Werknemer valt in slaap op werk 2 WERKEN „We zijn al twaalf jaar bezig om vak mensen vanaf onder op te leiden en te laten instromen. In de elektrotech niek kan je veel verschillende richtin gen op door jezelf te specialiseren. Het arbeidsperspectief is goed en wordt alleen maar beter. Als elektro monteur hoefje niet thuis te zitten." Collega's komen elkaar liever niet tegen tijdens een dagje sauna of wellness, foto Lex van Lieshout/ANP Eén op de vijf werknemers valt weieens in slaap op het werk. Dat blijkt uit een onder zoek van Nationale Vacaturebank naar schaamte op het werk onder ruim duizend res pondenten. Het meest gênante wat werknemers overkwam, is per ongeluk een boer of scheet la ten op de werkvloer. Negentien procent van de ondervraagde geeft aan weieens een e-mail met roddels naar de verkeerde ontvanger te hebben gestuurd. Werknemers schamen zich niet alleen wanneer henzelf iets gênants overkomt, maar hebben ook last van plaatsvervangende schaam te voor collega's. Op de vraag wanneer werkne mers zich het meest generen, zegt 54 procent dat dit is wanneer de baas een collega in het openbaar een standje geeft. Collega's die zich la ten gaan op een bedrijfsfeestje (25 procent), openlijk flirten met klanten (11 procent) of die te bloot gekleed zijn (9 procent) leveren ook plaats vervangende schaamte op. Uit het onderzoek blijkt ook dat collega's ver schillend met schaamte omgaan. Het merendeel zegt dat zij hun collega gewoon rechtstreeks aan spreken wanneer hij of zij zich beschamend ge draagt. Eén op de drie doet dat liever wat subtie ler door hints te geven. Toch durft het meren deel collega's wel te confronteren. Slechts 7 pro cent zou helemaal niets zeggen. Naast redenen om je voor te schamen, werd ook gevraagd naar plaatsen waar men liever geen collega's tegen zou komen. Op nummer één stond in de sauna. Gevolgd door op vakantie en bij de dokter. Op nummer vier staat in de kringloopwinkel en op vijf eindigt in de kroeg. Albert-Jan Vermue (21) Vooropleiding: havo Volgt: monteur elektrotechniek (BBL) „De keuze voor elektromon- teur heb ik gemaakt zonder dat ik wist wat me te wach ten stond. Het leek me een mooie opleiding en ik vind het fijn om met mijn handen bezig te zijn. Het bevalt me prima. Het werk is veelzijdig en je komt op verschillende plekken. Nu ben ik elektromo toren in een kippenstal aan het plaatsen. Het is leuk om zelf problemen op te lossen en het werkend te krijgen." Jeffrey Overweel (27) Noordwelle Vooropleiding: metaal en glastuinbouw Volgt: monteur elektrotechniek (BBL) „Vijf maanden geleden ben ik in de technische dienst van een recreatiepark gaan wer ken. Voor de baan is het een vereiste om een elektro oplei ding te doen. Dit om de ken nis te krijgen zodat je binnen het bedrijf storingen kan op lossen. Ons werkterrein is erg breed. Zo kan je werken aan de toegangscontrole, het SEP-card systeem, de antenne systemen of je bent bezig met data-aansluiting." Owen Griffiths (17), Wolphaartsdijk Vooropleiding: vmbo elektrotechniek Volgt: monteur elektrotechniek (BBL) „Tijdens een beroepenavond kwam ik de mensen van Pa ree tegen. Wat ze over het vak vertelden vond ik heel in teressant en best spannend. Je kan met elektro veel ver schillende richtingen uit, er zijn allerlei specialisaties. Het werk is telkens anders en het is een beroep waar toekomst in zit. Op het moment zit ik in de paneelbouw. Of en waarin ik mezelf ga specialise ren weet ik nog niet." Elektromonteur door John de Kok Jan Baaijens (58), projectleider voor in dustriële automatisering bij Paree in 's Heerenhoek, maakt jonge mensen maar al te graag enthousiast voor de techniek, vooral voor elektrotechniek. „Als ie mand interesse heeft, zorgen wij dat de passie er komt" lacht hij. Zelf is hij al 42 jaar werkzaam in de 'elektro'. Er is gebrek aan vakmensen. In het bijzonder PLC- en Sca- da-programmeurs zijn moeilijk te vinden. „Zo'n programmeur is vaak eerst een elektro monteur geweest en de twee werken regelma tig samen" vertelt Baaijens. Vanuit de sector zijn er diverse initiatieven om de elektrotech niek als beroep bij jongeren onder de aandacht te brengen. Paree is één van de elektrotechni sche bedrijven die samen met diverse onderwijsinstellingen in het samenwerkings verband 'Vrienden van Elektro Zeeland' zit. „We proberen de opleiding leuk te maken. De ondernemingen geven projecten aan de scho len, begeleiden het en er worden op school ook lessen gegeven door de mensen uit de praktijk." „Het is wel een leven lang leren om bij te blij ven. Je moet echt enthousiast zijn en het leuk vinden om te doen" waarschuwt Baaijens. „Vroeger was je al heel wat als je een wissel schakeling kon maken en dan kon je een lamp je aansluiten, maar daar is heel wat bijgeko men. Als je nu de industrie ziet, alles draait nu om automatisering van allerlei installaties en daar komt ook nog domotica bij, dat betekent gebouwautomatisering, dat soort dingen neemt zo een ontzettende vlucht. Je moet echt blijven leren als je mee wilt." Elektro is een cruciaal onderdeel van de maatschappij. Je ziet het overal terug, in huizen, scholen, fabrieken en vervoermiddelen. Een storing in onze com municatienetwerken, in het verkeer of een zie kenhuis kan niet overzienbare gevolgen heb ben, waarbij de elektromonteur ons uit de brand kan helpen. Volop en belangrijk werk dus. „Een elektromonteur heeft een veelzijdige en dynamische baan en kan continu blijven door groeien. Er komt steeds een nieuw project met telkens een nieuwe uitdaging op een nieuwe lo catie. Er zijn volop Nederlandse elektrobedrij- ven die ook in het buitenland werk aannemen mocht je iets van de wereld willen zien, maar je kan er net zo goed voor kiezen óm binnen één bedrijf routinematig aan apparatuur te wer ken. Het is ook een beroep van denken en doen. Voordat je een project uitvoert moet het in kaart gebracht worden en kunnen er uitda gende problemen op je pad komen waarvoor je een oplossing moet bedenken. Als je een veilig en werkend antwoord weet te vinden kan je trots zijn. Omdat je vaak projectmatig werkt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42