Nieuwe regering Tunesië na moord Europa onder druk door aanslag Hezbollah in Bulgarije ii Dit project staat onder permanente controle van de overheid. 8 BUITENLAND WINTERSPELEN reportace Over een jaar beginnen in Sotsji de Winterspelen. De voorbereiding is niet fraai. Nederland staat vrijwel al leen in het streven om de 'Partij van God' als terreuror ganisatie te bestempelen. TUNIS - Er komt een regering van nationale eenheid in Tunesië. Dat kondigde premier Hamadi Jebali gisteren aan nadat een van de be langrijkste Tunesische oppositielei ders, Chokri Belaïd, was vermoord. In de nieuwe regering zullen uit sluitend partijloze technocraten zitting hebben, zei Jebali. Er zul len zo snel mogelijk verkiezingen worden uitgeschreven. Belaïd (48) werd voor zijn huis in T\inis neergeschoten en overleed in een ziekenhuis. De dader ont kwam. Volgens de Arabische nieuwszen der al-Jazeera was de beslissing van Jebali voor een nieuwe rege ring 'persoonlijk' en 'in het be lang van het land'. De vermoorde Belaïd was de lei der van de linkse Democratische Patriottische Partij en behoorde tot de voornaamste seculiere poli tici die de regering van islamisten bekritiseren. Duizenden mensen gingen in 1\i- nis de straat op om hun woede te uiten over de moord. In verschei dene plaatsen vielen betogers par tijkantoren van Ennahda aan. Een ambulance met het lichaam van Belaïd werd omringd door de monstranten die scandeerden: „We willen de val van het regi me." Voor het ministerie van Bin nenlandse Zaken in TXinis schreeuwden demonstranten om het ontslag van de regering. Een lid van de TXmesische Han delsunie, Omar bin Ali, zei tegen al-Jazeera dat 'de islamisten ver antwoordelijk zijn voor de dood van Belaïd'. „De mensen willen dat de regering opstapt, want ze hebben bewezen nutteloos te zijn." In Ttinesië begon ruim twee jaar geleden de Arabische Lente die machthebbers in dat land, Libië en Egypte uit het zadel dreef. Net als in Tbnesië, is er in Egypte ook grote ontevredenheid over de isla- mistische regering. Goud voor corruptie door onze correspondent Olaf Koens MOSKOU - De cijfers duizelen. Ruim 37 miljard euro geven de Russen uit aan de Olympische Winterspelen in Sotsji. Een be drag dat de kostenpost van de vo rige Winterspelen in Vancouver, geschat op een maximaal bedrag van 1,85 miljard euro, doet verble ken. Zelfs de zomerspelen in Pe king, tot nu toe de allerduurste Olympische Spelen met een ge schatte kostenpost van bijna 30 miljard euro, vallen een stuk lager uit dan het totale plaatje in Sotsji. Dat blijkt uit gegevens van de overheidscommissie die daar op de uitgaven moet letten. Maar dan heb je ook wat. Sinds de toekenning van de Winterspelen aan Sotsji in 2007 zijn de verval len boulevards en de roestige ski liften omgetoverd tot een winter sportlocatie van wereldklasse. Be halve de spectaculaire ijshallen en de gloednieuwe pistes moesten ook de wegen, hotels en een lucht haven vanuit het niets uit de grond gestampt worden. Een jaar voor aanvang is alles voor 85 pro- Dimitri Tsjernisjenko cent klaar. In een deel van de ge bouwen worden op dit moment testevenementen gehouden, kaar ten worden vanaf maandag ver kocht De organisatie laat trots we ten dat, wanneer het nodig zou zijn, de spelen morgen gehouden kunnen worden. Het is een kwestie van prestige en president Vladimir Poetin was vanaf dag één persoonlijk betrok ken. „Dit project staat onder per manente controle van de over heid", liet Dimitri Tsjernisjenko, voorzitter van het Olympisch Committee deze week tegenover de Russische pers weten. „Het zijn echt de spelen van Vladimir Poetin, hij herkent de kracht er van. De winterspelen moeten de grootste katalysator worden voor positieve verandering in Rus land." Dat corruptie bij de enorme kos ten een rol speelt, is geen geheim. Rusland staat op de 133ste plaats in de jaarlijkse ranglijst van Trans parency International, in de aller laagste regionen. „Ik denk dat zo'n 50, misschien wel 80 procent van de totale kosten vals zijn. Zo veel geld is er gestolen", legt oppo sitieleider Boris Nemtsov, zelf ge boren in Sotsji, deze week uit in de studio van het televisiestation RBK. „De Spelen in Sotsji zijn duurder dan alle voorgaande win terspelen bij elkaar opgeteld. Het is een grote roversbende daar, ik weet zeker dat er de komende tijd stapels aanklachten komen." Mensenrechtenorganisatie Hu- man Rights Watch (HRW) kwam gisteren met een rapport waaruit blijkt dat de hoge kosten in ieder geval niet te maken hebben met het loon van de tienduizenden gastarbeiders in Sotsji. Uit het on derzoek blijkt dat de laagstbetaal de bouwvakkers - veelal afkom stig uit de voormalige Sovjetrepu blieken Armenië, Kirgizië, Tadzji kistan, Oezbekistan en Oekraïne - gemiddeld amper twee euro per uur ontvangen. Eerder zorgde de aanleg van een gloednieuwe weg voor veel com motie. De 45 kilometer lange weg van Adler, waar de schaatsbanen zijn, naar de pistes van Krasnaja Poljana kost 6,7 miljard euro. De Russische editie van Esquire liet eerder berekenen dat voor het zelfde geld de weg geasfalteerd zou kunnen worden met dikke la gen foie gras, dure cognac of ver snipperde 100 dollar-biljetten. Volgens Vitaly Moetko, de Russi sche minister van Sport, laat dat geld zich terugverdienen. „In de eerste plaats is het leven van de in woners van Sotsji er stukken be- BESCHOUWING AANSLAG HEZBOLLAH door Joost Sijtsma De aanslag in juli vorig jaar op een bus met Is raëlische jongeren in het Bulgaarse Boergas kan de door Iran gesteunde Liba nese organisatie Hezbollah verder isoleren. Bij de zelfmoordaanslag kwamen vijf Israëlische jongeren, de Bul gaarse buschauffeur en de dader om het leven. Israël wees direct al op de betrokkenheid van Iran en Hezbollah. Bulgarije maakte dins dag bekend dat de twee nog spoor loze handlangers van de zelf moordterrorist inderdaad lid zijn van de militante vleugel van Hez bollah. Het betreft een man met een Australisch paspoort, waar schijnlijk de maker van de bom, en een man met een Canadees paspoort. Beide verdachten heb ben in Libanon gewoond. Ameri kaanse en Israëlische experts heb ben Bulgarije geholpen bij het on derzoek. Ouderwets speurwerk wees uit dat de printer, waarmee de valse paspoorten van de man nen werden gemaakt, in Libanon staat. Hezbollah ('Partij van God'is een politieke partij in Libanon en een militante, anti-westerse mosli morganisatie die vanuit het zui den van Libanon regelmatig aan vallen uitvoert op Israël. Zo'n aan val leidde in juli 2006 tot groot schalige bombardementen van Is raël op Libanon, waar Hezbollah weer op reageerde met het afvu ren van Katoesja-raketten op Noord-Israël. Deze confrontatie is bekend geworden als de 'Zomer- oorlog'. Zeker 1300 mensen kwa men om het leven, voornamelijk Libanese burgers. In de jaren '80 werd Hezbollah bekend door de ontvoering van westerlingen, zo als de Brit Terry Waite die bijna vier jaar in een isoleercel zat. De laatste maanden van zijn gevan genschap bracht hij door met twee andere gegijzelden, Terry Anderson en Tom Sutherland. Niet alleen Israël, ook Amerika be schouwt Hezbollah als een terreu rorganisatie. Volgens de Ameri kaanse regering heeft de moslim organisatie meer dan 300 Ameri kaanse staatsburgers gedood, voor al tijdens de burgeroorlog in Liba non. Europa heeft Hezbollah niet op de lijst van terreurorganisaties gezet omdat deze organisatie ook een politieke partij is en geloofsge noten in Libanon steunt op het ge bied van huisvesting, gezond heidszorg, onderwijs en inkomen. Hezbollah heeft dus een 'goede' enslechte' kant, maar de Israëli sche premier Benjamin Netanya hu vindt het onderscheid tussen de militante en politieke tak van Hezbollah onzinnig: „Er is maar één Hezbollah. Het is één organi satie met één leiderschap." Met de aanslag op Europees grondgebied wordt de druk op Europa om Hez bollah als een terroristische orga nisatie te bestempelen groter. Te goeden van Hezbollah in Europa zijn pas te bevriezen als ze op de lijst van terreurorganisaties prijkt. Nederland pleit er al langer voor Hezbollah als een terreurorganisa tie te beschouwen, maar kreeg daarvoor in EU-verband tot nu toe weinig steun voor plaatsing op de zwarte lijst. Vorig jaar pleit te toenmalig minister Uri Rosent hal van Buitenlandse Zaken daar voor. Zijn opvolger Frans Timmer mans zei gisteren dat er binnen de EU op korte termijn moet wor den besproken welke consequen ties moeten worden verbonden aan het feit dat Hezbollah achter de aanslag in Bulgarije zit. Amerika heeft de EU al opgeroe pen Hezbollah te veroordelen en op de terreurlijst te plaatsen. De nieuwe minister van Buiten landse Zaken, John Kerry, vroeg de EU 'onmiddellijk actie te on dernemen'. De Hoge Vertegen woordiger voor Buitenlandse Za ken van de EU, Catherine Ashton, reageerde terughoudend. „We moeten het bekijken", is de kern van haar reactie. Binnen Europa is vooral Frankrijk tegen het plaat sen van Hezbollah op de terreur lijst. Frankrijk vreest dat met zo'n stap Libanon wordt gedestabili seerd omdat Hezbollah in dat land een belangrijke politieke fac tor is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8