SPORT 37 44 Ik zocht altijd de balans tussen 'winnen' en 'mooi winnen. S-v RRIERE ELISABETH WILLEBOORDSE IN VOGELVLUCHT VRIJDAG 8 FEBRUARI 2013 na noöit tevreden' )ioen te worden." Die gemaakte ont- pannenheid zorgde er bij Wille- )oordse voor dat ze te ongeduldig vas. „Ik deed nu dingen die ik nor- naai niet zou durven, maar ik choot erin door." Daardoor verloor e in de kwartfinale van de Chinese .ili Xu en leed ze twee uur later in le finale van de herkansingen een ïederlaag tegen de Japanse Yoshie Jeno. Ik zocht altijd de balans tussen winnen' en 'mooi winnen'. Als ik ■en toernooi niet won met mooi ju- lo, was ik niet tevreden. Als ik ver oor, was ik ook niet tevreden. Ik vas dus bijna nooit tevreden. Erg Hechts op twee momenten was ze oprecht blij: na het winnen van het ■JK in 1999 en na het behalen van laar eerste Europese titel in 2005. ,,Dat waren twee momenten waar- >p ik geen verwachtingen had van nezelf. Ik wist bij die kampioen- chappen niet precies waar ik stond n verraste mezelf compleet." Jeemt Willeboordse dan met een otgevoel afscheid op 13 april? „Nee, lat niet. Zeker niet. Wat me het neest bij zal blijven is dat ik in mijn judotijd een grote ontwikke ling heb doorgemaakt. Ik was in het begin een beetje een weirdo, een iparte. Zo zagen de mensen me ook. Li aar daar heb ik me nooit iets van angetrokken. Ik werd ook nooit bui- engesloten. Men accepteerde mij zo- Is ik was." )e Zeeuwse brak pas door op haar 6e, met die Europese titel in Rotter dam. Ze was dus een laatbloeier, laar dat heeft niet als oorzaak dat e uit Middelburg kwam en een lan- er traject moest afleggen. „Nee, dat loort gewoon bij mij. Ik ben met al- es laat." Ik ben op mijn zeventiende het luis uit gegaan. Eerst heb ik in Goir- je een jaar bij Jan de Rooy, mijn trai ler van toen, in huis gewoond en ervolgens ging ik op mezelf wo- en. Toen ben ik pas gaan puberen, i'ant dat had ik nog niet gedaan. En i ls je op jezelf woont en je gaat pu- eren en je leert het uitgaansleven I ennen, dan kun je je voorstellen at dat niet met judo en topsport sa men gaat. Toen ik bijna twee jaar later weer serieus ging trainen, was ik niet scherp. Kort daarna kwa men de blessures. Het hing allemaal met elkaar samen: ik had twijfel in mijn hoofd altijd, luisterde niet naar mijn lichaam en presteerde daar door niet optimaal. Daardoor werd ik een laatbloeier. Maar ik heb echt geen spijt van de dingen die ik in die eerste periode heb gedaan. Die hoorden bij die persoonlijke ontwikkeling." PASSIE VOOR GENEESKUNDE^ Als studente geneeskunde is Eli sabeth Willeboordse momenteel bezig aan haar keuzeonderzoek, de wetenschappelijke stage aan het ein de van de doctoraalfase. Op de afde ling TGTF (Trainingsgeneeskunde Trainingsfysiologie) van de Krom hout Kazerne in Utrecht doet ze sa men met een sportarts onderzoek naar problemen in het onderbeen. Willeboordse begon in 2005 aan de studie. „Ik heb eerst cios gedaan, maar ik merkte dat ik dat helemaal niks vond. Mijn vader zei vroeger al: volgens mij moet jij geneeskunde gaan doen, ik denk dat jou dat heel erg leuk lijkt. Nee, zei ik, dat lijkt me helemaal niet leuk. Ik zette me steeds af. Totdat ik dacht: misschien moet ik het toch gaan doen. Ik ben daar gekomen en ik vond het me teen supergaaf. Alles in het mense lijk lichaam, hoe het allemaal werkt, hoe het in elkaar zit, wat de verban den zijn, vind ik dus echt heel leuk. Maar daar was ik me nooit van be wust." Het combineren van een topsport- carrière en de studie is nooit makke lijk geweest. Maar na acht jaar gaat ze toch de doctoraalfase afronden. Na de zomer begint ze aan haar co- schappen. „Net voordat ik in 2005 Europees kampioen werd, besloot ik te gaan studeren. Ik nam me voor Elisabeth Willeboordse het ene met het andere te combineren zo lang het lukte. En als het niet lukte, zou ik stoppen met judo. Maar dat hoefde gelukkig niet. Vooral in de eerste jaren ging het heel voorspoedig." Er is nog wel een lange weg te gaan. Dat komt doordat Willeboordse een verplichting is aangegaan met de Ko ninklijke Marine. Van eind 2008 tot eind 2012 zat ze bij de Defensie Top sport Selectie en werd ze in haar on derhoud voorzien. Als tegenpresta tie gaat ze na haar coschappen, in 2015, beginnen aan een tweejarige opleiding tot militair arts. En vervol gens moet ze drie jaar 'nadienen'. „Dat betekent dus dat ik drie jaar het veld in ga en werk als militair arts." Maar als militair arts ben je nog steeds niets meer dan basisarts. En als basisarts, zo doceert ze, weet je overal net iets te weinig van. „Dus zou het zonde zijn als ik me daarna niet nog specialiseer. Maar waarin weet ik niet. Ik vind het nu zo nog mooi om overal van af te weten, van de anatomie tot het immuunsys teem." 1997: Ze wint haar eerste medail le tijdens een wereldbekertoer nooi. Ze wordt derde in Praag. 1999: Willeboordse verrast met haar eerste Nederlandse titel in de klasse -63 kilo. 2000: Ze laat zich weer tot natio naal kampioen kronen. 2001: In Leonding (Oostenrijk) ver overt ze voor het eerst goud bij een wereldbekertoernooi. 2002:Vanwege een knieblessure en een operatie mist Willeboordse bijna het hele jaar. 2003: Blessures maken judo lange tijd onmogelijk. Op het NK aan het einde van het jaar pakt ze wel haar derde titel. 2004:Voor het eerst is Wille boordse de eerste keus in de klas se -63 kilo. Niet Daniëlle Vrieze- ma, die nog wel een rechtszaak aanspant tegen de judobond, maar zij mag naar het EK in Boedapest. Ze wordt er vijfde. 2005: Op het EK in Rotterdam ver rast ze met goud. In de finale ver schalkt ze de Oostenrijkse Claudia Heill. Willeboordse breekt defini tief door. 2006: Na een derde plaats op de Super World Cup in Parijs en het EK in Helsinki wordt ze voor de vierde keer Nederlands kampioen. Ze vertrekt bij coach Jan de Rooy in Goirle en gaat verder bij Budo kan Rotterdam. Daar wordt Marjo lein van Unen haar nieuwe coach. 2007: Willeboordse is bijna niet te verslaan. Ze wint vier wereldbeker toernooien op rij en wordt derde op het WK in Rio de Janeiro. 2008: Nadat het op het EK in Lissa bon helemaal misgaat, legt ze tij dens de Olympische Spelen van 2008 beslag op het brons. 2009:0p het WK in Rotterdam, haar eigen stad, grijpt ze zilver. In Ahoy is alleen de Japanse Yoshie Ueno te sterk. 2010: In Wenen wordt ze, na een matige voorbereiding, voor de tweede keer Europees kampioen. Op het individuele WK in Tokio stelt ze teleur met een zevende plek. De wereldtitel die ze in Anta lya grijpt met de Oranje-vrouwen maakt veel goed. 2011: Het eerste jaar waarin ze sinds lange tijd geen grote prijs wint Ze wordt vijfde op het WK in Parijs en wordt uitgerekend door Anicka van Emden, haar Ne derlandse concurrente, uitgescha keld. 2012: Derde plaats op Grand Slam Parijs, waarmee ze zeker is deelna me aan de Olympische Spelen. In Londen wordt ze zevende. Ze ju- doot haar laatste partij tegen angstgegner Ueno en verliest in de slotseconden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 37