Jopie Minnaard komt met boek en cd: Ik kan gevoelens beter in het dialect verwoorden Wereldmaaltijd wijst op voedselverdeling WALCHEREN 23 Personeel van Taxicentrale Vlissingen heeft door het faillissement een onzekere week achter de rug. Gift aan Bastion We blijven rijden, al is het maar om door de fooien wat geld te krijgen. Lezing Boeddhisme Parkeerapparatuur Legerstichting Lezing vermoeidheid 5.000 euro KNRM Gereedschap kwijt? ZATERDAG 9 FEBRUARI 2013 Geen cent, maar ze rijden door door Theo Ciele VLISSINGEN - Al zes weken geen sa laris, maar de taxi's, busjes en tou ringcars rijden door. Voor de 55 personeelsleden van TC Beheer in Vlissingen was het allesbehalve een werkweek als alle andere. Directeur Peter Bleuel heeft par tijen benaderd om een nieuwe on derneming op te zetten die de ac tiviteiten kan overnemen. Hij zal zelf bij die onderneming in loon dienst treden, maar geen eigenaar zijn. „Dat kan ook helemaal niet." Bleuel was de afgelopen week op het internet de gebeten hond. Hij zegt ook persoonlijk bedreigd te zijn. „Maar ja, je weet dat dat soort dingen gebeuren. Daar moet ik gewoon doorheen. Die reacties komen van mensen die hier soms korte tijd gewerkt hebben en min- Pieter van Eek der plezierig zijn vertrokken", zegt Bleuel. Hij verwacht dat de onderneming die het bedrijf over neemt ook het gros van de mede werkers nodig heeft om de activi teiten voort te zetten, al kan hij in dit stadium hierover geen garan ties geven. TC Beheer verzorgt onder de na men Taxicentrale Vlissingen, Taxi Van de Gruiter en Bizon Tours zo wel taxi- als groepstransport. Het bedrijf heeft ook een aantal auto's die geschikt zijn voor het vervoe ren van mensen in een rolstoel. Een ondernemingsraad heeft TC Beheer niet. Nadat de faillisse mentsaanvraag vorige week don derdag was ingediend, vroegen de medewerkers aan chauffeur Pie ter van Eek voor hen het woord te voeren met de directie en later de curator. Van Eek kreeg er daar door 'een dagtaak' bij naast zijn nachtelijke taxiritten. Zijn voor naamste zorg was de uitbetaling van het achterstallig salaris van de medewerkers. Sinds december was er geen cent meer naar hen overgemaakt. De aanstelling van curator Jeroen de Waard afgelopen woensdag De thuisbasis van de Taxicentrale Vlissingen aan de Industrieweg. Ook Taxi Van de Gruiter en Bizon Tours zijn on derdeel van het in financiële problemen geraakte TC Beheer, foto Lex de Meester was een belangrijk moment. Don derdagavond kregen alle mede werkers door de bewindvoerder formeel ontslag aangezegd. Dat maakte de weg vrij om via het UWV de salarissen uit te betalen, al kan dat nog even duren. Volgens Van Eek zijn de medewer kers ontstemd over de hele gang van zaken. Maar volgens hem heb ben zijn collega's zich zeer gedisci plineerd gedragen. Van Eek houdt de aandeelhouders van TC Beheer verantwoordelijk voor het faillisse ment. „Het is niet dat we geen werk hebben", aldus Van Eek. Hij heeft de curator gevraagd om een koper te selecteren die de CAO respecteert. Volgens Van Eek hebben bij de taxicentrale chauffeurs nu allerlei verschillende contracten. Sommi gen werken volledig op provisie basis. Ondertussen rijden de chauffeurs door. Van Eek: „Ook voor de men sen die na een avondje stappen naar huis willen. Al is het maar om door een fooi nog wat contant geld binnen te krijgen." door Claudia Sondervan ELLEWOUTSDIJK - Zuid-Bevelands is de eerste taal 'van Jopie Minnaard- Verheijke uit Heinkenszand. De beeldend kunstenares, schrijfster en vertelster hanteert in haar boek Onderweg, Zeeuwse vertellingen dan ook de taal die ze als meisje in Ellewoutsdijk leerde spreken. De korte verhalen die nu zijn ver schenen, zijn verpakt tussen haar kenmerkende, kleurige, dromeri ge aquarellen en schilderijen als il lustraties. Bij het boek hoort een cd waarop Jopie Minnaard zes vertellingen vertolkt, op gitaar begeleid door zoon Jacco. Het boek is helemaal een familieproject: man Jan, zoon Adri, dochter Johanna, allemaal droegen ze bij aan tekst en beeld. Jopie Minnaard heeft de hele uit gave dicht bij zichzelf gehouden. Ze beschrijft heel herkenbare her inneringen aan het opgroeien op een Zeeuws dorp, afgewisseld met persoonlijke gedichten en be spiegelingen uit recenter dagen, over haar dementerende moeder en een vrouw die haar man in de nevelen van Alzheimer ziet ver dwijnen. Het is een boek dat zich bij uitstek leent om voor te lezen, op voorwaarde dat de verteller de streektaal beheerst. Voor de min der bedreven streektaallezers schreef Minnaard in de kantlijn het verhaal in het Nederlands op. „Het heeft me veel hoofdbrekens gekost omdat ik gevoelens beter in het dialect kan verwoorden.(-) Dialect is in de eerste plaats toch een spreektaal", schrijft ze in een nawoord. Dat blijkt uit de veel za kelijker stijl die Minnaard in het Nederlands hanteert. Veel prachti ge Zeeuwse uitdrukkingen gaan daarbij verloren. 'Die most er aer of plumen van wordt dan 'Die wilde wel eens weten hoe de vork in de steel zat'. Maar de vertaling in de kantlijn geeft wellicht een beetje houvast aan butendiekers. Het mooist schrijft Minnaard in het watersnoodverhaal 'Cobie', waarin kinderen de grote verschil len in de schaal van eikaars ver driet ontmoeten uit een en dezelf de gebeurtenis. Wat daar gebeurt, is beeldend genoeg voor zekere dominees om kennis van te ne men. MIDDELBURG - De Rotary Club in Middelburg heeft gisteren een tas vol ouderwetse spelletjes en een beamer overhandigd aan bewo ners van het Bastion in Middel burg. Bij de bewoners van het wooncen- trum aan de Nieuwe Oosterse- straat bestond behoefte aan met name de oudere versies van spelle tjes als Mens erger je niet, Mono poly, Rummikub, Scrabble, Gan zenbord en Pim-Pam-Pet. Verder wilden ze graag een beamer. Anne van Vrouwerf, bewoner van het Bastion, nam de beamer en in gezamelde spelletjes vrijdag in ontvangst van de leden van Rota ry Club Middelburg. VEERE - Met een diner op dinsdag 19 maart in museum De Schotse Huizen in Veere vragen verschillen de organisaties aandacht voor het probleem van een verkeerde verde ling van voedsel in de wereld. Chefkok Corjan Hoogerheide van restaurant In Den Struyskelder in Veere bereidt een driegangenme nu dat voor 10 euro per persoon te nuttigen is in De Schotse Hui zen. Daar is plaats voor vijftig gas ten. Toegangskaarten voor deze 'Wereldmaaltijd' zijn vanaf 21 fe bruari verkrijgbaar bij restaurant In Den Struyskelder en op het ge meentehuis te Domburg. Tijdens de avond vragen de Mil lenniumwerkgroep Veere, Scalda en Switch (voorheen COS Zee land) aandacht voor de mondiale voedselverdeling. Wereldwijd wordt er genoeg voedsel geprodu ceerd voor alle mensen. Toch lij den er bijna 1 miljard mensen in de wereld honger. Tegelijkertijd wordt in het Westen voedsel weg gegooid. De gasten worden tij dens het diner hierover geïnfor meerd. Het diner begint om 18.30 uur. Inloop vanaf 18.00 uur. In verband met de activiteit krij gen dertig leerlingen van Scalda op 19 februari een gastles over mondiale voedselverdeling. MIDDELBURG Han Wiskerke geeft een reeks meditaties en lezingen over het Boeddhisme op 12 en 18 fe bruari, 11,20 en 25 maart, 8 en 15 april, 27 mei, 10 en 17 juni in centrum Al één Zijn aan de Falckstraat in Vlissingen. Kos ten: 6 euro per lezing. Tijd: van 19.30 tot 21.00 uur. ZIERIKZEE Automobilisten die een bezoek je brengen aan betaald parkeer terreinen in Zierikzee en de Westhoek kunnen op z'n vroegst volgend jaar gebruik maken van nieuwe parkeerap paratuur waarmee achteraf kan worden betaald. WESTDORPE Legerstichting General Army- green Foundation (GAF) moet na negentien jaar het terrein op de Axelse Vlakte in Westdorpe verla ten. Met de nieuwe eigenaar, de Bee- len Groep, is afgesproken dat het gebied aan de Finlandweg op 1 maart ontruimd moet zijn. MIDDELBURG Ruud Boukema (biofysisch arts), Vera Wisse (diëtist) en Elly Lijnse (gezondheidsbegeleider) geven dinsdag in Praktijkcentrum 'Het gemeentehuis' in Sint Laurens een lezing over oorzaken en oplos singen van vermoeidheid. Toe gang vrij. Aanvang 20.00 uur. BRESKENS Reddingmaatschappij KNRM heeft deze week in Breskens een gift van 5.000 euro ontvan gen van ABAB Accountants en Adviseurs. ABAB geeft jaarlijks vijf euro per kerstpakket aan een goed doel. Medewerkers kunnen ook het hele bedrag van het pakket doneren. 'S-GRAVENPOLDER De politie is op zoek naar men sen die gereedschap kwijt zijn. Afgelopen woensdag zijn enke le juten zakken met gereed schap gevonden tussen 's -Heer Abtskerke en 's-Gra- venpolder. De spullen zijn te zien op de site van de politie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23