In De Mythe in Goes praten medici en andere zorgprofessio nals vandaag over de toekomst van de zorg. Waar moet het heen? En ook: waar gaat het heen? 28 ZEELAND SYMPOSIUM ZEEUWSE ZORG 66 Straks kunnen we misschien wel 150 worden. Maar wil je dat? m zorg 2.0 kweek j e door Ondine van der Vleuten Voorspellen is moeilijk, zeker als het om de toe komst gaat. Hoogleraar Doe- ke Post, één van de sprekers op het symposium 'Toekomst Zeeuwse Gezondheidszorg' haalt die woor den van Bernard Shaw graag aan. Desondanks waagt hij zich aan een aantal toekomstvoorspellingen in zijn boek 'De Derde Weg'. „Vanuit de historie kun je lijnen doortrek ken. Ik heb een studie gedaan naar wat ons op het gebied van de ge neeskunde boven het hoofd hangt. Er is een revolutie gaande. Met na me op vier gebieden zijn er ontwik kelingen die binnen afzienbare tijd vruchten zullen afwerpen." Specifiek Zeeuws zijn die niet, maar toch is Post één van de belangrijkste sprekers op het symposium in Goes. Want de revolutie zal Zeeland niet voorbijgaan: we moeten voorbereid zijn op de toekomst. Binnen tien jaar staan er, bijvoor beeld, in Zeeland poliklinieken voor 'voorspellende geneeskunde'. Post: „Iedereen heeft dan een genetisch paspoort, waarin staat hoeveel kans je hebt om bepaalde ziekte te krij gen. Bij de polikliniek kun je bespre ken wat er preventief te doen is." Ook de 'reparatieve geneeskunde' neemt de komende decennia een grote vlucht, voorspelt hij. Die maakt gebruik van biotechnologie. Lever kapot? Er wordt eenvoudig weg een nieuwe, lichaamseigen le ver gemaakt, met behulp van stam cellen. „T ransplantatieproblemen, zoals afstoting, behoren daarmee tot de verleden tijd. Nu al worden stam cellen opgekweekt tot hartspiercel len en ingespoten in het hart van patiënten met hartfalen. Het sta dium van experimenteren is ge passeerd." Derde grote beweging is die vèn de nanotechnologie. „Op het ogenblik worden robots gebouwd ter grootte van een bloedcel: nanobots. Die kunnen in de bloedbaan gespoten wor den om medicijnen af te leve ren, bij kankercellen bijvoor beeld. Maar je kunt ze ook uit rusten met een op afstand be- dienbare camera, om kankercel len al in een heel vroeg stadium op te sporen en te bestrijden." Als vierde noemt Post de neurona le en cognitieve wetenschappen. Het gaat daarbij over het zenuwstel sel en de hersenfuncties. „Denk aan de mogelijkheid om via je hersenen een beenprothese aan te sturen. Je denkt: loop, en je loopt. Of, zoals onlangs in Amerika ge daan is: iemand die blind is weer laten zien door een chip. De ogen zijn eruit gehaald, er zijn chips in het netvlies gezet en camera's er vóór. Die zijn verbonden met het deel van de hersenen waar de visuele prikkels binnenkomen. Die man kon weer zien." Waar moet een mens, in die futuris tische wereld, nog aan doodgaan? Post moet lachen. „Dat is inderdaad de vraag. Want we zijn ook bezig met het vraagstuk van de ouder dom. We weten nu dat leeftijd be paald wordt door de lengte van die 'telomeren'. Dat is een stukje erfe lijk materiaal, DNA, aan het einde van een chromosoom. Net als de uit einden van schoenveters slijten die met de jaren. Hoe korter de telome ren, hoe sneller de cellen veroude ren. Als we ontdekken hoe je die uit einden op lengte houdt, kun je het verouderingsproces stoppen." Tot zover het lichaam. En de geest? „Het grote probleem is de hersenen. Maar er wordt gewerkt aan kunstma tige intelligentie, op chips die in de hersenen ingebouwd worden. Zo zou bijvoorbeeld het probleem van een aftakelend geheugen kunnen worden ondervangen." Ongekende mogelijkheden. Maar slechts een beperkte hoeveelheid geld. „In de debatten over de zorgsector gaat het nooit om de zorg zelf, maar altijd om het geld. Ik pleit ervoor vraagtekens te zetten, ook ethische. Waar liggen de grenzen? Verhogen deze nieuwe ontwikkelingen de kwaliteit van een mensenleven? Kunnen we dit betalen? En willen we dat ook? Oplossingen heb ik niet. Ik wil alleen duidelijk maken: als je het over de toekomst van de zorg hebt, hou er rekening mee: dit komt er op ons af. Gek genoeg wordt er, ook in medische kring, Emeritus hoogleraar Doeke Post niet echt over gediscussieerd. Het is goed dat dit nu eens op een sympo sium aan de orde komt." Landelijke kopstukken als de hoogle raar Doeke Post belichten de grote lijnen. Voor de regionale invulling zijn sprekers uitgenodigd met ken nis van Zeeuwse zaken. De Zeeuw se situatie vereist wellicht dat Zee land binnen Nederland een 'status aparte' krijgt, betoogt specialist ouderengeneeskunde René de Bak ker van het Zeeuws-Vlaamse Cura- mus. „Je kunt Zeeland niet vergelij ken met de Randstad, als het gaat om ouderenzorg. De mensen wo nen verspreid, ze zijn ouder en min der gezond." Het maakt dat Zeeland vanuit be drijfskundig oogpunt een moeilijke markt is voor zorgverleners. Grote delen van Zeeland zijn, zoals dat zo zakelijk heet, 'onrendabel'. „Het is veel eenvoudiger en goedko per om zorg te verlenen in een gro te stad als Terneuzen, waar veel po tentiële cliënten bij elkaar wonen, dan in de Prosperpolder of een an der buitengebied. Ook in de dorpen wonen hulpbehoevende mensen, maar een zorgverlener die op het platteland werkt, is vanwege de af-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28