Woningbeurs Woonland in Goes Huurkorting ouderen helpt gezinnen aan huis wM O O ril ril 2 WONEN ac Het zal geen Zeeuw zijn ontgaan. Vorige week vrijdag, 1 fe bruari, was net even anders dan andere dagen. Net iets grij zer. Stormachtig was het ook, dat ervoor zorgde dat de ge dachten van veel mensen zestig jaar terug gingen in de tijd. De familie Kesteloo woont in het voormalig Groene Kruisgebouw, een huis dat hen elke dag opnieuw doet na denken over de Ramp. De woningbeurs Woonland wordt dit jaar op 19 en 20 april in de Grote Kerk in Goes gehouden. Op de beurs wor den bezoekers in korte tijd op de hoogte gebracht van het tota le woningaanbod in Zeeland. Ook zullen er op de beurs van dit jaar sprekers te gast zijn. Zij zullen bezoekers alles vertellen over het verkoopbaar maken van een woning. Ook wordt er aandacht besteed aan zowel koop- als huurwonin gen, nieuwbouwprojecten en be staande panden. De woningbeurs is voor vele starters en doorstromers die op zoek zijn naar een huis een han dige bron van informatie op het gebied van huren en kopen van een woning. Er zijn dit jaar der tien deelnemende bedrijven aan wezig op de beurs. De toegang is gratis. De beurs wordt georga niseerd door communicatiebu reau BOOM in Goes en woonad- viesbureau Tweenultwee in Ber gen op Zoom. Hoe maak je een woning ver koopbaar? Ouderen zijn be reid naar een kleinere wo ning te verhui zen als het ver schil in huur prijs niet te groot is en als de corporatie ze be geleidt bij de verhuizing. Zo ko men er grotere eengezinswonin gen voor jonge gezinnen vrij. Dat blijkt uit een experiment onder acht wooncorporaties, begeleid door Platförm3i. Tijdens het expe riment vonden ruim 120 verhui zingen plaats. De belangrijkste uitkomst is dat een combinatie van huurkorting, voorrang op de wachtlijst en bemiddeling succes vol is om verhuizingen onder ouderen te stimuleren. Met de huidige woningmarkt wachten jonge gezinnen vaak lang op een gezinswoningen. Eén van de oor zaken daarvan is dat ouderen niet doorstromen naar een kleine re huurwoning. Hun woningen zijn goedkoop en vertrouwd, en de ouderen zien soms op tegen het verhuizen. Uit dit experi ment blijkt dat belemmeringen weggenomen kunnen worden. CÉ 1 1 1 1 1 1 LU CÉ LU 1 u Elke dag weer even stilstaan bij de Ramp Hoewel in Kerkwerve relatief weinig slachtoffers vielen in 1953, was een groot aantal ge bouwen niet bestand tegen de zoute stortvloed van zeewa ter. Toen het tijd werd voor de wederopbouw, schoten veel Europese landen te hulp. Zo ook Zwitserland. Het Zwitserse Rode Kruis schonk Schou- wen-Duiveland een aantal buurthuizen, waar onder het Groene Kruisgebouw aan de Vloed straat. Als je binnenstapt zie je meteen dat je op een speciale plek bent beland. Het eerste waar je oog op valt is namelijk een grote plaquette, ter nagedachtenis aan de watersnoodramp. Die is er altijd blijven hangen. „Eigenlijk is al leen het halletje nog in de oorspronkelijke staat gebleven", merkt Nelly op. „Zelfs de ori ginele deuren zitten er nog in." Sinds de opening van het gebouw, in 1957, is er een flink aantal bezoekers naar binnen gelo pen door die deuren. Het huis van de familie Kesteloo was namelijk erg veelzijdig. Zo was de Raiffeisen-Boerenleenbank, nu de Rabo bank, in het gebouw gevestigd. Ook zat er een consultatiebureau. En een huisarts. Nelly houdt de traditie aan de Vloedstraat in stand. Ook zij zit namelijk in de gezondheids zorg. Als fysiotherapeute heeft ze, samen met een collega, haar praktijk aan huis. „Die eigen praktijk was mijn wens toen ik introk bij Ad, die dit gebouw huurde sinds hij er in de jaren tachtig op zichzelf woonde. Ik werkte al een tijdje in de fysiotherapie, maar nooit op een vaste plaats. Dit gebouw bood perspectief." In 1991 kreeg het toen pasgetrouwde stel de kans om het voormalig buurtcentrum, het Groene Kruisgebouw, te kopen. Dit gaf het echtpaar de kans om iets op te bouwen. En om aan kinderen te beginnen, want dat is im mers een stuk makkelijker als je thuis werkt. Ook Ad werkt dicht bij huis, in Kerkwerve. Hij zit in de landbouwmechanisatie. Nelly: „Eigenlijk doen we een beetje hetzelfde, al leen werk ik met mensen en hij met machi nes." „We hebben een tijd lang in het verpleegsters huisje gewoond. Dat is het vertrek waar nu de woonkamer is." Met enige verbazing kijkt ze de kamer rond. „Ik kan me nu echt niet meer voorstellen dat we in zo'n kleine ruimte leef den. Gelukkig bleven onze kinderen lang klein", grinnikt de fysiotherapeute. Inmiddels is er flink verbouwd en uitgebreid. Het voormalig magazijn is omgetoverd tot badkamer. In de kamer waar de baby's wer den verzorgd, ten tijde van het consultatiebu reau, staat nu het bed van Adriaan. Zus Marit slaapt in de oude dokterskamer. Nelly: „Elke kamer is dus opnieuw gebruikt. Dat heeft wel wat." Daarnaast is er ook flink uitgebreid. Zo is er een ruime eetkamer aan de woonkamer gebouwd. Door grote ramen kijk je uit op de tuin. „Daar zit ik het liefst. Heerlijk in stilte na een lange werkdag. Ik voel me hier volle dig ontspannen." Die ontspanning is af en toe nodig. Vorig jaar november kregen Nelly en haar collega name lijk te horen dat ze de praktijk mochten uit breiden. „Dat was echt een overwinning", zucht ze. „Het krijgen van een vergunning was niet bepaald gemakkelijk." Dat er wekelijks een huisarts gebruik maakt van de ruimte trok de gemeente uiteindelijk toch nog over de streep. In de nieuwe wachtkamer hangt een foto van een overstroomd Kerkwerve. „Je merkt dat mensen altijd even stilstaan bij die foto en er over praten met elkaar. Dat is ook een beetje de bedoeling." De dorpsbewoners ontgaat het ook niet dat ze een gebouw met een bijzonder verhaal in hun midden hebben. „Er wonen nog veel moeders in het dorp die vroeger met hun kind naar dit consultatiebureau gingen. Die komen af en toe een praatje doen. Of gewoon even kijken. Dat vind ik heel bijzonder." door Sharon van Oost Janny Kesteloo bij de voordeur van haar woning en haar praktijk. Op de achtergrond de plaquette die herinnert aan de geschiedenis van het pand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46