VERDIEPING 9 WOENSDAG 6 FEBRUARI 2013 rugkeer in Rusland alleen een boete wacht (van 12,50 euro) vanwege deelname aan de de monstratie. Op 12 december beslist de IND de finitief negatief. Dat de IND de asielaanvraag afwijst omdat Rusland een veilig land is, stuit op onbegrip. Dolmatov was de dans net ontsprongen, zeg gen vrienden en collega's. Hij liep groot ge vaar, en zou voor lange tijd achter de tralies verdwijnen wanneer hij naar Rusland terugge stuurd zou worden. De straffen op ongeoor loofd demonstreren, zijn inmiddels vele ma len strenger. De 85-jarige Ljoedmila Aleksejeva, een van de meest gerespecteerde Russische mensenrech tenactivisten, begrijpt er niets van. „Weten ze in Nederland soms niet wat die Bolotnajazaak inhoudt? Snappen ze niet dat alle verdachten lange celstraffen gaan krijgen?" Het is deze periode in 's Gravendeel dat de Rus verandert. Hij gaat opeens vaak naar een Russisch-orthodoxe kerk in Rotterdam. De vriendenkring van Dolmatov begrijpt niet waarom de optimistische en opgewekte Alek- sandr zich plots afsluit en steeds minder con tact opneemt. Dimitri Netsjajev groeide met hem op in Koraljov, een Moskouse voorstad. „We hadden contact toen hij in Nederland was. Hij was altijd vrolijk. Maar opeens veran derde dat. Hij liet stuk voor stuk zijn vrien- v den links liggen en verbrak later het contact met zijn familie." Zijn advocaat Marq Wijngaarden ziet ook een verandering: bij een afspraak op 15 november, 4 waar ze het waarschijnlijke afwijzen van de asielaanvraag bespreken, is Aleksandr geslo ten en terughoudend en wil hij niet meer ver klaren over de keren dat hij contact heeft ge had met de FSB in Rusland. Wijngaarden ver moedt dat de Rus in Nederland ook is bena derd en onder druk is gezet door de Russi sche geheime dienst. En nu bang is. Ook zijn vrienden denken dat. Dat de Russische gehei me dienst zeer actiefis in Nederland en geïn teresseerd in haar landgenoten hier, weet ook de Nederlandse inlichtingendienst AIVD. Die dienst waarschuwde onlangs nog voor de aan wezigheid van de Russen. Ook wijzen velen op de absolute verwevenheid tussen de Russi sche politiek en FSB: president Poetin was voor zijn aantreden het hoofd van de geheime dienst, de huidige FSB-baas is een voormalig politicus. Zijn werk in een rakettenfabriek zou zich nu tegen Dolmatov kunnen keren. Hij kende geen staatsgeheimen, maar het is voor de Rus sische machthebbers een mooie kans een acti vist in de media af te schilderen als landverra der: hij zal in het buitenland vast raketgehei men hebben losgelaten. Uitzetcentrum Rotterdam 17 januari 2013, 07.00 uur Achter de bakstenen muren van het uitzetcen trum Rotterdam vinden de bewakers het le vensloze lichaam van Aleksandr Dolmatov. Hij heeft zichzelf opgehangen in zijn cel. Het ging slecht met de Rus in de weken daar voor. Hij kwam niet opdagen voor het kofïïe- schenken in 's Gravendeel. „En dat was niets voor hem." Voor de eerste keer haalde hij niet zijn wekelijkse stempel, zoals asielzoekers moeten doen, op het azc 's Gravendeel. Hij kwam 8 januari niet opdagen voor een af spraak met zijn advocaat in Amsterdam. „Ik heb hem op 9,10 en 11 januari gebeld en ge- sms't, maar hij reageerde niet", zegt Wijngaar den. Daarop besluit hij zonder overleg met zijn cliënt beroep aan te tekenen tegen de be slissing van de IND. Dat moet binnen vier we ken na 12 december. „De fax is verstuurd op vrijdag 11 januari, 18.09 uur." Op zondag 13 januari belt Dolmatov vanaf het azc in 's Gravendeel met de politie om te mel den dat er iets ergs is gebeurd. Hij zou een zelfmoordpoging hebben gedaan. De Rus wordt naar het politiebureau in Dordrecht ge bracht. Daar wordt hij op maandag onder zocht door een arts. Volgens Wijngaarden oor deelt de arts dat zijn cliënt niet meer voor zijn eigen veiligheid hoeft te worden vastge houden. Toch wordt Dolmatov op woensdaga vond overgebracht naar het uitzetcentrum naast Rotterdam Airport. De volgende och tend is Aleksandr Dolmatov dood. Amsterdam 30 januari In de Russisch-orthodoxe kerk in Amsterdam is een herdenkingsdienst voor Aleksandr. Ook Dimitri Netsjajev is nu in Nederland, om de terugkeer van het lichaam van zijn vriend naar Rusland te begeleiden. De dood van Dolmatov is in Rusland voorpa ginanieuws. In Nederland heeft staatssecreta ris Teeven een onderzoek aangekondigd naar het overlijden. De moeder van Aleksandr heeft een brief ge schreven aan koningin Beatrix met het ver zoek de zaak tot op de bodem te laten uitzoe ken. De koningin, en dat is uitzonderlijk, rea geert in het openbaar en spreekt van een 'gro te tragedie' en een 'ingewikkelde zaak'. In de afscheidsbrief van Dolmatov aan zijn moeder, die in het uitzetcentrum werd gevon den, schrijft de activist dat hij 'niet wil terug keren als verrader'. „Ik heb de veiligheid van mijn vaderland verraden." In een laatste blaad je van de brief, dat deze week opdook, zou staan dat hij de laatste jaren van zijn leven 'stom en zinloos' vond. Ze stonden in het te ken van 'drugs en losbandigheid'. Volgens vrienden rookte hij hooguit zo nu en dan een joint Dat Dolmatov vrijwillig een ein de aan zijn leven gemaakt zou hebben, gaat er bij Dimitri Netsjajev niet in. „Niemand ge looft dat. Zijn vrienden niet, de familie niet. We gaan er vanuit dat hij onder druk is gezet, misschien wel door de Nederlandse veilig heidsdiensten. Misschien hebben ze hem ge dreigd, misschien hebben ze hem onder medi camenten gezet, chemisch beïnvloed, mis schien zelfs gemarteld. We weten het niet. Maar uit zichzelf zou hij dit nooit gedaan heb ben. Er zijn meer vragen dan antwoorden. Niemand weet wat er aan de hand is. We ho pen dat tenminste een deel van de waarheid naar boven komt." De Russische vrienden denken ook dat Dol matov zou worden uitgezet om de verhoudin gen tussen Nederland en Rusland niet onder druk te zetten. De economische banden zijn hecht en Vladimir Poetin komt in april naar Nederland omdat 2013 het Nederland-Rus landjaar is. Advocaat Wijngaarden heeft vier A4-tjes vol vragen opgestuurd aan staatssecre taris Teeven. Hij wil onder meer een onder zoek door een onafhankelijke instantie. Ook de SP, Christenunie, Amnesty International en Vluchtelingenwerk springen Teeven op zijn nek. Het onderzoek van het ministerie van Justitie wordt over een week of zes ver wacht. In een opiniestuk in The New York Ti mes schrijft de bekende journalist Oleg Kasj- in dat er zorgen zijn over mensenrechten in westerse landen. „Tijdens de Koude Oorlog was de publieke opinie in het westen aan de kant van de dissidenten. Maar hoe dichter de Europese Unie naar Rusland kruipt, hoe min der interesse er is in mensenrechten. Wan neer de deuren van het Westen gesloten blij ven, zullen nog meer mensen het slachtoffer worden van de repressie onder Poetin - of zelfs in het Westen de dood vinden." Moskou 6 februari Aleksandr Dolmatov is terug in Moskou. Van daag wordt hij begraven. Voor dit verhaal is gesproken met vele betrok ken en is geput uit artikelen in binnen- en bui tenlandse bladen. J W* O.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9