Spectaculaire groei van Belgische emigratie Minder zaken in Zeeland opgelost ondanks stijging anonieme tips 22 ZEELAND Kwadendamme carnavalt dankzij cafébaas Piet Traas Aardenburgs carnaval vervult functie voor hele streek Kapot CARNAVAL Carnaval en crisis gaan goed samen. Geen betere leut dan leedvermaak als inspiratie voor spot en vertier. En ondanks de rap vergrijzende en krimpende Zeeuwse samenleving, lukt het nog het feest levendig te houden. VRIJDAG Ondine van der Vleuten Mensen kunnen ze tegenwoordig heel goed repareren - nieuwe heup, nieu we borsten, nieuwe vingerkoot jes, nieuw gezicht zelfs. Allemaal nieuwe onderdeel tjes, hebben ze daarvoor. Men sen die stuk zijn, willen gerepa reerd worden, en zeker niet weggegooid. Spullen, dat is een ander ver haal. Een paar weken geleden wilde ik méringues bakken. Naarstig ging ik aan de slag met mijn Philips mixer HR1372/90. Het eiwit werd steeds stijver. En de keuken ging steeds meer stinken. Al snel bleek waarom: mijn HR 1372/90 - nog geen jaar oud - was kapot. En het bonne tje voor de garantie, dat was na tuurlijk nérgens meer te vin den. Toch was er een lichtpuntje: het enige wat weggesmolten was, was een klein, rubber rin getje. Zo gefikst, toch? De volgende dag Philips gebeld. „Helaas", zei de Philips-mede- werker, „die leveren wij niet los." Eén, klein, zwart, rubber ringe tje! Wat zou dat kosten? Twin tig cent? En nu moest ik een nieuwe mixer kopen van wel 70 euro? Misschien had de Handy Man wel een rubber ringetje. Ik deed een schietgebedje. Bij de Handy Man, een winkel met zeker honderdduizend on derdelen, was wel veel begrip voor mijn leed, maar een klein, zwart rubber ringetje: nee. Op de toonbank stonden glan zend nieuwe Senseo-apparaten te lonken. „Daar heb ik thuis nog twee kapotte exemplaren van staan", zei ik zuur. „Ook al duurder om te repareren dan om nieuw te kopen." De man van de Handy Man knikte weer meelevend. Dat hoorde hij vaker. Thuis viel ik uitgeput op de bank en richtte de afstandsbe diening op de tv. Er gebeurde niks. Ook al naar de gallemiezen. Nu maar hopen dat de auto niet stuk gaat Want naar de garage durf ik niet meer. Ik hoor het ze al zeggen: „Zo! Kapotte pak king? Dat wordt een kostbare operatie. Als ik u was, zou ik maar een nieuwe kopen." door Frank Balkenende Voor meer columns: www.pzc.nl/columns kwadendamme - Carnaval leeft in het 940 zielen tellende Kwaden damme. „Carnavalsvereniging De Pikpotters heeft maar 25 leden, maar het aantal vrijwilligers is ve le malen hoger. En bijna iedereen doet mee aan carnaval. Tijdens de carnavalmis zit negentig procent van de bezoekers verkleed in de kerk. Zo'n hoog percentage zie je bijna nergens. Het is kenmerkend voor Kwadendamme. ïe hebt hier nog tientallen verenigingen. Er is een grote saamhorigheid en be reidheid om voor elkaar de mou wen op te stropen", zegt voorzit ter Lex Matthijsse van De Pikpot ters. Kwadendamme vormt met 's-Hee- In Kwadendamme doet bijna het hele dorp mee aan carnaval. renhoek en Lewedorp de drie ka tholieke enclaves in de Zak van Zuid-Beveland. Je zou denken dat er een stokoude carnavalstraditie heerst, maar dat is niet zo. Café- baas Piet Traas gaf in 1976 de aan- zet tot de carnavalsviering. Voor die tijd gebeurde er in Kwaden damme niets aan het zottenfeest. Dankzij Traas is het dorp tegen woordig wel in de ban van carna val, waar in andere dorpen als Ril land en Hansweert (er is daar nog wel kindercarnaval), Kortgene en Wissenkerke de viering is verdwe nen, of zo goed als. In Goes loopt het carnaval ook terug. Matthijsse, lid sinds 1977: „De jon geren uit de jaren zeventig en tachtig zijn de drijvende krachten van nu. Die generatie heeft de car- navalloze tijd nog meegemaakt. Inmiddels weet de jeugd niet be ter dan dat er elk jaar weer een ge weldig feest wordt gevierd." door Harmen van der Werf terneuzen - Het begint spectacu laire vormen aan te nemen, de emigratie van Vlamingen naar Zeeuws-Vlaanderen. Vorig jaar steeg het aantal met maar liefst 57 procent in vergelijking met 2011, tot welgeteld 708 tegen 450 in 2011. Zeeuws-Vlaanderen staat zater dag en zondag weer op de interna tionale emigratiebeurs in Houten. Nederlanders kunnen ook in ei gen land emigreren, luidt de bood schap. Het levert altijd veel publi citeit op, maar weinig nieuwko mers. Zeeuws-Vlaanderen is ken nelijk voor veel Nederlanders te ver weg. Hoe anders is het met Belgen. Die wisten Zeeuws-Vlaanderen altijd al te vinden. Sluis en Hulst leven als koopsteden van Belgen. Ook wonen van oudsher al relatief veel Belgen in Zeeuws-Vlaande ren, zeker in grensplaatsen als Sas van Gent, Clinge en Aardenburg. Makelaars ontdekten een paar jaar geleden dat er steeds meer interes se vanuit België kwam voor koop woningen in Zeeuws-Vlaanderen. Dat gebeurde vrij spontaan, tot vo rig jaar. Onder anderen makelaars sloegen de handen ineen en richtten stich ting Zeeuws Vlaanderen op die een gerichte campagne begon op de Belgische markt. De campagne sloot aan bij een al bestaande trend. En dat heeft resultaat gehad, wij zen de cijfers uit. Terneuzen haal de in 2012 266 Belgen binnen te gen 129 in 2011. Hulst scoorde met 265 Belgische nieuwkomers net iets lager; in 2011 waren dat er 151. De trek naar Sluis bleef vrijwel gelijk: 170 in 2011 tegen 177 in 2012. De komst van zoveel meer Belgen laat zich gemakkelijk verklaren. De woningmarkt over de grens is overspannen. De prijzen liggen er enkele tiental len procenten hoger dan in Zeeuws-Vlaanderen. In Neder land zijn de notaris- en registratie kosten bovendien lager dan in Bel gië. Opvallend is dat niet alleen Belgen die net over de grens wo nen naar Zeeuws-Vlaanderen ko men, maar ook inwoners van plaatsen verder het Belgische bin nenland in. Vooral vrijstaande woningen zijn in trek, blijkt uit transacties. On danks de trek uit België zijn de al lage woningprijzen in Zeeuws- Vlaanderen niet gestegen, maar gedaald met gemiddeld drie pro cent. In heel Nederland was vorig jaar sprake van een daling met 6,7 procent. Zeeuws-Vlaanderen blijft krimp- regio, maar de daling van het in wonertal is tot nu toe dankzij de Belgen kleiner dan verwacht. De toekomst voorspellen blijft lastig. procent is de stijging van het aantal Vlamin gen dat vorig jaar naar Zeeuws-Vlaanderen emigreerde. aardenburg - In West-Zeeuws- Vlaanderen is nog één carnavals vereniging actief: De Nachtuuln in Aardenburg en die vervult met een een functie voor carnavallief hebbers in de hele streek. „Je ziet dat vooral op de zaterdag avond in het carnavalweekeinde", zegt voorzitter Germen Modde, „dan komen de jongeren uit uit de verre omgeving in Aardenburg carnaval vieren. Ik schat dat de ge middelde leeftijd in de cafés dan rond de tweeëntwintig ligt." Een heel verschil met de maandag avond. Dat is traditioneel de avond waar op de inwoners van Aardenburg door Marcel Modde middelburg - Het aantal opgelos te zaken via de anonieme mis- daadtiplijn van de Stichting M. in Zeeland is in vier jaar tijd hard te rug gelopen. Vorig jaar wist de politie 3 zaken tot een goed einde te brengen, dankzij tips. In 2011 waren dat er nog 8 en in de twee voorgaande ja ren respectievelijk 9 en 28. Ook leiden de tips in Zeeland steeds minder vaak tot aanhoudingen, zo blijkt uit het jaaroverzicht van de landelijke organisatie. Greep de politie in 2009 nog 38 daders in de kraag, vorig jaar bleef dat re- Uulenklap in Aardenburg. zich aan de viering van vasten avond wijden. Dan gaat de gemid- sultaat beperkt tot 8. Het totaal aantal meldingen uit Zeeland bij M. steeg licht tot 244. Daarvan was 89 procent bruikbaar voor de politie. De meeste meldingen (74) gaan nog steeds over de aanwezig heid van een hennepkwekerij, overlast/handel van hard- (44) en softdrugs (28), de aanwezigheid van vuurwapens (15) en overval len (13). Landelijk werden vorig jaar 1031 misdrijven opgelost met behulp van Meld Misdaad Anoniem, een stijging van 23 procent vergeleken met 2011. Er is vooral vaker gebeld over geweld, overvallen en straat roven. De tips hebben bijgedra- delde leeftijd in de cafés naar een jaar of veertig. De carnavalverenigingen in Sluis en IJzendijke zijn twintig jaar ge leden opgeheven. Volgens Modde is er niets dat erop duidt dat het met De Nachtuuln dezelfde kant op gaat. „In tien jaar tijd is het aantal deelnemers aan de optocht verdubbeld van ongeveer vijfhon derd tot ruim duizend. En het aan tal wagens nam toe van twaalf tot vierentwintig." Het is te hopen dat die wagens op tijd klaar zijn. Nogal wat bouwers liggen achter op het schema. Mod de: „Dat heb je altijd wanneer car naval vroeg valt." gen aan de aanhouding van 1619 verdachten. Van de in totaal 15.000 binnengekomen tips was vorig jaar, net als in Zeeland, 89 procent bruikbaar voor de politie en andere instanties zoals verzeke raars en energiebedrijven. M. heeft zith het afgelopen jaar speciaal gericht op jongeren. Er zijn workshops gehouden op scho len, omdat jongeren vaak onge wild veel weten van criminaliteit, aldus directeur Guus Wesselink. „De drempel om iets te melden over een bekende, is echter heel hoog. Wij helpen ze bij dit dilem ma en dat lijkt nu effect te heb ben."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22