Film 'Daglicht' opent festival Z-Vlaanderen een onbezorgd avondje uit CULTUUR 31 Precies 28 jaar na dato komen dj's en bezoekers van disco De Blaauwe Steen in Goes vanavond weer bijeen. AGENDA Bands strijden om stichting bezorgt ouderen plek op GraauwRock 0 0 De Jong kandidaat Gouden Boekenuil Zeelandia zoekt steun van vrienden VRIJDAG 8 FEBRUARI 2013 Meer agendanieuws vindt u op onze website. Goes The Jacks The Dirty Denims, Podium 't Beest, 20.30 uur Blaauwe Steen Flashback Avond Café De Pompe, 20.00 uur Middelburg Coverband Recovery, Grand café Brooklyn, 22.00 uur Nieuwdorp Lezing Hans Sakkers over zijn boek 'Duitse militaire standrechtelijke excecu- ties in de provincie Zeeland', Bevrijdingsmuseum, 20.00 uur NieuuA en Sint Joosland Nilgün Yerli (uitverkocht), Theater de Wegwijzer, 20.30 uur Terneuzen Tributeband Def Americans met 'Hou se Of Cash', Scheldetheater, 20.00 uur Psychobillies van Mad Sin en Red- lightö, De Pit, 21.00 uur terneuzen - Het FilmFestival Zeeuws-Vlaanderen, dat in april voor de eerste keer wordt gehou den, krijgt Daglicht als openings- film. Het is de verfilming door Diederik van Rooijen van de ge lijknamige thriller van Marion Pauw. De hoofdrollen worden ge speeld door Angela Schijf, Moni que van de Ven en Fedja van Huêt. Het verhaal gaat over de succesvol le advocate Iris (Angela Schijf), die ontdekt dat haar moeder (Mo nique van de Ven) een groot ge heim met zich meedraagt. Iris blijkt een oudere halfbroer te heb ben waarvan het bestaan noodge dwongen is verzwegen. De autisti sche Ray (Fedja van Huêt) ver blijft in een tbs-kliniek omdat hij veroordeeld is voor een gruwelij ke moord. Iris trekt zich het lot van haar halfbroer aan en in haar zoektocht naar de waarheid wordt ze geconfronteerd met za ken die haar leven voorgoed zul len veranderen. Het Filmfestival Zeeuws-Vlaande ren, een initiatief van CineCity-di- recteur Ad Weststrate, wordt van dinsdag 9 tot en met zondag 14 april gehouden in en rond bio scoop CineCity in Terneuzen. Flashback als hommage aan De Blaauwe Steen door Ali Pankow goes - Blaauwe Steen-muziek was echt een begrip in de tweede helft jaren '80 in Goes. De disco theek aan de Blaauwe Steen 5 stond voor de New Wave sound met als boegbeelden onder vele anderen: The Cure, Talking Heads en Simple Minds. „Natuurlijk gaan we die muziek vanavond in café De Pompe ook weer draaien. Daar is het een flas- back-avond voor, exact 28 jaar na de officiële opening van De Blaau we Steen. Daar is over nage dacht", zegt toenmalig barkeeper en dj Gideon Mulders. Met 'we' doelt hij op twee andere disc-joc- keys van toen: Jan van der Weele en Ingmar Berman. Mulders woont sinds drie jaar in Polen, maar denkt nog vaak terug aan zijn Goese periode. Hij is de motor achter deze hommage aan de vroegere discotheek. „Nou ja, de roep daarom kwam uit de ach terban. Muziekfreak Marcel Steen bakker kwam als eerste met het idee van een soort reünie", nuan ceert Mulders. Of hij nou zelf werd getroffen door een golf nos talgie, weet hij niet meer precies. In elk geval begon hij in juli een Blaauwe Steen facebook-pagina met binnen een maand 200 leden en inmiddels staat de teller op cir ca 450. Verder verzorgt hij weke lijks op zondagavond een internet radioprogramma op Popular.FM waarin hij 'De Blaauwe Steen ja ren' laat weerklinken. Blijkbaar werd met dat alles de kiem gelegd voor het verlangen het allemaal met elkaar nog eens te gaan beleven. Niet in De Blaau we Steen zelf, want die is al sinds 1990 dicht. „De zaak moest des tijds gesloten worden op last van de brandweer", memoreert Mul ders zonder daar verder veel woor den aan te willen vuil maken. Vol gens hem werden er over dit eta blissement toen wel meer dingen verteld die niet helemaal klopten. Hij koestert liever de fijne herin neringen. „Ik herinner me nog die nacht in november 1984. Er moest echt iets gebeuren. Als café zouden we het niet bolwerken. We hebben de hele nacht zitten praten, eigenaar Cor de longh, Fred Mewe hoor en ik dus. Om een uur of zes 's ochtends waren we er uit: De Blaauwe Steen moest een discotheek worden. Dat is dus gebeurd en we draai den een paar jaar met succes." Aangemoedigd door zijn face- book-vrienden en radioluiste raars bekeek Mulders nu de moge lijkheden voor een flash back-avond. Hij klopte met het plan aan bij Margriet de Vries van café De Pompe aan de Grote Markt in Goes. „Zij vond het heel tof om deze avond in De Pompe te houden. Een drive-in disco theek uit het oosten van het land heeft zijn apparatuur belangeloos ter beschikking gesteld. De hele avond wordt live uitgezonden op Popular.FM. Zondag is er ook nog uitzending vanuit De Pompe. We proberen vanavond de sfeer van toen te creëren. Zo wordt er ook oud-personeel ingezet en zijn er broodjes verkrijgbaar, zoals Pat de Jongd die destijds in De Blaauwe Steen maakte. Zij had speciale re cepten voor het beleg." Mulders verwacht dat sommige bezoekers ook hun kleding zullen afstemmen op die periode. „Mis schien ook wel de kapsels. Maar dan moet het niet regenen, want dan gaat het schuimen. Toen zet te je je haar overeind met zeep." Vrijdag 8 februari, Café De Pompe, Goes, 20.00-02.00 uur. H Vlnr: Jan van der Weele, Gideon Mulders en Fred Mewe; zittend voor Cor en Pat de Jongh op de achtergrond voor malige discotheek De Blaauwe Steen, foto Willem Mieras GRAAUW MIDDELBURG GOES Pier en Oceaan, de grote Zeeuw se roman van Oek de Jong, is een van de twintig boeken op de 'longlisf van de Gouden Boekenuil 2013. Eind deze maand maakt de jury de vijf ti tels bekend die op de shortlist staan. De winnaar wordt op 5 mei onthuld. De Gouden Boekenuil is een van de voornaamste literaire prijzen voor oorspronkelijk Ne derlandstalig literair werk. On der de titels op de longlist zijn onder anderen ook de jongste boeken van Arnon Grunberg, Tommy Wieringa, Christiaan Weijts en Peter Terrin. Zeven bands zijn geselecteerd voor The Road to GraauwRock 2013: Cookie and the Crunch (Den Haag), Deviation (Utrecht), Trip to Dover (Eindhoven), Off-world (Oost- en Zeeuws-Vlaanderen), Last Call Home (Antwerpen), Parkside Drive (Antwerpen) en The Red Hounds (Antwerpen). Zij strijden woensdag 8 mei sa men met de winnaar van de Zeeuwse editie van Kunstbende 2013 (categorie muziek) en de win naar van de Zeeuws-Vlaamse pop competitie Steenworp om een op treden op GraauwRock. Dat festi val wordt de dag erna (9 mei, He melvaartsdag) gehouden. Stichting Vier het Leven krijgt voet aan de grond in Zeeland. De stichting zorgt ervoor dat de oude ren die dat niet zelfstandig kun nen of durven, toch voorstellin gen en concerten kunnen bezoe ken. Vrijwilligers verzorgen het vervoer en de begeleiding. De landelijke stichting is sinds ja nuari actief op Walcheren. Woens dag bezochten zes ouderen, bege leid door twee vrijwilligers, de musical De Jantjes in de Middel burgse schouwburg. Na afloop hadden zij een ontmoeting met hoofdrolspeelster Willeke Alberti. „Zij hebben er echt van genoten", zegt regiocoördinator Saskia Eg- germont. „Daar doe je het voor." De stichting werkt samen met de schouwburg, Muziekpodium Zee land, 't Spiegeltheater, Het Zeeuws Orkest en het Arsenaal theater. Eggermont streeft naar uitbreiding over heel Zeeland. „We gaan zeker kijken of we dat kunnen organiseren. Het zou mooi zijn als dit initiatief zich als een olievlek verspreidt" Meer informatie over de stichting en het programma: www.4hetleven.nl MIDDELBURG Theaterproductiehuis Zeelan dia, onder meer organisator van het Zeeland Nazomerfesti val, is de actie Vrienden van Zeelandia begonnen. Deze is bedoeld om het publiek nau wer te betrekken bij de activi teiten van het theaterproductie huis. Wie jaarlijks een vast be drag doneert, krijgt in ruil daar voor bijvoorbeeld voorrang en korting bij de kaartverkoop. Er zijn vijf categorieën. Scheidend commissaris van de koningin Karla Peijs heeft als afscheidscadeau het lidmaat schap voor 2013 in ontvangst ge nomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31