De jonge garde heeft niet meteen toekomst 'f 4.D STELLING Geen enkele reden om vedetten te selecteren Allebei in AMSTERDAM - Danny Blind lijkt tijdens de jn het Nederlands elftal gespeeld. Danny sterdam Arena speelde hij een verdienstelij- Oranie te gebaren: straks zijn we met z'n tweeën. Al- naam staan, zoon Daley (22) debuteerde der, die naast bondscoach Louis van Gaal op SPORTFOTO VAN DE WEEK 34 SPORT Het jonge Nederlands elftal liet tegen Italië een volwassen indruk achter. Is de tijd van de vedetten voorbij? DE STELLING UW MENING Nieuw elan'. 'De jeugd heeft de toekomst'. 'Hon gerige welpen brullen.' Het waren zomaar wat koppen uit de kranten, daags na de wedstrijd tussen het Nederlands elf tal en Italië (1-1). Het jongste Oranje in honderd jaar kwam woensdag ver dienstelijk voor de dag in het oefen duel in Amsterdam en de loftuitin gen waren niet van de lucht. Enig op portunisme is ons niet vreemd. Jonkies als Maher, Blind, Janmaat, Clasie, De Vrij en Martins Indi speel den onbevangen en maakten een be vredigende indruk. Maar om nu te stellen dat zij maar meteen het nieu we Oranje moeten gaan vormen, gaat veel te ver. Het betrof woens dag slechts een oefenwedstrijd, waar bij Italië pas tegen het eind van de wedstrijd echt gas gaf. En juist toen kwamen de gebreken van de jonge garde fnuikend aan het licht. Op een moment dat de Italia nen zich van een ander concept - 4-4-2 in plaats van 4-3-3 - gingen be dienen - was er niemand in het veld die Janmaat bij de hand nam en hem opdracht gaf een linie door te schui ven. Bondscoach Louis van Gaal poogde met wilde gebaren langs de zijlijn zijn manschappen nog wel te coachen, maar een late gelijkmaker kon niet voorkomen worden. Daarnaast mogen er aan een enkele oefenwedstrijd, waarbij niks op het spel staat, geen verregaande conclu sies worden verbonden. Pas na een reeks van duels kan er een gefun deerd oordeel worden geveld. En hoe manifesteert de jonge garde zich bij voorbeeld straks als er echt iets op het spel staat? Natuurlijk is het goed om te zien dat jonge spelers uit de Nederlandse com petitie aan de poort rammelen en de afwezigen van woensdag op scherp zetten, maar om nu de 'oude garde' meteen terzijde te schuiven zou dom zijn. Routiniers als Nigel de Jong, John Heitinga, Rafael van der Vaart en Wesley Sneijder zijn nog keihard nodig om tot topprestaties te komen. Zeker op een WK, waarbij meer wordt gevraagd dan in een oefen duel. jan Dagevos Louis van Gaal moet de 'oude garde' niet meer selecteren voor Oranje Reageer op pzc.nl/sport Bij oerwoudgeluiden moet de wedstrijd gestaakt worden en verliest het team van de beledigende fans automatisch. EENS ONEENS Wesley Sneijder, Rafael van der Vaart, Joris Mathijsen en John Heitinga; ze waren jarenlang de steunpilaren van Oran je, maar woensdagavond na afloop van de oefeninterland van Oranje te gen Italië had niemand het over hen. Een nieuwe generatie gretige jonge wolven had zojuist de vicewereld- kampioen negentig minuten lang in de houdgreep gehouden. Ok, het was maar een oefenwedstrijd en ja, de Ita lianen maakten een ongeïnspireerde indruk. Maar dat neemt niet weg dat een nieuwe lichting Oranje-inter nationals opstond. Spelers uit de Mickey Mouse-compe- titie gingen moeiteloos de confronta tie aan met wereldsterren als Pirlo en Balotelli. Op wat haarscheurtjes na stond de verdediging als een huis, het middenveld koppelde kracht (Strootman, Clasie) aan finesse (Ma- her) en voorin liet Jeremain Lens zien Dirk Kuijt te zijn voorbijgesneld als rechtsbuiten. Met slechts één ve dette (Van Persie) op het veld, of zo als u wilt, één kapitein op het schip, oogde het spel van Oranje fris. Nu bondscoach Louis van Gaal een eer ste stap heeft gezet naar vernieu wing en verjonging wordt het tijd om door te pakken. Het selecteren van Joris Mathijsen was al een la chertje gezien zijn recente prestaties bij Feyenoord, maar ook andere oudgedienden hebben bij dit Oranje niks meer te zoeken. In de voorhoede en op het middenveld heeft Van Gaal keus te over. Liever Leroy Eer, Jonathan de Guzman, Marco van Ginkel, Jordy Clasie of Kevin Stroot man dan een uitgebluste Van der Vaart die het niet langer dan 75 mi nuten meer volhoudt. Kuijt komt als rechtsbuiten geen tegenstander meer voorbij en voor de spitspositie heeft de speler van Fenerbahce Van Persie, Huntelaar en nu ook Lens voor zich. Dus ook voor hem lijkt het einde ver haal. En Wesley Sneijder moet eerst in Turkije maar weer eens wat van zijn klasse laten zien, voordat hij een kans verdient. Want vooralsnog heeft Van Gaal geen enkele reden om de vedetten van weleer te selecteren. Maurice Steketee warming-up richting zijn zoon Daley (links) Blind (51) heeft 42 interlands achter zijn ke wedstrijd. Tot tevredenheid van zijn va- lebei het eerste van Ajax gehaald en allebei woensdagavond tegen Italië (1-1). In de Am- de bank zat. foto Peter Lous/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 34