Lutheranen schoten vroeg wortel in Zeeland Grote supermarkt duwt het kleintje uit Scherpenisse Bloed kriege van een renpaerd 28 SERVICE fon nïken werk weekenddiensten door Willem Staat MIDDELBURG - De komende slui ting van de kerk aan de Zuidsin gel in Middelburg betekent bijna het einde van de presentie van het lutheranisme in Zeeland. Al leen de Lutherse gemeente in Zie- rikzee blijft voortbestaan. De kerk is genoemd naar Maar ten Luther, de Augustijner mon nik die in 1517 zijn 95 stelling aan de deur vastspijkerde van de Slot kapel in het Duitse Wittenberg. Hij protesteerde daarmee tegen misstanden in de Rooms Katho lieke Kerk. Luther werd al snel in de ban gedaan, maar zijn ideeën over een gemoderniseerde kerk werden door velen bewonderd. Na enkele jaren ontstonden pro testantse gemeenten. De Luther se kerken zijn in Duitsland nog altijd de voornaamste protestant se stroming. Verder is de meer- komst van een flink aantal No ren. De totstandkoming van een Lutherse kerk bij Groede had al les te maken met komst van de 'Salzbugers', mensen die in de 18e eeuw uit Oostenrijk vertrok ken wegens geloofsvervolgingen en hun heil zochten en vonden in het westen van Zeeuws-Vlaan deren. De Lutherse traditie ver schilt nogal van de Calvinisti sche. Zo werden bij de Luthera nen heiligenbeelden niet uit de kerk geweerd. In tal van Lutherse kerken op de wereld zijn boven dien schitterende altaarstukken te bewonderen. Zodoende kun je in veel bedehuizen, niet direct zien of ze rooms of luthers zijn. De Evangelische Lutherse Kerk van Nederland is in 2004 samen met de Nederlandse Hervormde Kerk en de gereformeerde Ker ken in Nederland opgegaan in de PKN. De Lutherse Kerk in Middelburg, foto Willem Staat De kerkdiensten van alle Zeeuwse re- Dit weblog bevat ook actueel gio's vindt u op: kerknieuws en activiteiten- www.pzc.nl/monnikenwerk. agenda's. derheid van de bevolking van De nemarken, Finland, Noorwegen, Zweden en IJsland in naam lid van deze kerk. In Middelburg ontstond in 1575 al een Lutherse gemeente, de der de in het land. De meeste Luther se gemeenten kwamen tot stand door de komst van Duitse koop lieden die zich hier te lande ves tigden. In Zeeland kwamen er be halve in Zierikzee en Middelburg ook gemeenten in Goes, Groede, Veere en Vlissingen. De kerk in Zierikzee was verbonden aan de ANALYSE door Rob Paardekam Scherpenisse dreigt het eerste slachtoffer te wor den van de 'supermarkt oorlog' op Tholen. De kans is groot dat het dorp structureel een winkel voor de dagelijkse boodschappen moet missen. Nu is er in elk geval nog een klei ne buurtwinkel, die wordt uitge baat door Spar-ondernemer Arjan van Ommen uit Sint-Maartens dijk. Deze winkel zal echter verdwij nen nu hij heeft besloten geen su permarkt te beginnen in het toe komstige woonzorgcentrum. Dat heeft alles te maken met de komst van grote nieuwe super markten in Tholen en Sint-Anna- land. Van Ommen zegt dat de super markten in de kleine kernen daar door het loodje zullen leggen. On der die omstandigheden wil hij geen ongewis avontuur aangaan in Scherpenisse. Hoewel hij door veel eilandbewo ners wordt neergezet als een zeur piet, lijken zijn beweringen niet helemaal uit de lucht gegrepen. In een onderzoek dat is uitge voerd in opdracht van de gemeen te staat dat consumenten een toe nemende behoefte hebben aan een uitgebreider assortiment. Dat vinden ze straks in Tholen en Sint-Annaland. Dat zal ongetwij feld aantrekkingskracht hebben op mensen uit de kleinere ker- pen. In het rapport wordt niet uitgeslo ten dat winkels in deze dorpen het loodje leggen. *De voorstanders van de komst van de grote supermarkten stel len daar tegenover dat de klant zijn weg naar een breder assorti ment toch wel weet te vinden. Als dat er op Tholen niet is, gaan ze naar Bergen op Zoom of Steen bergen. 'Nu houden we de men sen in elk geval op het eiland', stel len ze. De gemeente gaat mee in die ge- dachtengang. Daarom gaat bin nenkort in Tholen de schop in de grond voor de nieuwe Albert Heijn. Als de Raad van State geen roet in het eten gooit, zal in Sint-Anna land over niet al te lange tijd ook een grote nieuwe supermarkt het licht zien. Scherpenisse lijkt daar het eerste slachtoffer van te worden. Nu Van Ommen zijn dreigement om daar geen supermarkt meer te be ginnen heeft waargemaakt, komt het dorp waarschijnlijk structu reel zonder winkel te zitten. De gemeente en Stadlander zoe ken een andere uitbater voor de winkelruimte in het wozoco, maar het is de vraag of er een win kelier is die dat avontuur wil aan gaan. door Engel Reinhoudt Zaterdag 9 en zondag 10 februari 2013 Huisartsen Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (open ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekend of tijdens feestdagen, alleen na telefonische af spraak). De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Ubels, Van Tol, Heijmans, Spekhorst en Schinkels- hoek. Tussen 23.00 en 8.00 uur: Huisart senpost Walcheren tel. 0900-1985. Buiten deze tijden vr 17.30-23.00 uur, za en zo 8.00-23.00 uur: R. Ubels en M. J. J. Helmes, 't Plein 2, Serooskerke, tel. (0118) 591212. Tandartsen H. Steunenberg, Westerbaan 18, West-Souburg, tel. (0118) 460104.Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen 0118-471140 of via semafoonnr. 06-65029959 (24-uur bereikbaar). Middelburg 0118-626045 (24-uur bereikbaar). Verloskundigenpraktijk Veere 0118-584101 (24-uur bereikbaar). Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: 24-uursdienst (voor spoedrecepten): Kring-Apotheek Paauwenburg - Dienst- apotheek Vlissingen/Middelburg Dreesstraat 2a, Vlissingen, tel 0118-468707. Thuiszorg Buurtzorg (24 uur bereikbaar): gemeente Middelburg tel. 0623739196, Souburg tel. 0612375210, gemeente Veere tel. 0610226772. gemeente Vlissingen, Tele foonnummer: 06-23741010. Iriz thuiszorg, 0113-232529. Thuiszorg Werkt voor Ouderen, tel. 06-13223446. Zorgstroom, tel. 0118-684000. ZorgThuis SVRZ, Middelburg/Vlissingen 0118-630630, Domburg 0118-587800. Dierenartsen Kleine huisdieren: J. Oostenbrug en M. Koster, Oude Dom- burgseweg 33-a, Oostkapelle, tel. (0118) 581443.Spreekuur zonder afspraak 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Walcheren (grote huisdieren), Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle tel.>(0118) 633803, za en zo visites aanmelden van 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel- en zoogdierenopvang De Mikke tel. 01*18 628288. Dierenambulance 06-43727125 (24-uur bereikbaar). Noe durf ik er ok wè mie voe dn dag te kommen. In het verleden k epo gebruukt. Helaas 'k 'r noait deur ewonne> mae dat de meêste wiel renners ok nie. Waèrom doe je 't dan eigenlijk? Ja, om nie te varre achter te bluven. Nie achter bluve op de fiets, mae ok nie mie aoller- lei andere diengen. Epo verbeter je conditie en van eigens gae je dan beter prestere. Ik was inder- tied glad nie goed, gauw moe, kortom lamlendig en op advies van d'n dokter, van het ziek'uus nog wè, gieng ik an de epo. 't Was dier spul en je kreeg het voe een paer weken mee in kleine flesjes mie een spuite en naelden d'r bie. Het zat in een road koffertje. Een paer keer in de weke sloeg ik toe. Volgens mien was de gedachte da je in topvurm zou komme a ge noeg om j'n eigen een stik beter te voelen. In plekke van d'n auto begon ik wee de fiets te pakken a 'k om een boodschap most, ik be gon kerweitjes te doen en ik liep wee as een aes. Ik kocht zelfs een twidde hands racefiets en zo een gestroomlijnd pakje mie een punthelm. Waèrom at het noe verbooë is 'k noait begrepe. Van naedeêlen 'k noait ehoare. Zoiets zou toch een zegen kunne weze voe de maat schappij. A je de traegheid ziet bie vee overheidsdiensten, servi ce-instituten, helpdesks enzovoortdan zou je toch wense da ze daè eiken ochend een prikje epo krege bie binnenkomst. Het leven zou verandere. Je kreeg di rect antwoord, ze zoue direct be- taele, onnoadig wachte wier verle den tied, kortom de productie vloog ni boven. En dan ao ze nog energie over om vriewilligers- werk te doen en om thuus mie dr partner en guus te spelen. Het is volgens mien vee beter dan aol- lerlei andere middels. Bloedtrans fusies vind ik vee gevaerlijker. Wan van wie krieg je dan bloed? Om een koers te winnen, most je dan wè bloed kriege van een ren- paerd en om kampioen gewicht heffen te worren dat van een oli fant. Mae of a de rest van je lief dat an kan is nog mae de vraege. A'k een olifant mie z'n slurf zie zwaaie, oef ik het nie te è'n. Wat a 'k van die renners nie begriepe is da ze de oplossing nie zoeke in technische middels. Waèrom j'n eigen opfok- ke, twint a je dat mie je fiets vee beter kan. Ik zou stilletjes een electrische fiets neme a 'k renner was. De techniek werk je wig in het frame en je'n accu doe je ge woon op je rik in plekke van bana nen en flesjes mie drienken. Ik zie m'n eigen a tegenop de Mont Ventoux fletse, voorop, nie buten aesem en aolle gelegenheid om naè de mensen langs de kant te zwaaien. A ze noe in Zwitserland in een deeltjesversneller nog vlugger kunne as het licht, dan mot het toch gin probleem weze om een fiets te voorzien van onopge merkt vernuft dat a de snelheid van een epocoureur te boven gaèt? Noe schiet me nog een voorval te binnen uut m'n epotied. Op die twiddehands racefiets 'k oait eên keêr wig ewist. Ik waand'n m'n eigen Armstrong en kort bie Baerland ao 'k a twï keêr de Tour de France ewonne. Mae op de te rugweg viel het vreêd tegen, toen ao 'k de wind op kop. Ik was zö moe a'k voe doad in 't lange gos van de zeêdiek viel. Ik was goed en wel gelege of daè kwam Jan Raes verbie in z'n auto. Die zag me en stopt'n en vroeg wat of ik daè dee. Ik zei da me mie ons ploegje an een wedstrijd bezig we re, mae da k zö varre voor lag da 'k noe lag te wachten op het pele- ton. Dat vond 'n wè sportief, mae een goeie renner zou 'k noait wor- re. Die ei gliek ehad. Reacties: Werrilaan 21, 4453 CA 's-Heerenhoek. E-mail: cn.zeeuws@zeelandnet.nl. Het stukje is na te lezen op www.zeeuwse- zanger.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28