Vissers op schol en tong houden steeds meer rekening met natuur :omplete| complete woningstoffering ZEELAND 23 De Klorianen floreren bij oud, vertrouwd en flinke dosis saamhorigheid Prijs Marsaki voor Nimmerdor Samen bouwen de M interieur specialis commentaar voor ga je naar Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl DCJIVE Lrfï N DS MECJQEÜHtllS; Wilgen straat 1 Dreef 14 Oosterland Brulnlsse Tel: 0111 641213 Tel: 0111 484012 www.duivelandsmeubelhuls.nl VRIJDAG 8 FEBRUARI 2013 door Marcel Modde KLOOSTERZANDE - Vanaf vandaag is Kloosterzande van de Kloria nen. Pech voor wie geen carnaval viert, maar het feestgedruis zet de komende week de, toon in het Oost-Zeeuws-Vlaamse dorp Meer dan driekwart van de bevol king speelt een actieve rol bij de festiviteiten, zegt secretaris Stan- ny van Mieghem van de Karn- Van de 260 jongeren die zich vorig jaar bij de GGD Brabant/Zeeland lieten tes ten, had 20 procent een soa. avalsstichting. En ondanks dat de club met z'n 53 jaar tot één van de oudjes hoort in Zeeland, zit de klad er nog allerminst in. Van Mieghem neemt de optocht en het traditionele Bal Masqué als voorbeeld. „Dat wordt alsmaar drukker en drukker. Ook steeds meer jeugd!" Hij schrijft dat suc ces toe aan het feit dat de Kloria nen nimmer van hun geloof zijn afgestapt. „Bij ons wordt de carna- De gemiddelde carnavalier drinkt 25,8 glazen bier tijdens het festijn. (bron: feestkleding365.nl) val nog steeds gevierd zoals het er vroeger aan toe ging en zoals he hoort. Hoe dat is? De mensen zijl hier nog écht verkleed. Ze kopen geen pak in de winkel, maar ma ken dat zelf. Ze zijn er nog écht mee bezig, steken er tijd in en gaan op maandag tijdens het Bal Masqué écht op in hun spel. Maar dat kan dan ook, want ze dragen allemaal wel één of ander masker. Dus niemand die je herkent als je Het verzuim op carnavals maandag is 75% lager dan anders: men neemt gewoon netjes vrij. (bron: arbounie) eens lekker de draak steekt!" De verkleede kroegentocht speelt tich voor een belangrijk deel op straat af. Tegen middernacht is de prijsuitreiking voor de mooiste uitdossing. En dan naar huis? Van Wieghem: „Nee, dat niet direct. Dan gaat het masker af..." www.pzc.nl/carnaval Alles over carnaval in Zeeland Carnaval valt dit jaar offici eel niet in de voorjaars vakantie. Die begint in Zeeland op 25 februari. UTRECHT - Behalve architecten- en stedebouwkundig bureau Rothui zen uit Middelburg heeft ook pro jectmanagementbureau Marsaki uit Goes een prijs voor een Pas sief Bouwen-project gekregen. Marsaki krijgt de award van de Stichting Passief Bouwen voor het multifunctioneel woonzorg centrum Nimmerdor in Grijpsker- ke. Dat gebouw herbergt 23 huur- en 7 koopappartementen, een dorps huis met een theater/gymzaal, een jeugdhonk, een kapper en een zorgsteunpunt. Het is geheel volgens energiezuinige en kli- maatvriendelijke eisen van de Stichting Passief Bouwen ge bouwd. Bouwer Ron Flipse wil met een Zeeuwse combinatie van bedrij ven een gooi doen naar de opdracht voor de nieu we marinierskazerne. De bun deling is nodig om tot de vereis te bedrijfsomvang voor deze klus te komen. Met het werk aan het complex in Vlissingen zou de zieltogen de Zeeuwse bouwsector wat lucht krijgen. Dat kan de ko mende jaren het verschil ma ken tussen een faillissement en een goede toekomst. Want wie deze schrale jaren over leeft, komt er waarschijnlijk taai en lenig uit. Een eendrachtig optreden van de Zeeuwse bouwers is overi gens geen garantie voor succes. Want bij de aanbesteding krij gen alle grote bouwbedrijven van buiten de provincie een kans. Dat is nu eenmaal de re gel. Bij zo'n aanbesteding ho ren tegenwoordig messcherpe calculaties. Die zal een Zeeuw se combinatie ook moeten ma ken. Dit project is het waard om voor te vechten. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Vissers op schol en tong hebben de afgelopen vijfjaar meer rekening gehouden met de natuur. Dat komt door aange scherpte Europese regels, minder schadelijke vangsttechnieken en invoering van keurmerken. Dat stelt de Algemene Rekenka mer. Die heeft de huidige situatie in de kottervisserij afgezet tegen die in 2008. De kottervisserij is met driehonderd vaartuigen de grootste bedrijfstak binnen de Ne derlandse visserij. Tong en schol zijn de belangrijkste vissoorten voor Zeeuwse vissers. Vissen met oog voor de natuur was vijfjaar geleden geen vanzelf sprekendheid. Het was vooral iets dat vanuit de overheid (en het Vis serij Innovatieplatform) werd ge stimuleerd. Dat is zichtbaar veran derd, aldus de Rekenkamer. Steeds meer vissers zien zelf dat ze met nieuwe technieken niet al leen de natuur sparen, maar ook hun brood in de toekomst zeker stellen. Vissers wachten minder op de overheid en nemen meer zelf het initiatief om hun werk na tuurvriendelijker te maken. Ook dragen viskeurmerken (zoals MSC) daaraan bij. Toch blijft con trole door de overheid nodig, con cludeert de Rekenkamer. Ze vindt het zorgelijk dat er minder inspec ties plaatsvinden. Staatssecretaris Sharon Dijksma (Visserij) zegt in een reactie dat 'de rijksdienst moet inkrimpen'. Bij invoering van nieuwe regels bekijkt ze of meer controles nodig zijn. Visserijbeleid wordt voor een be langrijk deel in Brussel bepaald. Nederland steunt voorstellen uit Europa om het teruggooien van bijvangsten te verbieden. Maar die maatregelen moeten nog wor den ingevoerd. De Rekenkamer vindt dat Nederland zelf al pre ventieve maatregelen kan nemen om bijvangsten tegen te gaan. De carnavalsoptocht door Kloosterzande (hier in 2012) is één van de drukbezochtste in Zeeland, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59