'Het sociale aspect is belangrijker dan geld' Lionsdub houdt ei-actie 66 Het groenniveau van de dertien dorpen moet gehandhaafd, het liefst hoger. WALCHEREN 21 Bijeenkomst fietsvriendelijke binnenstad Veere wil inwoners openbaar groen laten adopteren, zodat het groene karakter van dorpen behouden blijft 6 Euro per 450 gram Veel ongevallen door gladheid A58 Hakenkruisen bij graffiti Touwbaan Rondleiding in park Toorenvliedt Lammetjesmiddag bij schaapskudde ALBANESE HONING Di.-middag 14.00-16.00 uur OPBRENGST GAAT NAAR ALBANIË Suze Groeneweglaan 91 Vtissingen ZATERDAG 9 FEBRUARI 2013 naar groene vingers door Annemarie Zevenbergen DOMBURG - Boomspiegels aan de kerkring inzaaien, een strookje groen langs de Dorpsstraat opfleu ren, zelfs een parkeerplaats)e aan leggen waar toegestaan; zaken die prima door inwoners van de ge meente Veere ter hand kunnen worden genomen. Dit jaar begint de gemeente een proef om haar inwoners te laten meewerken in de groene openba re ruimte. Zo kunnen straatbewo ners een stukje groen adopteren en dat vervolgens onderhouden. Dit voornemen is één van de pun ten in het nieuwe groenbeleids- plan van de gemeente. Op basis van dit plan worden de jaarlijkse groenbeheerplannen vastgesteld. De gemeente Veere trekt ieder jaar ongeveer 1.860.000 euro uit voor het onderhoud van het open baar groen. Het gaat om 160 hecta re groen plus zo'n 10.000 bomen. In het plan wordt ieder dorp af zonderlijk onder de loep geno men. Het karakteristieke van ie der dorp moet duidelijk tot uit drukking komen in de groene aan kleding van de kern. Uitgangspunt is dat er niet ge tornd mag worden aan de kwali teit van het groen, maar er zal wel op de uitgaven gelet moeten wor den. Zo is in de gemeentelijke be groting een besparing op het openbaar groen opgenomen: van af 2013 5.000 euro, oplopend tot 30.000 euro in 2015. Omdat Veere de laatste tijd flink wat groen- en reststroken aan haar inwoners heeft verkocht en een aantal groenobjecten heeft afgestoten, wordt die volledige dertig mille dit jaar al gehaald. Om de groene kwaliteit te bewa ren en liefst te verhogen, zonder hogere kosten, komen de inwo ners van de gemeente om de hoek kijken. Zij kunnen hun groe ne vingers toesteken en op die ma nier een stukje beheer van de ge meente voor hun rekening ne men. Dat gebeurt nu al bijvoor beeld in Domburg en Vrouwen polder, waar ondernemers de lan taarns voorzien van fleurige bloembakken. Ook boomspiegels in Aagtekerke en Westkapelle worden door bewoners voorzien van beplanting. De gemeente heeft er in ieder ge val grootse verwachtingen van, zegt wethouder Jaap Melse en thousiast. „Dit zie je al al op diver se plekken in de gemeente. Neem bijvoorbeeld de rotonde bij het ge meentehuis. Geadopteerd door een hovenier. Die heeft de beplan ting gedaan en zorgt voor het on derhoud. Dat ziet er schitterend uit." „Wij willen dit nu verder uitrol len en ook actief gaan stimuleren. Gemeenteraad Veere Binnenkort gaan we hierover in overleg met de dorps-en stadsra den. Zij kunnen hierin ook een rol spelen." Bang dat de gemeente de regie over haar groen zo verliest, is Mel se niet. „Alles gaat in overleg met ons. Dat staat voorop. Het wordt er alleen maar mooier op", is zijn stellige overtuiging. Hij denkt dat bewoners zich meer betrokken en dus verantwoordelijker voelen als ze zelf een stukje groen beheren. Veere wil die lijn zelfs doortrek ken. Melse noemt een voorbeeld: „Als iemand graag een parkeer- plaatsje wil en het bestemmings plan laat dat toe, leveren wij de stenen en hij verzorgt aanleg en onderhoud. Je moet daarmee na tuurlijk voorzichtig, maar er zijn best mogelijkheden te bedenken." „Het is niet zo dat we alles van ons afschuiven en denken dat doet de burger maar voor ons. Maar we moeten op de centjes let ten en bezuinigen. Ook op ons groen. De gemeenteraad heeft het college van burgemeester en wet houders duidelijk de opdracht meegegeven dat er bezuinigd moet worden, maar dat mag niet ten koste gaan van het groenni veau in de dorpen. Dat moet liefst nog hoger en daarvoor hebben we hulp van onze inwoners nodig." door Annemarie Zevenbergen MIDDELBURG - In Middelburg is groenadoptie geen nieuw feno meen. Zo worden de rozenperken aan de Nieuwe Oostersestraat en het Molenwater en het groen ach ter het Zeeuws Archief al onder handen genomen door buurtbe woners. Volgens beleidsambtenaar Ad van de Pas 'loopt er nu een tiental pro- MIDDELBURG - De gemeente Mid delburg houdt maandag (11 februa ri) in de schouwburg aan het Mo lenwater een informatiebijeen komst over het project Bike Friendly Cities. De gemeente heeft subsidie gekregen om de binnenstad fietsvriendelijker te maken. Onderdeel van het plan is om op de fietsroute Beenhouwerssin- gel-Molenberg-Penninghoeksin- gel-Kort Noordstraat de voor- rangsregels die gelden voor de kruisende straten in te trekken. Ook zal de gemeente op alle krui- singsvlakken van de fietsroutes een zelfde soort en kleur verhar ding aanbrengen. Op de tussenlig gende straten worden fiets-figura- tietegels in de bestrating aange bracht. De bijeenkomst in de schouw burg duurt van 19.30 tot 21.00 uur. jecten'. „Als je kijkt naar het are aal dat door inwoners wordt ge daan, is dat niet heel groot. Maar het sociale aspect is belangrijker dan de financiën van de overheid. Die financiën waren wel de kap stok van het project, de maat schappelijke, sociale kant staat nu voorop. De verbondenheid tussen bewoners en hun omgeving. Het vergroot ook de maatschappelijke samenhang in straatjes. Dat is de onzichtbare kant hiervan." „Het werkt goed, maar het is niet zo dat er iedere dag een inwoner aan de balie staat die een stukje groen wil adopteren. Het olievlek effect is nog niet erg groot, het is hele dikke olie. Het staat nog in de kinderschoenen. Maar het loopt en we gaan er als gemeente ook mee door." „De gemeente stelt zich afstande lijk op", zegt Van de Pas. „Wij spe len geen faciliterende rol. In be ginsel dragen wij zo'n stukje over aan een bewoner of bewoners, tenzij dat er allerbelabberdst bij ligt." Ook ondernemers kunnen hun steentje bijdragen. Zo zijn de bloemboten op de binnengrach ten binnenkort aan de orde. Van de Pas: „We zijn in gesprek met twee bedrijven die ze jaarlijks wil len voorzien van beplanting." MIDDELBURG - Met de overhandi ging van de eerste bedrijfsbokaal met chocolade-eitjes aan burge meester Harald Bergmann is de Lionsclub Middelburg vrijdag be gonnen met haar jaarlijkse ei-actie. Voor het negende jaar verkoopt de Lionsclub in de weken voor Pa sen chocolade-eieren voor een goed doel. Ze worden verkocht aan zowel particulieren als bedrij ven. Bedrijven kunnen bij de Lions een bokaal gevuld met ei tjes kopen en deze bijvoorbeeld op de receptiebalie zetten. De op brengst gaat dit jaar, evenals vorig jaar, naar de Voedselbank Walche ren. De overhandiging van de eer ste bokaal vond vrijdag dan ook plaats bij de Voedselbank Walche ren in Middelburg. Vorig jaar le verde de actie 7.650 euro op voor de voedselbank. Op de zaterdagen 9 en 16 maart worden eitjes verkocht in Middel burg. Een bedrijfsbokaal kost 60 euro, een familiebokaal 15 euro en een zakje eitjes kost 3 euro (twee zakjes voor 5 euro). Bestellingen kunnen worden geplaatst via de facebookpagina van het Ei-team van de Lionsclub Middelburg. GOES Op de A58 zijn vrijdag ochtend door gladheid diver se ongevallen gebeurd. Bij de politie werden twaalf on gevallen gemeld die tussen 05.15 en 07.15 uur gebeurden ter hoogte van Goes, Kapelle en Kruiningen. Door sneeuw en hagel was het plotseling glad en gleden di verse auto's de berm in. Er waren geen gewonden. ZIERIKZEE Rondom de Touwbaan in Zierikzee is een spoor aan graffiti aangebracht. Ver keersborden, bankjes, een brievenbus en het gedenk plaatje van de Beatrixboom moesten eraan geloven. Ten minste twee hakenkruisen zaten daartussen. De ge meente laat die kwetsende uitingen zo snel mogelijk verwijderen. MIDDELBURG De gemeente Middelburg houdt donderdag 14 februari een rondleiding in park Toorenvliedt om aan belang stellenden te laten zien hoe het park aantrekkelijker en veiliger gemaakt wordt. Het werk wordt deze maand af gerond. De rondleiding be gint om 16.00 uur. Per email aanmelden bij j.eggebeen@middelburg.nl. MIDDELBURG In de schuur van de schaaps kudde van Jan Kaljouw aan het Laurens Stommespad 8 in Middelburg is het vanmid dag, zaterdag, van 13.00 tot 16.00 uur lammetjesmiddag. Er is ook koffie en thee ver krijgbaar. De lammeren zijn afgelopen weken geboren, de jongsten zijn nog maar een paar dagen oud. Fazantenlaan 14 Veere Deze woning is te bezichtigen tijdens de Open Huizen op: Do. 14-2 10.00 tot 11.00 uur Vrij. 15-2 15.00 tot 16.30 uur Za 16-2 10.30 tot 12.00 uur Mooie twee-onder-1 -kapwoning met garage. Gelegen in de fraaie wijk Rosenburg aan een rustige straat met speelveld om de hoek.Voor meer informatie: M2Mafcelaars.nl. Bieden vanaf 197.500,- k.k.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 21