Ouders vermoorde Renske omarmen verdachte I 'Je belazert de kluit', zei een tante 4 BINNENLAND TWEELINGENREGISTER Tweelingen leren ons wat door onze genen en wat door onze opvoeding wordt bepaald. 66 We hebben ervoor gekozen te aanvaarden, niet om toe te rekenen. Verdachte in woning opgepakt Negentig graven niet diep genoeg Straf valt weduwe Stratmann tegen Oud-korpschef Wiarda overleden "Veel rechters verzwijgen bijbaan' AARDENBURC Een arrestatieteam van de Rotterdamse politie heeft woensdagavond een inval gedaan in een woning in Aardenburg. In de woning werd een verdachte aange houden en overgebracht naar gevangenis Torentijd in Middelburg. De aanhouding is verricht in het kader van een onderzoek van de poli tie Rotterdam-Rijmond. KLUNDERT Op de algemene begraaf plaats van Klundert zijn 90 graven te ondiep. Het gaat om graven waarin nog ruim te had moeten zijn voor een tweede overledene. Die is er niet. Het probleem kwam aan het licht nadat de ge meente, die spreekt van een 'bijzonder pijnlijke situatie', een nieuwe grafdelver in dienst had genomen. DEN HAAG Ze had op meer gehoopt, de weduwe van juwelier en edelsmid Ruud Stratmann. „Dit valt een klein beetje te gen", zei Els Lokker in reac tie op de straffen van der tien, elf en vijfjaar die de Haagse rechtbank gisteren oplegde aan de overvallers die haar man op 25 april doodschoten. Het OM had achttien jaar geëist. DEN HAAG Oud-politiekorpschef Jan Wiarda (72) is woensdag overleden. Tijdens de IRT-af- faire over omstreden opspo ringsmethoden, beschuldig de hij als Utrechts korpschef de Amsterdamse collega's van corruptie. Daarop stapte hij in 1997, op aandrang van de minister, over naar het korps Haaglanden. AMSTERDAM Zeker vijftig rechters heb ben hun nevenfuncties niet opgegeven. Dat bleek gister avond uit onderzoek van Nieuwsuur en Het Finan- cieele Dagblad. Om belan genverstrengeling tegen te gaan, zijn rechters en rech- ters-plaatsvervangers wette lijk verplicht om hun bij banen te melden. door Floor Ligtvoet AMSTERDAM - Tweelingen worden hun hele leven bijzonder gevon den. Eeneiige tweelingen omdat ze sprekend op elkaar lijken. Twee-eiige tweelingen, omdat ze soms juist zo weinig op elkaar lij ken. De één kan een jongen zijn en de ander een meisje, maar ze hebben wel dezelfde geboortedag. Toch is er nog iets dat tweelingen bijzon der maakt en dat is hun onschat bare waarde voor de wetenschap. Het Nederlands Tweelingen Regis ter (NTR) aan de Vrije Universi teit in Amsterdam, dat dit jaar 25 jaar bestaat, weet hier alles van. Het NTR volgt en bestudeert heel veel meerlingen (zo'n 87.500). Bij tal van ziekten en persoonlijke ei genschappen, zoals intelligentie, wordt via hen bekeken of die wor den bepaald door onze genen, on ze opvoeding of allebei. Tweelingenonderzoek, waarvoor tweelingen om de twee, drie jaar een lange vragenlijst invullen, le vert vaak bijzondere inzichten op. Uit aanvullend DNA-onderzoek komen nu ook de genen aan het licht die betrokken zijn bij een ho ge bloeddruk, astma, diabetes, hart- en vaatziekten. „Die resultaten zijn voor ons allen van belang", vertelt onder zoekster Jacqueline Vink. „Wan neer we weten dat een ziekte gro tendeels genetisch bepaald is, zul len we misschien een andere be handeling inzetten dan wanneer iets vooral veroorzaakt wordt door ons gedrag en onze omge ving." Hittjo Homan foto Ruben Schipper Zelf is Vink expert op het gebied van roken en erfelijkheid. „Uit mijn onderzoek blijkt dat het be sluit om te gaan roken, veelal be paald wordt door de groep men sen om iemand heen. Maar de hoeveelheid die men rookt is wel degelijk genetisch bepaald." Daar zijn volgens haar maar liefst honderden genen bij betrokken. In totaal telt iemand zo'n 20.000 genen. Collega Harmen Draisma onder zoekt het bloed van tweelingen en hun familieleden. Hij kijkt wel ke genen een rol spelen bij de aan wezigheid van vetten, suikers en cholesterol in het bloed. „Ik wil weten waarom sommigen ziek worden en anderen niet? Wetenschapper is dol Hittjo Homan (55) is chemicus en woont in Amersfoort: „Vroeger leken Thijs en ik spre kend op elkaar. Ik heb genoeg jeugdfoto's waar we allebei op staan maar waarop ik mezelf niet met zekerheid durf aan te wijzen. Met zwemles moest een van ons altijd een pleister op zijn voor hoofd plakken zodat ze ons uit el kaar konden houden. Nu hebben we nog steeds dezelfde kop, maar Thijs is meer aan de kroketten ver slingerd geraakt." „Soms is het ook minder fijn om een eeneiige tweeling te zijn. Als Thijs ziek is, hoor ik liever niet welke klachten hij precies heeft. Want dan ga ik gelijk denken: ver dorie, voel ik dat ook?" „Thijs en ik hebben niet altijd bij elkaar in klas gezeten. Hij deed vwo, ik havo. Hij werkt als hoogle raar maar als zijn studenten mij op straat tegenkomen, vragen ze aan mij hoe ze hun tentamen heb ben gemaakt. 'Het was helemaal niets', zeg ik dan. Zo hebben we het samen afgesproken. Dat vin den we grappig." „Laatst op zijn promotie was ik zijn paranimf, dus ik had ook zo'n pinguïnpakje aan. Mijn tante dacht na afloop dat ik degene was die was gepromoveerd. Toen ik uitlegde dat ze zich had vergist, wilde ze dat niet van me aanne men. 'Je belazert de kluit', was haar reactie." Waarom genen 'uit' kunnen staan en bij anderen juist 'aan'", zegt hij. Ook Draisma's onderzoek valt en staat met de hulp van tweelin gen. Maar waarom zijn zij van cruciaal belang? Dat zit hem in het feit dat het erfelijk materiaal, het DNA, van eeneiige tweelingen vrijwel identiek is. Twee-eiige tweelin- door Niki van der Naald GRONINGEN - „Eens zal Alasam weer thuis zijn. Renske komt niet meer thuis. We zullen samen in haar geest mild en krachtig probe ren verder te leven." Die opvallen de woorden sprak de moeder van de op 13 april 2011 in het Groning se Baflo doodgeslagen Renske Hekman gisteren in de rechtbank in Groningen uit. „We hebben er voor gekozen te aanvaarden, niet om toe te rekenen", aldus de moe der van het slachtoffer. „Wie moe ten we het aanrekenen? De IND die meer oog heeft voor kruisjes en papieren dan voor het leven van een mens?" Nog geen twee stoelen van haar verwijderd zat Alasam S., de 25-jarige asielzoeker met wie haar dochter een relatie had en die ervan wordt verdacht dat hij Renske om het leven heeft gebracht. Hij zou haar meerdere keren met een brandblusser tegen het hoofd hebben geslagen. Na de moord vluchtte hij Baflo in, schoot een politieman met diens eigen dienstwapen dood en ver wondde omstanders en agenten. S. had enkele dagen voor het dra ma te horen gekregen dat hij Ne derland definitief moest verlaten. Zijn vluchtverhaal vertoont tegen strijdigheden. De rechtbank in Groningen zaagde hem daar giste ren tijdens de eerste van drie zit tingsdagen flink over door. Dat de den de rechters ook over de vele relaties die S. met vrouwen aan knoopte en het volgens sommige exen dwangmatige gedrag dat hij daarin vertoonde. S. zou last heb ben gehad van psychoses en hij slikte antidepressiva. Bij de ver dachte zijn volgens justitie hon derden ongebruikte pillen terug gevonden. Vlak voor het schietdra- ma heeft S. nog contact gehad met zijn behandelaar, die aanraad de de medicatiedosis aan te pas sen. Wat bewoog S. om iedereen die op zijn pad kwam te belagen? Daarover gaf de verdachte zelf Moeder van Renske Hekman weinig duidelijkheid. Hij wilde graag trouwen en kinderen krij gen, onder meer om in Nederland te kunnen blijven, maar Renske wilde dat niet. De verdachte zegt zich maar vlagen van de gebeurte nissen te herinneren. Hij dacht dat iedereen hém wilde vermoor den, dat zelfs Renske het niet meer goed met hem voorhad. „Ze noemde mij een schaap en wilde me een prikje geven om rustig te worden. Ik vertrouwde het niet. Ik wilde weg." Bij zijn aanhouding werd meer dan dertig keer op de asielzoeker geschoten. Agenten hebben ver klaard dat S. voor zijn aanhouding 'als een zombie' op hen afkwam en zelfs niet reageerde op pepper- spray en de geloste schoten. F

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4