'Veiligheid is nog te vaak toeval' 960 PBC: Baflo-verdachte handelde bij bewustzijn S k 4 BINNENLAND EUROPESE TOP Aanwijzing dat Anass zelfmoord pleegde is 'sterk' 'Brussel' trekt net als de afzonderlijke lidstaten de buikriem aan. Voor het eerst krimpt de Europese begroting. Zelfregulering mag niet uitmonden in 'ik kijk wel of het mij uitkomt'. Nationaal wil niemand nog tekorten, maar op Europees vlak is het geen probleem Alasam S. zegt zich nauwe lijks iets te herinneren van zijn extreem gewelddadige gedrag in Baflo. Z fi door Anne Boer Rutte 'niet bang voor APELDOORN - Eigen verantwoorde lijkheid voor veiligheid bij onder nemingen en organisaties is niet goed geregeld. De samenleving is daar - doordat de overheid steeds meer taken afstoot - afhankelijker van dan ooit. Toch is onduidelijk 'wat we eigenlijk aan de sector overlaten'. Dat zegt prof. mr. Pie- ter van Voilenhoven (73) in een in terview met deze krant. Hij is be zorgd over dat hiaat en pleit er voor de eigen verantwoordelijk heid beter te definiëren. „Zonder die duidelijkheid komen wij met de veiligheid in een soort casino spel terecht van 'het kan goed of het kan slecht gaan'. Zelfregule ring mag niet uitmonden in een tijdperk van 'ik kijk wel of het mij uitkomt'. Dat is voor de veiligheid van de samenleving een uiterma te zorgelijk gegeven." Van Vollen hoven schreef een boek over zijn jarenlange strijd voor veiligheid in Nederland. Daarmee maakt hij ook duidelijk dat Nederland nog lang niet van hem af is. Hij houdt een hartstochtelijk pleidooi voor betere overheidsinspecties en in voering van een Veiligheidswet. Van Vollenhoven vindt dat slacht offers van welke gebeurtenis dan ook het recht op de waarheid zou den moeten hebben. Het recht om te weten wat er zich precies heeft afgespeeld. Samen met Stichting Maatschappij en Veilig heid en de Universiteit van Til burg onderzoekt hij nu hoe dat ge regeld kan worden. Zie ook Spectrum 'Koning van de strijd voor veilig heid' Pieter van Vollenhoven WASSENAAR - Er zijn 'sterke aan wijzingen' gevonden dat de Was- senaarse jongen Anass Aouragh (13) zelfmoord heeft gepleegd. Dat heeft de politie gisteren laten weten. Omdat een misdrijf niet helemaal kan worden uitgesloten, gaat het onderzoek toch verder. Wat de sterke aanwijzingen voor de zelfmoord zijn, wilde een woordvoerster niet toelichten. Anass werd donderdagochtend dood gevonden in een natuurge bied in Wassenaar. De avond er voor was hij niet thuisgekomen na zijn folderronde. De politie heeft donderdag en vrij dag uitgebreid onderzoek gedaan op en rond de plek waar Anass is gevonden. Gisteren is sectie ver richt op zijn lichaam. De vermissing en dood van de jongen hebben Wassenaar ge schokt. door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - „En nu naar bed!" riep premier Rutte gisteren verlan gend na afloop van de uitputten de Europese begrotingsonderhan delingen. Missie volbracht na nachtelijke onderonsjes met bondskanselier Angela Merkel, president Franqois Hollande en EU-president Herman Van Rom- puy. Het waren 'stevige gesprek ken', aldus Rutte. Een miljard euro per jaar tot 2020 veiliggesteld voor Nederland, om preciezer te zijn 1,086 miljard als met de inflatie rekening wordt ge houden. De meegereisde Neder landse rekenmeesters hadden hun handen vol aan de omslachti ge EU-rekenmethodes, maar Rut te is 'niet bang dat we rekenfou ten hebben gemaakt'. Om half vijf gistermiddag twitter- de EU-president Herman Van Rompuy 'Deal Done!' Het lang uit gebleven akkoord was het harde werken waard, vond hij. Van Rom puy gaf, net als Rutte, toe dat het 'voor niemand de perfecte begro ting is'. Maar ook volgens Rutte 'past deze begroting bij de tijd', met een ver schuiving van de klassieke posten als subsidies (min 8 procent) naar beleid dat gericht is op werkgele- gendheid, economische groei en innovatie. Aan de bestrijding van de gigantische jeugdwerkloosheid in Europa gaat Brussel zes miljard euro uitgeven. De salarissen en pensioenen voor de ambtenaren in de Europese instellingen wor den twee jaar bevroren. Rutte had ondanks een verhoging van het budget voor onderzoek en innovatie met 49 procent, lie ver nog meer geld naar deze be leidsterreinen zien gaan. De 1 mil jard euro die voor de portefeuille van zijn partijgenoot Neelie Met 960 miljard euro blijft de Europese begroting onder het griezelig hoog klinkende biljoen. Toch is dat maar 1 procent van alle nationale begrotingen. Kroes, eurocommissaris voor de Digitale Agenda, is uitgetrokken, is ronduit mager. Ze had 9 miljard gevraagd. „Maar je krijgt als je met 27 lidstaten bent, nooit hele maal je zin", aldus Rutte. Met het compromis van 960 mil jard bleven de EU-leiders onder het griezelig hoog klinkende bil joen euro, en zakten ze ondanks Britse dreigementen niet onder de voor met name de Franse presi dent Francois Hollande onverteer bare 900 miljard. De Britse pre mier David Cameron zei na af loop dat 'het Britse publiek trots kan zijn dat we de zevenjarige cre dit card limiet voor de EU voor het eerst hebben teruggedron gen'. Het Meerjarig Financieel Ka der (MFK), zoals de EU-begroting officieel heet, ligt 34 miljard lager dan de MFK van 2007 - 2013. De Europese Commissie wou het juist verhogen. Het bedrag klinkt enorm, maar be draagt slechts 1 procent van de na tionale begrotingen. In november slaagden de EU-leiders er niet in een akkoord over de komende ze ven jaar te sluiten. Volgens Europarlementariër en oud-premier van België Guy Ver- hofstadt is het absurd om zulke lange termijnplanningen te ma ken. „In deze tijden van crises is het onverstandig langetermijn- planningen te maken." De voorzit ter van het Europees Parlement, Martin Schulz, waarschuwde voor een dreigend begrotingsgat. De overeengekomen 960 miljard euro is een plafond voor maxima le uitgaven, maar is slechts gedekt voor 908 miljard euro. Hij wees er op dat een Brusselse schuld vol gens het Europese verdrag verbo den is. „Op nationaal niveau wil niemand nog tekorten, maar op Europees vlak hebben ze er geen problemen mee", beaamde Ver- hofstadt. Guy Verhofstadt door Niki van der Naald GRONINGEN - Alasam S., die op 13 april 2011 in een bui van razernij zijn vriendin en een politieman in het Groningse Baflo zou hebben ge dood, is toerekeningsvatbaar en handelde bij bewustzijn. Dat verklaarden een psychiater en een psycholoog van het Pieter Baan Centrum (PBC) gisteren tij dens de tweede zittingsdag van het strafproces tegen S. Hun con clusie is opvallend, omdat S. al langere tijd voor het drama zou hebben geleden aan een posttrau matisch stresssyndroom met psy chotische trekjes. Hij slikte daar ook medicatie voor. De verdachte zelf zegt zich nauwelijks iets te herinneren van het extreem ge welddadige gedrag dat hij in Baflo vertoonde. Helemaal uitsluiten dat de uitgeprocedeerde asielzoe ker S. op die bewuste dag last had van een spontane paranoïde psy chose, kunnen de deskundigen niet. Erg waarschijnlijk lijkt dat scenario echter niet. S. was boos op het Nederlandse systeem, blijkt uit de rapportage van het PBC. De opgebouwde spanningen over zijn dreigende uitzetting heb ben mogelijk zijn uitbarsting ver oorzaakt, aldus de deskundigen. Er zijn geen signalen van een psy chose voorafgaand aan 13 april 2011 of daarna bij S. ontdekt. Bij zijn aanhouding gedroeg de verdachte, op wie vele malen is ge schoten, zich volgens betrokken agenten als een niet te stuiten 'zombie'. Volgens het Pieter Baan Centrum hoeft dat gedrag niet op een psychose te duiden. Het kan ook voortkomen uit een extreme stress-situatie. De verdachte kampte sinds 2009 met psychische problemen. Sinds dien slikte hij antidepressiva. Hoe wel wetenschappelijk bewijs er voor ontbreekt, zijn er wel voor beelden bekend waaruit blijkt dat het gebruik ervan tot agressie kan leiden, bevestigden hoogleraren in de rechtszaal. Of dat ook het ge val was bij Alasam, daarover kon den ze geen uitsluitsel geven. Vol gens een van de geraadpleegde deskundigen kan het gewelddadi ge gedrag van S. niet zozeer wor den geweten aan het gebruik van de medicijnen, als aan de ontwen ningsverschijnselen daarvan. Bij S. zijn na zijn arrestatie zeshon derd ongebruikte pillen gevon den. Maandag wordt de strafeis tegen Alasam S. uitgesproken en voert de advocaat zijn pleidooi. In de rechtszaal zullen dan ook geluids fragmenten te horen zijn, onder meer de laatste woorden die de doodgeschoten agent Dick Have- man via zijn portofoon sprak. BR Stc so bii da g" ed Dl do HC g» (N ne ij; te< W ge nu Vo be va 00 da M;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4