Vlaanderen begint met natuuraanleg in Zwin BS Tijd ART BRUT, RAUWE KUNST 22 ZEEUWS-VLAANDE Kapot almanak Bij Toonbeeld is voor het eerst een expositie met werken van Emergis- cliënten. Van donker tot superlicht. Oplichter actief in Sas, Axel en Lewedorp Uw visie Aan de kunstwerken kun je heel goed zien hoe de makers zich toen voelden Weven wij Vorm VRIJDAG Ondine van der Vleuten Mensen kunnen ze tegenwoordig heel goed repareren - nieuwe heup, nieu we borsten, nieuwe vingerkoot jes, nieuw gezicht zelfs. Allemaal nieuwe onderdeel tjes, hebben ze daarvoor. Men sen die stuk zijn, willen gerepa reerd worden, en zeker niet weggegooid. Spullen, dat is een ander ver haal. Een paar weken geleden wilde ik méringues bakken. Naarstig ging ik aan de slag met mijn Philips mixer HR1372/90. Het eiwit werd steeds stijver. En de keuken ging steeds meer stinken. Al snel bleek waarom: mijn HR 1372/90 - nog geen jaar oud - was kapot. En het bonne tje voor de garantie, dat was na tuurlijk nérgens meer te vin den. Toch was er een lichtpuntje: het enige wat weggesmolten was, was een klein, rubber rin getje. Zo gefikst, toch? De volgende dag Philips gebeld. „Helaas", zei de Philips-mede- werker, „die leveren wij niet los." Eén, klein, zwart, rubber ringe tje! Wat zou dat kosten? Twin tig cent? En nu moest ik een nieuwe mixer kopen van wel 70 euro? Misschien had de Handy Man wel een rubber ringetje. Ik deed een schietgebedje. Bij de Handy Man, een winkel met zeker honderdduizend on derdelen, was wel veel begrip voor mijn leed, maar een klein, zwart rubber ringetje: nee. Op de toonbank stonden glan zend nieuwe Senseo-apparaten te lonken. „Daar heb ik thuis nog twee kapotte exemplaren van staan", zei ik zuur. „Ook al duurder om te repareren dan om nieuw te kopen." De man van de Handy Man knikte weer meelevend. Dat hoorde hij vaker. Thuis viel ik uitgeput op de bank en richtte de afstandsbe diening op de tv. Er gebeurde niks. Ook al naar de gallemiezen. Nu maar hopen dat de auto niet stuk gaat. Want naar de garage durf ik niet meer. Ik hoor het ze al zeggen: „Zo! Kapotte pak king? Dat wordt een kostbare operatie. Als ik u was, zou ik maar een nieuwe kopen." Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door René Hoonhorst KNOKKE - De (broed)vogels heb ben ze bijna twintig jaar moeten missen, maar in de loop van dit jaar komen ze terug in Het Zwin: vogeleilanden. De Vlaamse regering grijpt de uit breiding van Het Zwin aan om, gedeeltelijk met Europees geld, grootschalig natuurherstel door te voeren. Ze hoopt de natuurwaar den van de jaren tachtig - veel broedvogels, en soortenrijke slik ken en schorren - terug te halen. De aanleg van nieuwe eilanden 'moet vogels als kokmeeuw, vis- dief en kluut in groten getale lok ken. En het afplaggen van hecta res voedselrijke bovenlagen geeft inheemse planten als lamsoor en 'Zwinneblomme' de kans het woe kerende strandkweek de baas te blijven. Het Zwin kende de tweede helft van de vorige eeuw al broedvogel- eilanden. Bij de watersnoodramp waren ook aan de Knokse kust di verse dijkdoorbraken te betreu ren. Om dijken te dichten en te verstevigen, liet graaf Leon Lip pens, de vader van de huidige bur gemeester, zand uit Het Zwin ha len. Lippens kwam ook op het idee om van de door zout water omgeven zandwinningsputten ei landen voor (zee)vogels te maken. Aan het eind van de vorige eeuw verzandde Het Zwin en kwam er geen zeewater meer binnen. Een stuw bij de nieuw gegraven geul moet er in de toekomst voor zor gen dat de nieuwe eilanden op een continue toevoer van zout wa ter kunnen rekenen. De werkzaamheden zijn deze week begonnen en moeten dit na jaar zijn afgerond. Het Zwin blijft toegankelijk voor het publiek. Tip? redactie@pzc.nl Je kon de klok er op gelijk zetten. De preek van de dominee duurde altijd exact vijftien minuten. Dus zakte de Zie- rikzeeënaar iets onderuit in de houten kerkbank, klaar om geïnspireerd te wor den. De dominee, doorgaans toch echt een boeiende spreker, slaagde er deze keer niet in de aandacht van de kerkgan ger vast te houden. Onwillekeurig dwaal de de blik van laatstgenoemde af naar de elektrische wandklok. En hij deed een verrassende ontdekking; het was na tien minuten preek niet 10 minuten later, maar 10 minuten vroeger. De klok liep achteruit Geïntrigeerd sperde hij de ogen nog wat verder open en zag de seconde wijzer van de kerkklok linksom tikken in plaats van rechtsom. De preek hoorde hij allang niet meer. Maar de kerkdienst vlóóg om. Schilderijen die door Harmen van der Werf terneuzen - Ze lezen als een boek, de schilderijen van cliënten van instelling voor geestelijke ge zondheidszorg Emergis. Veertien stuks hangen er sinds donderdag in de hal op de eerste verdieping van cultuurhuis Toonbeeld in Terneuzen. Het zijn er dus niet al te veel. Maar: ze zijn veelzeg gend. „De schilderijen geven weer hoe de makers zich voelden toen ze eraan werkten", vat Mar- jon Lippens kortweg samen. „En dat maakt ze - wat mij betreft - ook zo mooi." Voor het eerst treden de Emergis- cliënten met hun kunstwerken naar buiten in een expositie. Dat maakt de tentoonstelling bijzon der. De makers schitteren overi gens bij de opening donderdag middag door afwezigheid. Niet omdat ze zich schamen voor wat ze hebben gemaakt, benadrukt be geleidster Marjon van het Emer- gis-werkleerbedrijf in Terneuzen. „Ze hebben vaak de tijd waarin ze de werken schilderden, achter zich gelaten." Het schilderen is een manier om te werken aan hun herstel, om hun gevoelens een plekje te geven. „En dat kun nen soms heel donkere gevoelens en gedachten zijn", geeft Marjon aan. „Mensen willen daar niet al tijd aan herinnerd worden." Een drietal schilderijen is inder daad heel donker van kleur. Veel Marjon Lippens, Emergis vrolijks valt er niet aan te ontdek ken. Andere schilderijen springen er juist uit doordat ze veel plezier uitstralen. „Ze laten zien dat mensen op weg zijn beter te worden", vertaalt Marjon. Dat zal wel de reden/zijn waarom Emergis-cliënten Elly Veltman en Tina Sijs de voorkeur geven aan die werken. Zij serveren drankjes en hapjes bij de ope ning. Ze schilderen niet. Wat ze wel doen bij het werkleerbedrijf van Emergis? „Koken, borduren, kletsen en veel lol maken met el kaar." 'Art Brut' ofwel rauwe kunst is de titel van de expositie bij Joonbeeld. De makers mogen dan geen echte kunstenaars zijn, Toonbeeld-directeur Jo Stanne- veld is ervan onder de indruk. „Cursisten die er langs liepen van middag, bleven er ook bij stil staan." Tot 14 maart is 'Art Brut' in Toon beeld te zien. Hierna volgen nog twee exposities: in het stadhuis van Terneuzen en in de Terneu- zense Kunstuitleen. Marjon: „Eén van die donkere werken zou ik wel thuis willen hebben." „Weet je wat ik hier zo mooi aan vind? Je kunt er, als je heel goed kijkt, een paard in zien." Elly Veltman axel - Verschillende inwoners van Sas van Gent, Axel en Lewe dorp hebben woensdag een op lichter aan de deur gehad. De man geeft zich uit voor verte genwoordiger van zorgverzeke raar CZ, die zorgpasjes komt con troleren. Op slinkse wijze rolt hij echter tegelijkertijd portemon nees. De magere man heeft grij zend haar, draagt een bruine jas en is ongeveer 65 jaar oud. De man probeerde woensdag bin nen twee uur tijd zijn slag te slaan in drie woningen. In Lewe dorp lukte het hem om een klein geldbedrag buit te maken en ook in Axel ging hij er met een porte monnee vandoor. Daarin zat geen geld en nog voordat hij iets met de pinpas kon doen, hadden de ge dupeerden hun rekening al laten blokkeren. In Sas van Gent mis lukte de babbeltruc. „Dit is outsider-kunst, met soms heel rauwe kanten, zoals Vincent van Gogh ook erg rauw kon zijn." Marjon Lippens „Zie je dat gedicht erop staan, De Knapper, over bloemen op de jurk die één voor één opengaan?" Tina Sijs Ook voor renovatie van uw bestaande keuken! Door enkel de fronten of het werkblad te vernieuwen, kan uw keuken weer jaren mee. ook voor vervang/ngsapparafuur.' Mr. P.J. Haarmanweg 26 Tel.: (0115>620851 w 4538 AR Terneuzen wvrw.keukenvi8le.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66