Terneuzen onder vuur als locatie milieudienst De Reu is getwist Thermphos beu Plantuien-kartel doet imago van uiensector in buitenland geen goed I 'Quist heeft psychiatrische hulp nodig* I I I I I Dominee Lambrecht Quist is geschrokken van de commotie maar handhaaft zijn woorden. V. 26 ZEELAND HERDENKING RAMP Minister Kamp denkt dat het maar de vraag is of het Rijk opdraait voor het ont mantelen van Thermphos. door Henk Boot TERNEUZEN/MIDDELBURC - Ambte naren van de provincie zijn mordi cus tegen de keuze van Terneuzen als vestigingsplaats voor de nieuwe Zeeuwse 'milieudienst' RUD. Ze hebben maandag in een bijeen komst op het provinciehuis op niet mis te verstane wijze hun gal gespuugd tegenover hun politieke baas, gedeputeerde George van Heukelom. Volgens de betrokken ambtena ren zijn-hun belangen verkwan seld en worden ze straks de dupe van een onbegrijpelijke deal om Terneuzen als locatie voor die re gionale uitvoeringsdienst aan te wijzen. Ze vinden Middelburg een veel betere plek voor de nieuwe RUD, die namens de provincie, de Zeeuwse gemeenten en het water schap vergunningsaanvragen moet beoordelen en de naleving ervan moet controleren. Het gaat daarbij niet alleen om mi lieuvergunningen, minus die waarvoor het Rijk verantwoorde lijk is, maar ook om vergunnin gen voor bouwwerkzaamheden. In totaal zijn er straks bij die RUD zo'n honderd medewerkers werkzaam. Zo'n zestig van hen krijgen een werkplek op het stadskantoor in Terneuzen. Een aantal anderen wordt gedetacheerd in de regio door Frank Balkenende NIEUWDORP - Gedeputeerde Ben de Reu (economie, PvdA) wil af van het publiekelijk gebakkelei over de vraag wie verantwoordelijk is voor de opruimkosten van de fail liete Thermphosfabriek bij Nieuw- dorp. Maandag kwamen betrokken par tijen (curatoren, Zeeland Seaports, provincie, Rijk) bij el kaar om te bepalen wie voor welk deel van een ontmanteling van Thermphos (financieel) verant woordelijk is. Volgens De Reu moet deze maand of begin volgende maand duidelijk worden wie voor welk bedrag 'aan de lat moet'. De gede puteerde heeft zich eraan ge stoord dat die discussie tot nu toe deels buitenkamers is gevoerd, met name door het Rijk en haven bedrijf Zeeland Seaports. „Het is beter met elkaar binnenskamers te overleggen dan dat in de open baarheid te doen." Zeeland Seaports stuurde minis ter Kamp vorige week een brand brief. Het havenbedrijf, eigenaar van de Thermphos-kavel, vreest dat de kosten van het opruimen van het Thermphos-terrein - naar schat ting 113 miljoen euro - hoger uit vallen dan het bedrag dat verkoop van dochterbedrijven van het fos- forbedrijf oplevert. Zeeland Seaports sluit niet uit dat er daar door milieugevaarlijke (radioactie ve) stoffen onbeheerd op het ter rein achterblijven. Het havenbe drijf wil dat het Rijk de regie op zich neemt, met name vanwege de lichte radioactiviteit in (af valstoffen en fabrieksinstallaties. Minister Kamp liet vorige maand weten dat het nog maar de vraag is of het Rijk opdraait voor het ontmantelen en afvoeren van de vervuilde fabrieksinstallaties. Op het ministerie circuleert een document waaruit blijkt dat het opruimen van Thermphos enkele honderden miljoenen euro's zou kunnen kosten. Een bedrag dat fors afwijkt van de 113 miljoen eu ro die het havenbedrijf noemt. Als uit het plan van de curatoren blijkt dat de boedelopbrenst een stuk lager uitvalt dan de opruim kosten, dan draaien daar achter eenvolgens Zeeland Seaports en de provincie/Rijk voor op. Alle partijen hebben zich al ingedekt door claims neer te leggen bij de curatoren, met het doel boedelop brengsten te gebruiken voor het saneren van het terrein. De Statenfractie van GroenLinks heeft dinsdag vragen gesteld over de sanering van het Thermp hos-terrein en wie waarvoor ver antwoordelijk is. op de gemeentehuizen waar ze nu al werkzaam zijn. De ambtenaren van de provincie Zeeland hikken vooral aan tegen de 'excentrische' ligging van Ter neuzen. „Die plaats is niet via de trein bereikbaar, slecht per bus en niet per fiets. Dus rest de auto. Een enkele reis duurt in het slechtste geval twee uur, onaccep tabel", zo luidt hun vernietigende oordeel. Bovendien stellen ze dat de extra reiskosten (bijna 2,5 ton per jaar extra) en reistijden richting Ter neuzen niet zijn meegenomen in de vergelijking tussen de mogelij ke hoofdkantoren in Terneuzen of Middelburg. Zou dat wel zijn gebeurd, dan was de locatie in Middelburg volgens hen als goed koopste uit de bus gekomen. De boze ambtenaren willen dat Van Heukelom binnen twee weken antwoord geeft op een reeks vra gen over de nieuwe RUD. Ze ne men het hem zeer kwalijk dat er volgens hen niks is gedaan met de kritiek op de keuze voor Ter neuzen. Ze stellen dat het kennelijk de be doeling is dat Zeeland mooie sier maakt in de richting van de staats secretaris van Infrastructuur en Milieu die overal RUD's wil, maar dat dit wel over de rug van het personeel gaat. Van Heukelom wil niet via de media reageren, al dus een zegsvrouwe van de pro vincie. Prediker van liefde en pijn i MJ *JÊÊ 1 v* #1 ti door Marcel Modde MIDDELBURG - Hij zucht diep. Zijn stem klinkt aanvankelijk aange daan. „Ik kan me heel goed inden ken dat er mensen zijn die hier moeite mee hebben. Maar geluk kig heb ik de afgelopen dagen ook reacties gehad van mensen die er wél iets aan hebben gehad." De 81-jarige dominee Lambrecht Quist staat zomaar volop in de'bej langstelling door zijn harde woor den bij de herdenking van de Ramp in zijn geboortedorp Stave- nisse. Maar een prediker brengt nu eenmaal niet alleen een bood schap van liefde. Ook de donkere kant van het ware geloof moet duidelijk worden gemaakt, ver klaart Quist zijn optreden. Het verwijt dat hij op een openbare bijeenkomst sprak en niet in een kerkdienst, werpt hij verre van zich. Krachtig: „De mensen die op de herdenking waren afgeko men, wisten dat ik zou spreken. Ze waren daar vrijwillig. De groot ste ergenis is kennelijk dat men niet meer gelooft en accepteert dat God de hand in de Ramp heeft gehad. Ook ik vind dat heie door Marcel Modde Hans de Bie, dominee in Klevers- kerke en Tholen. foto Willem Mieras 'S-GRAVENPOLDER - De bijbel is een boek dat ruimte laat voor ver schillende interpretaties. Maar col lega Quist maakt het wel heel erg bont, vindt dominee Hans de Bie uit 's-Gravenpolder. De Bie is predikant voor de Protes tantse Gemeente in Kleverskerke en de Hervormde Gemeente in Tholen. „Het is niet alleen opmer kelijk, maar het is in één woord schandalig wat deze 'dominee' hier meende te moeten zeggen. Het kan zijn dat de Ramp men sen van God heeft vervreemd. Maar als ik niet beter zou weten, zou ik na zulke uitspraken van de ze man gillend de kerk uitlopen, mijn toga aan de kapstok hangen en mij schamen predikant in deze door Frank Balkenende KRUININGEN - De boetes die de Ne derlandse Mededingingsautoriteit (NMa) zeven telers/handelaren van plantuien, van wie zes op Zuid- Beveland, heeft opgelegd voor kar telafspraken, kan het imago van de uiensector ondermijnen. Hoewel de zaak niet om consump tieuien gaat, krijgt het Comité Uienhandel van Frugi Venta, het Nederlandse handelsplatform voor groenten en fruit, er veel vra gen over van afnemers. Met name uit het buitenland komen reac ties. Russische afnemers krabben zich achter de oren of ze de Ne derlandse uien niet te duur beta len. Voorzitter Gijsbrecht Gunter van het Comité Uienhandel heeft heel wat uit te leggen. „Gelukkig is er geen sprake van kartelvor ming in de consumptieuien. Dat zou de export kunnen schaden. We exporteren jaarlijks één mil joen ton uien met een waarde van 300 miljoen euro naar 120 landen. Omdat in het bericht van de NMa wordt gesproken over de uienhan del, moeten wij duidelijk maken dat het om een kleine subsector gaat: de plantuien. Dat is pootma- teriaal voor akkerbouwers die tweedejaars plantuien telen, dus Dominee Lambrecht Quist foto Anton Dommerholt/RD maal niet vanzelfsprekend. Maar de slachtoffers zijn niet omgeko men. Ze zijn thuisgekomen." Quist wa^zelf bij zijn zus in Am sterdam toen de dijken braken. kerk te zijn. Ik kan alle respect op brengen voor de wijze waarop mensen hun geloof belijden, maar deze man gaat te ver. Deze 'dominee' heeft psychiatrische hulp nodig, om te vermijden dat hij nu nog meer mensen in het verderf stort." De Bie vindt dat burgemeester Nuis verweten mag worden dat een prediker als Quist is uitgeno digd om in het openbaar ('want daar zit het probleem') te spre ken. „Waar Klaas Hendrikse aan de links-vrijzinnige kant van de PKN zit, moet deze man op ultra rechts worden gezocht. Als je zo'n iemand vraagt voor een toe spraak, weet je min of meer wat je daarvan kunt verwachten." De Bie vindt dat de kerk Quist ter ver antwoording moet roepen. geen consumptie-uien. Er kan dus niet worden gesproken over 'de uienhandel'." Vorig jaar werden ook drie Zuid-Bevelandse uienbedrijven beboet voor prijsafspraken over zilveruien. Gunter erkent dat met dit soort incidenten imagoschade op de loer ligt. Hij wil echter niet inhoudelijk op de NMa-boetes ingaan. Ten eerste omdat de beboete bedrijven de NMa-straf zullen aanvechten, ten tweede omdat het volgens hem niet aan het Comité Uienhandel is, de spelbrekers en met name de recidivisten onder hen aan te spre ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60