ZEELAND 29 Ogen Blinde kan weer zien dankzij chips op het netvlies met camera's ervoor. PROF. DR. DOEKE POST Nanobots Robots ter grootte van een bloedcel geven bijvoorbeeld medicijnen af. Kunstmatige intelligentie Door middel van chips in de hersenen. Sommige ouderen worden drie, vier keer per jaar opgenomen.' VRIJDAG 8 FEBRUARI 2013 gewoon een nieuwe lever Ook huisarts Jan Bergen uit Oost- Souburg benadrukt dat bij de inrich ting van de gezondheidszorg in Zee land rekening moet worden gehou den met de Zeeuwse schaal. „Markt werking in de huisartsenzorg en eer- stelijnszorg past hier niet. De eilan denstructuur van Zeeland vraagt om bijzondere vormen van samen werking." Hissen huisartsen en gemeenten bij voorbeeld. De Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst (GGD), waarin de dertien Zeeuwse gemeenten sa menwerken en de huisartsen zou den elkaar in de zienswijze van Ber gen kunnen voeden met anonieme gegevens over uiteenlopende zaken: „Zoals het aantal ongevallen op een bepaalde straathoek, of hoeveel loverboys ergens actief zijn. GGD en huisartsen kunnen elkaar zo ver sterken." Ook huisartsen onderling moeten meer samenwerken, betoogt Ber gen, en daarbij verandering niet schuwen. „De huisarts met een solo praktijk maakt steeds meer plaats voor duo- en groepspraktijken. In Zeeland werkt nog maar een kwart van de huisartsen alleen. Steeds va ker ook zit de huisarts onder één dak met een praktijkondersteuner die vanuit de geestelijke gezond heidszorg gesprekken met patiënten voert, of een fysiotherapeut." Meegaan met de ontwikkelingen van de nieuwe tijd is ook belangrijk om Zeeland aantrekkelijk te houden voor nieuwe huisartsen. „In eerste instantie schrikken de afstanden af. Maar als huisartsen in opleiding hier hebben kunnen zien hoe er wordt gewerkt, trek je ze over de streep. Wij dringen er daarom bij de huisartenopleiding in Rotterdam al langer op aan: zorg dat we hier in Zeeland mensen mogen opleiden." Om het vak aantrekkelijk te houden moeten huisartsen bovendien min der belast worden met 'gedoegeven- de organisatorische zaken', vindt Bergen. Daarom pleit hij voor de vorming van 'pools' van doktersas sistentes en huisartsen, om op terug te kunnen vallen voor nacht- en avonddiensten en bij ziekte. „En zo zijn er meer praktijkoverstijgende zaken." Samenwerking is ook het credo van Sjors van Lieshout, die op het sym posium spreekt over acute zorg in Zeeland, 'van Eerste Hulp bij Onge vallen naar Spoedeisende Hulp van nu'. Samenwerking, tussen de eer ste- en tweedelijnszorg, tussen de ziekenhuizen in Goes, Vlissingen en Terneuzen, maar bovenal: tussen de Regionale Ambulancevoorzie ning Zeeland (RAVZ), de huisart senposten (HAP's) en de Spoedei sende Eerste Hulp (SEH). Wat dat laatste betreft, ziet Van Lies hout vooral het ontbreken van één duidelijk meldpunt voor spoedeisen de zorg als probleem. „In Zeeland kun je je bij de HAP melden óf bij de SEH. Hij vindt, net zoals de mi nister overigens, dat er één loket zou moeten zijn. HAP en SEH moe ten geïntegreerd worden. Laten we daarover discussiëren." Symposium Toekomst Zeeuwse Gezond heidszorg, i2.is~22.oo uur, De Mythe, Bleekveld l, Goes. Doeke Post Prof. dr. Doeke Post schreef in 2009 het boek 'De Derde Weg'. Hierin geeft de emeritus hoogle raar, die vijftig jaar ervaring heeft in de zorg, zijn eigen visie op de ontwikkelingen in de zorg. De 'derde weg van Post' is niet de weg terug naar het oude stelsel, niet de huidige zorgmarkt, maar een middenweg waarin solidari teit de basis is en kwaliteit het uitgangspunt voor competitie. Prof. dr. Doeke Post was huisarts, adviserend geneeskundige bij het ziekenfonds en hoogleraar sociale geneeskunde. Hij was jarenlang ad viseur van staatscommissies. standen meer tijd en geld kwijt. Je loopt in Zeeland daarom het risico dat zorgverleners zich richten op de 'krenten uit de pap' en de buitenge bieden links laten liggen." Om te garanderen dat iedereen in Zeeland bediend kan worden, moe ten zorgverleners hier samenwer ken, vindt De Bakker. kunnen noemen. T\issen de opna mes in wonen ze lekker thuis en gaat het prima, met behulp van wat steun uit de omgeving. Je kunt je voorstellen wat er gebeurt als straks in Zeeland steeds meer van dat soort kwetsbare ouderen wonen, die met enige regelmaat moeten worden opgenomen. De ziekenhui zen zouden overladen worden! Ik pleit er daarom voor, overal in Zee land huisartsenklinieken neer te zet ten, net zoals er nu in Hulst en Oost burg al staan. Daar kunnen huisart sen dit soort patiënten tijdelijk la ten opnemen." De Bakker ziet verder nieuwe woon vormen voor ouderen ontstaan, met op loopafstand zorg-en welzijns voorzieningen. „Woonzorgcirkels, met een eigen vervoersdienst, voor zieningen om vrijwilligers hun werk te kunnen laten doen, een klein paramedisch centrum, een centrum voor ontmoeting. Die rich ting moeten we uit." Het probleem is dat dat niet mag van de kartelwaakhond NMa. Want samenwerking en onderlinge afspra ken staat lijnrecht tegenover het idee van marktwerking en concur rentie. Vandaar de titel die De Bak ker zijn bijdrage aan het sympo sium meegeeft: 'Zeeland een status aparte?' Met een vraagteken erach ter, om de discussie te stimuleren. De Bakker ziet verder toekomst voor 'Zeeuwse' oplossingen als huis artsenklinieken. „Ouderen moeten steeds langer thuis blijven wonen. Wat gebeurt er als die ziek worden? Als suikerpa tiënten een ontregelde diabetes krij gen, of longontsteking, of uitge droogd raken door diarree? Dan gaan ze naar het ziekenhuis. Sommi ge ouderen worden drie, vier keer per jaar opgenomen in het zieken huis: die zou je 'draaideurpatiënten' Specialist ouderengeneeskunde René de Bakker van Curamus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29