Alternatief treinreizen studenten onder loep Miljard korting voor Nederland nog niet veilig 66 Ik denk dat we allemaal liever zouden hebben dat ons inkomen uit de markt kwam. 'Salarissen EU moeten omlaag' JONGE BOEREN 4 BINNENLAND Man met hamer slaat ambtenaar ziekenhuis in Zonder Europese subsidies redden jonge boeren het niet. Ze voelen zich gevangen in het bestaande systeem. Europese^subsidies DEN HAAG - Als de ov-kaart voor studenten in 2016 wordt afge schaft, hoeft er niet per se een kor tingskaart voor in de plaats te ko men. Coalitiepartijen WD en PvdA staan ook open voor andere opties, zoals bijvoorbeeld een tra- jectkaart, zolang deze maar niet duurder uitpakt dan een kortings kaart. Dat lieten PvdA-Kamerlid Mohammed Mohandis en WD-Kamerlid Pieter Duisenberg gisteren weten. In het regeerakkoord spraken WD en PvdA af dat de kortings kaart er moest komen. Daarmee zou ruim 400 miljoen worden be spaard. „Die opgave blijft staan", aldus Duisenberg. „Het geld dat overblijft, moet zo goed mogelijk worden besteed." De oppositie vroeg in december aan minister Jet Bussemaker van Onderwijs om de plannen op nieuw onder de loep te nemen. Zij wilde dat toen niet. Nu ook de coalitie om is, zal Bussemaker toch naar alternatieven gaan kij ken. Ze schreef al in een brief dat ze een 'alternatief vervoersarran- gement' gaat invoeren, waarover ze met studenten en ov-bedrijven in overleg gaat. ALMELO - Een ambtenaar van de Sociale Dienst in Almelo is gister middag door een man met een ha mer neergeslagen. De 53-jarige ambtenaar raakte daarbij gewond aan zijn hoofd. Hij lag in een gro te plas bloed voor de publieksba- lie van het stadshuis en werd met een ambulance afgevoerd naar het ziekenhuis. De vermoedelijke dader is aange houden en zit vast, aldus de poli tie. De hamer is in beslag geno men. De politie kon gisteren nog niets zeggen over de aanleiding vöor het incident of het motief van de 41-jarige verdachte. 'Dit kan toch niet de Waar gaan de pakweg 750 miljard aan Europese subsidies heen? In de aanloop naar de begrotingstop in Brussel belicht deze krant waar het EU-geld in Nederland belandt. door Sander van Mersbergen RAALTE - Vanuit zijn bedrijfswo ning kijkt Rob Kleinlangevelsloo uit over de weilanden van zijn biologische boerderij. Hier, in de stille polder tussen Raalte en Hei- no, moeten over een paar jaar vijf tig melkkoeien grazen. De jonge boer blaast het bedrijf van zijn vader nieuw leven in. Wegens fysiek ongemak moest die al jaren geleden gas terug ne men. Hij verkocht zijn koeien en verhuurde het land aan een ande re boer. Dankzij Rob (28) is er weer een Kleinlangevelsloo actief in Overijssel. De melkkoeien van de toekomst draaien al warm in de pinkenstal. Kleinlangevelsloo is een uitzon derlijk geval. Hij krijgt geen cent subsidie uit Brussel, en dat zeg gen niet veel veehouders hem na. „Ik heb er drie baantjes bij om rond te komen." Oorzaak is de manier waarop de Europese inkomenssteun in Ne derland wordt verdeeld. De uitke ring per boer is gebaseerd op his torische gegevens. Wie in een re ferentiejaar - bijvoorbeeld 2007 - produceerde, krijgt op basis van die productie geld. Wie toen niet boerde, heeft pech gehad. Daarom moet Rob als beginnen de boer opboksen tegen concur renten die tienduizenden euro's uit Brussel krijgen. „Ik heb mijn probleem aangekaart bij de poli tiek en boerenorganisaties, maar krijg geen poot aan de grond. Ze komen vooral op voor de gevestig de belangen." Geluk voor deze jonge boer: het landbouwbeleid van de EU gaat op de schop. De inkomenssteun die een boer krijgt is vanaf 2015 steeds minder afhankelijk van his torische productie, en steeds meer van het aantal hectares dat de boer heeft. Het gaat Kleinlange velsloo lang niet snel genoeg. „Je merkt dat de boeren die nu veel ontvangen, hun invloed aanwen den om de overgang zo lang mo gelijk uit te stellen. Het tempo is al een paar keer naar beneden bij gesteld. Ik ben daar de dupe van." Niet dat de Raaltenaar zo'n fan is van subsidies. „Ik heb het nodig omdat iedereen het krijgt. In het huidige systeem kun je niet zon der. Maar dat wil niet zeggen dat ik het een goed systeem vind. De subsidies geven verkeerde prik kels aan de markt." Kleinlangevelsloo is niet de enige jonge boer die er zo over denkt. Akkerbouwer Renco Bussemaker uit Geesbrug bijvoorbeeld is het hartgrondig met hem eens. „Twee jaar geleden heb ik extra subsidie rechten gekocht, alleen maar om meer geld uit Brussel te krijgen. Veel meer boeren doen dat, er is een levendige handel. Dat kan toch niet de bedoeling zijn?" De Drent zou veel liever zien dat hij zijn inkomsten 'gewoon' uit de markt haalde. „De structurele subsidies moeten weg, en de markt moet dat opvangen. Dat be tekent dat de supermarkten meer moeten betalen voor onze produc ten, en de consumenten dus ook. Ik denk dat dat kan." Niet iedereen is zo optimistisch. Renco Bussemaker Joris Baecke (34) is akkerbouwer in Nieuw-Namen en voorzitter van CEJA, de raad van Europese jonge boeren. Hij zou het ook wel willen, rijk worden van de super markten. „Maar wie garandeert mij dat ik mijn geld krijg? Het is niet reëel om te verwachten dat je afspraken met supermarkten kunt maken." Bovendien krijg je dan weer heel andere prikkels, denkt Baecke. „Dan keer je terug naar een sys- door Niels Klaassen DEN HAAG - Het is onzeker of Ne derland zijn zwaarbevochten mil jard euro korting op de EU-af- dracht houdt Dat bleek gisteren tij dens een Kamerdebat over de Euro top van vandaag en morgen in Brussel. Volgens premier Mark Rutte is het de uitdrukkelijke wens om de sinds 2007 geldende korting van een miljard te behouden, maar is succes volgens hem 'allerminst ze ker'. D66-leider Alexander Pecht- old hamerde op het miljard, om dat mislopen van de korting 'een probleem van negen nullen' ver oorzaakt. De korting van een mil jard is namelijk wel ingeboekt in de begroting voor volgend jaar. Mocht Nederland die lagere af dracht mislopen, dan moet dus mogelijk extra bezuinigd worden. De Kamer debatteerde gisteren met Rutte en minister Frans Tim mermans van Buitenlandse Za ken voorafgaand aan de top van daag en morgen in Brussel, waar regeringsleiders de EU-begroting van de jaren 2014-2020 bespreken. Een eerdere top hierover strandde in november vorig jaar, omdat de lidstaten het niet eens werden. Rutte en Timmermans gaan op pad met een aantal eisen. Zo moet dus de korting van een mil jard euro blijven (in totaal betaalt Nederland nu netto ongeveer 3,5 miljard aan Brussel) en moet de totale begroting voor die zeven jaar - schommelt rond de duizend miljard in totaal - omlaag. Verder moet er minder geld naar land bouw en 'structuurversterking' en meer geld naar innovatie en onderzoek. Vanuit de Kamer klonk nog de wens om de meerja renbegroting tussentijds te evalue ren en om striktere controle op in zet en effectiviteit van de EU-sub- sidies. Hoewel Rutte veel van de suggesties uit de Kamer toejuicht, verwacht hij niet dat er voor alles genoeg draagvlak te vinden zal zijn bij zijn Europese collega's. DEN HAAG - De salarissen van EU-ambtenaren zijn te hoog. Van daag en morgen zal het kabinet in Brussel eisen dat de ambtenaren salarissen omlaag gaan. Dat beloof de minister Frans Timmermans (Buitenlandse Zaken) gisteren aan de Tweede Kamer. Eerder deze week werd duidelijk dat zeker 3000 ambtenaren meer verdienen dan premier Mark Rut- te (bijna anderhalve ton bruto per jaar). Uit berekeningen elders zou blijken dat meer dan 11.000 ambte naren maandelijks meer opstrij ken dan de Duitse bondskanselier Angela Merkel (circa twee ton per jaar). Volgens Timmermans mag je Europese ambtenaren best meer betalen dan rijksambtena ren, 'maar het moet wel in propor tie zijn, die is nu zoek'. De expat- vergoeding en automatische be vorderingen moeten ingeperkt worden. Duitsland en het Verenigd Konink rijk zouden medestanders zijn in de strijd tegen te hoge salarissen. 11.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4