PZC PZC i 'Volgen van regelgeving is belangrijker COLOFON 2 IN HET NIEUWS MANTELZORG interview De sociale omgeving van patiënten wordt steeds vaker om een bijdrage in de verzorging gevraagd. PAUL KUSTERS toosenhenk.nl OD Ik heb nu een nieuwe relatie. Een heel lieve vrouw die begrip heeft voor de situatie. 6 weken lang de krant voor 9,95 Europese subsidies Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegener- me dia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel. 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonne ment Toets 3: informatie over abonneevoor deel Maandag-vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeld recht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl 'Je maakt keuze door Freke Remmers AMSTERDAM - „Het is de omgekeer de wereld. Je ouders hebben altijd voor jou gezorgd en nu zijn ze op eens jouw kinderen." Loek Bosch is 49 jaar en woont bij zijn ouders in Amsterdam. Niet omdat hij een moederskindje is. Nee, in de cember van 2011 trok hij weer bij zijn ouders in om voor hen te zor gen. „Mijn moeder heeft ander halfjaar geleden een beroerte ge had. Ze was een halfjaar verlamd en moest revalideren in een ver pleeghuis. Daarna kwam ze weer thuis, maar ze is nog steeds slecht ter been en rechts deels verlamd. In de zomer kreeg mijn vader last van zijn ogen. Hij moest een staar operatie ondergaan, maar kreeg daarna last van zijn hoornvlies. Toen heb ik besloten hun zorg op mij te nemen." Loek helpt bij alle dagelijkse be zigheden: aankleden, ontbijt klaar maken, medicijnen innemen, boodschappen doen, dweilen, stof zuigen en natuurlijk de alomvat tende bureaucratie. En dat alles naast een drukke, fulltime baan. „De beslissing heb ik vrij snel ge nomen. Ze hadden hulp nodig, maar wilden niemand van buiten af om hulp vragen. Mijn ouders zijn Indisch en erg op hun priva cy gesteld. In het begin is het raar Loek Bosch, mantelzorger en best wel verdrietig; misschien nog het meest voor mijn ouders. Voor hen was het moeilijk te acce- peren dat ze niet meer zijn wie ze waren en dat ze om hulp moeten vragen. Uiteindelijk realiseer je je, dat je elkaar nodig hebt en daar haal je voldoening uit." Bij familie, vrienden en op zijn werk vond hij veel steun, met één belangrijke uitzondering. „Ik woonde toen samen met mijn ex-vriendin. Dat was door de zorg voor mijn ouders heel snel afgelo pen. Tsja, als je voor een keuze wordt gesteld die geen keuze is..." Maar het leven is niet ten einde als je mantelzorger wordt, denkt Loek. „Het leven is wel op schema ingericht. Ik weet hoe laat ze hun medicijnen moeten innemen, hoe laat ze opstaan en op mijn werk bel ik vaak 's middags al om te vra gen wat er aan boodschappen ge haald moet worden. Mijn werkge ver is erg coulant, bijvoorbeeld als ik een keer eerder weg moet om bij de apotheek langs te gaan. Daarmee mag ik van geluk spre ken." Drie keer per week gaat zijn moe der naar de dagbehandeling. Een moment dat de hele familie even op adem kan komen. „Met mijn vader gaat het steeds beter en mijn broer Harry helpt sinds een halfjaar fantastisch mee. Dat zorgt wel voor minder druk op mijn schouders. Ik heb nu een nieuwe relatie gevonden, een heel lieve vrouw die begrip heeft voor de situatie en ook haar bijdrage le vert. Ik heb wel een goed even wicht gevonden tussen de mantel zorg en mijn eigen sociale leven." Maar of hij nog meer zorg op zich zou kunnen nemen? „Als het echt nodig is, zou je altijd meer doen. Het geeft ook wel veel genoegdoe ning. Je gaat je ouders beter begrij pen, welke offers zij hebben ge bracht voor ons. Ja, wij zijn wel Loek (helemaal rechts) en Harry Bosch leren hun ouders beter ken nen nu ze voor hen zorgen. foto Diederik van der Laan dichter tot onze ouders gekomen. Maar of het juist is nog meer bij de mantelzorger te leggen? De re gering zou eerder moeten zorgen voor betere informatievoorzie ning aan mantelzorgers en min der bureaucratie. Nu krijg je zo veel papieren over je heen: van de gemeente, de zorginstelling, het CAK, de huisarts. De Belasting dienst zou bijvoorbeeld zelf een brief kunnen sturen met waar je recht op hebt. De overheid heeft ook rechten en plichten, net als een burger.Want wat doe je met ouderen die niemand hebben? Kijk naar mij. Ik heb geen kinde ren, ben niet getrouwd. Wie zorgt er straks voor mij? Niemand." Ik neem een kennismakingsabonnement van 6 weken voor 9,95 (pro6aktie). Ik neem een doorlopend abonnement en krijg de eerste 4 weken gratis ina28). Ik betaal per automatische incasso: 28,95 per maand 82,50 per kwartaal Naam: mav Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoonnummer (o.a. voor bezorgcontrole): Emailadres: Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer:Handtekening: Ga naar www.pzc.nl/abonneren of stuur deze bon zonder postzegel naar: PZC, Lezersservice, Antwoordnr. 540S0,5004 VB Tilburg. Prijswijzigingen vooifcehouden. Op alle informatie die u verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing. In het colofon van de krant en op de website treit u nadere informatie aan. Rond de begrotingstop in Brussel belicht deze krant waaraan miljar den aan Europese subsidie in Ne derland worden besteed. Vandaag de laatste aflevering van de serie. door Annemieke van Dongen en Cyril Rosman LEIDEN - In totaal is vorig jaar in de EU vijf miljard euro aan subsidies niet volgens de regels besteed, maakte de Algemene Rekenka mer gisteren bekend. Waar ko men de honderden miljarden aan Europese subsidie terecht? In een EU waar landen hun best lijken te doen dat in het ongewis se te laten, is Nederland nog het beste jongetje van de klas. Toch is het ook hier niet moeilijk uitwas sen te vinden van het subsidiebe leid. „Waar gehakt wordt, vallen spaanders", verklaart Willemien den Ouden, hoogleraar staats- en bestuursrecht aan de universiteit van Leiden en gespecialiseerd in Europese subsidies. „Met subsidiegeld worden heel mooie dingen bereikt, maar ook belandt geld bij heel rare projec ten. Door incidenten komt steeds meer nadruk te liggen op de ver antwoording. Het aanvragen van een Europese subsidie is nu door alle eisen mega-ingewikkeld." Dat kan fraude tegengaan, maar heeft volgens de hoogleraar ook een andere bijwerking. De subsi dieverstrekkers voor nieuwe pro jecten - in Nederland vaak de mi nisteries en provincies - worden steeds voorzichtiger. „Ze kiezen steeds meer voor veilige projec ten, want daar komt geen gedon der van. Die projecten zijn niet per se de beste of meest innovatie ve Rechtmatigheid wordt belang rijker dan doelmatigheid." Ruim driekwart van het totale EU-budget, dat op de begrotings top in Brussel vandaag onder vuur ligt, gaat op aan subsidies. Een groot deel ervan komt al lang

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2