begint. De gemiddelde leeftijd van nieuwe ondernemers stijgt. Was die in 2008 nog zo'n 38 jaar, nu is die 40 jaar. Wiskunde leren vanaf een schoolbord krijgt concurrentie van de compu ter. foto Jerry Lampen Online training biedt leerling een kans van slagen voor wiskunde De online examentraining wiskunde KansVanSlagen geeft leerlingen hoop om te slagen in het examenjaar. In 2012 maakten tweehonderd leerlin gen gebruik van de online training. Daarvan slaagde negentig procent ter wijl zij eerst een onvoldoende had den voor wiskunde. De overige tien procent heeft gratis kunnen oefenen want als je niet slaagt krijg je je geld terug. De online trainer verwacht dit jaar veel aanmeldingen door de stren gere exameneisen. De trainer leidt de leerlingen door de stof door middel van basisvaardigheden, toepassingen en duizend oefenopgaven. Ook kunnen leerlingen zestig anima tievideo's met uitgewerkte examen opgaven bekijken. Inschrijven kan op www.kansvanslagen.nl Sterke stijging in het aantal juridische arbeidszaken In 2012 steeg het aantal juridische ar beidszaken met veertien procent ten opzichte van het jaar daarvoor. Dit blijkt uit gegevens van rechtsbij- standverzekeraar en juridisch dienst verlener ARAG. Het aantal meldingen van ontslagen via UWV Werkbedrijf en vaststellingsovereenkomsten steeg het hardst. Er vielen 58 pro cent meer ontslagen ten opzichte van 2011Een ander opvallend gege ven is de grote druk van werkgevers op het snel afhandelen van een juridi sche zaak. Sinds de start van de kre dietcrisis in de zomer van 2008 zit het aantal arbeidszaken in de lift. Ook in de jaren daarna stijgt het aan tal juridische zaken. De laatste maan den neemt het aantal zaken weder om stevig toe. zit niet thuis De kosten voor de opleidingschooljaar 2012-2013 (mbo): 1.065,00 (lesgeld BOL) of 536,00 (cursusgeld BBL) per schooljaar. Een leerling die op 1 augustus jonger is dan 18 jaar, betaalt geen les geld. Bijkomende kosten mbo niveau 4 voor lesmateriaal e.d. zijn voor het schooljaar 2012-2013: BOL ca. 210,00 BBL ca. 590,00 Als monteur elektrotechnische installaties kun je werk vinden bij verschillende installatiebedrijven. Je kunt werken in de elektrotech niek, industrie, bouwsector of als zelfstandige ondernemer. Naast het aanleggen, onderhouden en repareren van een elektrotechni sche installatie, zorg je ook voor datanetwerken, telecominstallaties en gebouwbeheersystemen. Indicatie van het minimum startsalaris is 1.500,00 euro per maand (bron: nationaleberoepengids.nl). Baankans tot 2016: gemiddeld (bron: nationaleberoepengids.nl). In de regio zijn er momenteel vijf vacatures (bron: Nationale Vacatu rebank, Monsterboard). Een schakelkast in het praktijklokaal van het ROC. kan je steeds meer verantwoording krijgen en doorgroeien naar leidinggevend niveau. Het sa laris van een ervaren elektromonteur groeit snel mee." Elektromonteurs installeren, onderhouden en repareren elektrotechnische installaties, appara ten, bedradingen, schakelmateriaal en nog veel meer. Inspecteren, testen, analyseren en afstel len met allerlei meetapparatuur hoort er ook bij. Functies variëren van installateur, teke naar, project voorbereider en projectmanager tot ondersteunend en commercieel werk. Meestal werk je in een team en in een informe le omgeving. Baaijens: „Als elektromonteur ben je vakdeskundig, je kan verantwoordelijk heid dragen en samenwerken, je hebt geen ne- gen-tot-vijf-mentaliteit, je bent klantvriende lijk, sociaal, georganiseerd en nauwkeurig. Je kan veilig werken, als je het verprutst kan het levensgevaarlijk zijn." Vakken die je tijdens de opleiding krijgt zijn onder andere elektriciteitsleer, rekenen en wis- Jan Baaijens (I) kijkt met Albert Jan en Jeffrey naar elektrische schakelingen, foto Ruben Oreel kunde. Je leert alles over onder meer driefasen- spanning, logische schakelingen, transformato ren en verlichtingstheorie. Bij Scalda in Vlis- singen kan je zowel de beroepsopleidende (BOL, school met stages) als de beroepsbegelei dende (BBL, werken met één dag per week school) leerweg volgen. „De fijne kneepjes leer je toch in de praktijk van je mentor. Het is leren met je handen, maar je moet ook een hoop theorie doorlopen voordat je de functie van iets ziet. Waarom moet je nu een dikkere kabel nemen? Die verbanden ga je zien als je meer ervaring krijgt" vertelt Baaijens. www.techniekwijzerzeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 43