Australië schrikt van dopingprobleem SPORT 32 Paumen nieuwe topscorer Oranje Ploesjenko mist WK kunstrijden Armstrong krijgt twee weken extra PSV wil contract Advocaat verlengen Trainer Gudelj langer bij NAC AZ-voetballer Adam Maher, hier in actie tijdens de oefeninterland Nederland-ltalië, geeft voorlopig nog de voorkeur aan de Nederlandse eredivisie. foto Jasper Ruhe/ANP door Ad Pertijs NIJMEGEN - De Australische sport- *L wereld is in rep en roer. Het land met een diepgeworteld gevoel voor faire topsport is er door Au stralian Crime Commission (ACC) op gewezen hoezeer met name groeihormonen in zwang zijn on der haar topatleten. Namen en rug nummers worden niet genoemd in het rapport dat luistert naar de naam 'Georganiseerd misdaad en doping in de sport'. Omdat het onderzoek zich toe spitst op groeihormonen en aan verwante producten blijkt tussen de regels door dat met name de populaire sporten Aussie rules football (AFL) en rugby geinfec- teerd zijn door de dopingmaffia. De wielersport komt alleen ter sprake als voorbeeld hoe er ook in Australië met verboden produc ten wordt gewerkt. Zoals Arm strong dokter Ferrari had, worden veel Australische sporters 'me disch' behandeld door teamart sen. Epo of andere vormen van bloed- doping komen niet aan de orde in het onderzoek. Niet duidelijk is of er geen epoprobleem is (omdat het bijvoorbeeld te lastig is om dit product illegaal Australië bin nen te smokkelen vanwege koe- lingsproblemen) of dat het ACC alleen tijd had om de groei- hormoonmarkt in kaart te bren gen? Feit is dat de Australische overheid het ACC begin 2012 op dracht heeft gegeven om de hui dige staat van het dopinggebruik op papier te zetten. Aan de hand van de uitkomsten gaan overheid en sportbonden actie onderne men. Kennelijk is het land vooral ge schrokken van de omvang van het dopinggebruik. De mechanismen erachter klinken in ieder geval vertrouwd voor een Europeaan. Atleten zijn her en der op zoek naar (experimentele) middelen die nog niet op de dopinglijst staan of die lastig op te sporen zijn. Binnen iedere sport zijn er netwerken van mensen die het spul tot bij de sporter brengen. De Italiaanse maffia en Russische criminele organisaties worden ge noemd als de belangrijkste leve ranciers van middelen die vaak ook via het internet gemakkelijk te bestellen zijn. „Ik sta er van te kijken dat dit uit gerekend in Australië zo'n groot probleem is", zegt Herman Ram van de Nederlandse dopingautori- teit. „Het land loopt immers voor op in de aanpak van het doping probleem. Het toont dus aan hoe hardnekkig het fenomeen is." In Australië werken douane, over heid en sportbonden nauw sa men in de bestrijding van doping. Het land produceert zelf amper producten die ook als doping voor sporters zijn te gebruiken. Het merendeel wordt ingevlogen. Ieder pakketje medicijnen gaat langs de douane. Blijkt de geadres seerde een geregistreerde sporter te zijn, dat wordt direct diens sportbond verwittigd. Een hiaat in dit systeem is dat niet-sporters wel ongestraft groei hormonen mogen invoeren. Het middel wordt bijvoorbeeld ge bruikt om veroudering tegen te gaan. In Amerika zijn anti-aging- klinieken razend populair aan het worden. Vorig week bleek dat van uit één ervan vele topsporters in bijvoorbeeld het honkbal worden bediend. Australië neemt eenzelf de ontwikkeling waar. In Neder land zijn dergelijke klinieken nog niet zo in zwang. KAAPSTAD Maartje Paumen mag zich sinds donderdag topscorer aller tijden noemen van het Nederlands vrouwenhockey team. De 27-jarige aanvoer ster kwam in Kaapstad twee keer tot scoren tegen Zuid- Affika in het vierlandentoer- nooi om de Investec Cup (3-1). Daarmee bracht de Limburgse haar totaal in de nationale ploeg op 129 tref fers en passeerde ze record houdster Fieke Boekhorst. MOSKOU De Russische kunstrijder Jevgeni Ploesjenko mist vol gende maand het WK in Ca nada. De dertigjarige olym pisch kampioen van 2006 re valideert na een rugoperatie en is niet op tijd hersteld, meldde zijn trainer Alexei Misjin donderdag. De mon diale titelstrijd is van 13 tot en met 17 maart in het Cana dese London. Ploesjenko werd vorige week geopereerd aan zijn rug. NEW YORK Lance Armstrong krijgt van het antidopingbureau Usada langer de tijd om volledig openheid te gegeven over zijn gebruik van verboden middelen. Usada had de voormalige wielrenner een deadline gesteld tot 6 februa ri. Maar het antidopingbu reau heeft de termijn met twee weken verlengd, nadat de advocaat van de Ameri kaan liet weten dat de ren ner meer tijd nodig heeft. EINDHOVEN PSV wil coach Dick Advo caat langer voor de club be houden. Technisch manager Marcel Brands heeft de trai ner gepolst of hij tot 2014 in Eindhoven wil blijven. Advo caat heeft bij de koploper uit de eredivisie een contract tot het einde van dit sei zoen. Advocaat heeft laten weten dat hij nog geen ant woord kan geven. Mocht hij niet willen, dan staat Philip Cocu klaar. BREDA Trainer Nebojsa Gudelj en de clubleiding van NAC Bre da zijn het eens geworden over een contract tot medio 2015. Beide partijen zijn van plan om vandaag de verbin tenis te ondertekenen. Voor Gudelj is het zijn eer ste contract als hoofdcoach bij de Brabantse eredivisie club. Sinds zijn aanstelling in november 2012 beschikte hij nog niet over een nieu we, gesigneerde verbintenis in Breda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 33