Komen de mariniers thuis? Van daag beslist de Tweede Kamer of de marinierskazerne naar Vlissin- gen gaat. Als het een beetje meezit kan de vlag uit. Eindelijk, twee jaar na een genoeglijke borrel. 28 ZEELAND KAMERDEBAT Michiel de Ruyter heeft het Korps Mariniers uitgevonden. Dus de mariniers komen naar huis. Verplaatsen van de marinierskazerne naar Vlissingen is geen logische stap. DEBAT LIVE TE VOLGEN Een marinierskazerne, door Jeffrey Kutterink Zijn werkbezoek aan de Vlissingse scheepswerf Da- men loopt flink uit. Eigenlijk zou Hans Hillen na af loop nog even een borrel gaan drinken bij commissaris van de koningin Karla Peijs thuis. Het is die 16e februari in 2011 al te gen elven als de defensieminister haar 's avonds belt. „We zitten nog wat na te praten in hotel Arion. Het is nu zeker laat?" Opgewekt ant woordt ze. „Welnee. Ik kom eraan." Een kwartier later zitten ze samen aan de wijn. Terwijl in het duister de schepen langs de boulevard glij den, vertrouwen ze elkaar hun poli tieke problemen toe. Hillen staat voor een mega-bezuiniging. Hij moet maar liefst 1 miljard euro snij den op zijn departement. Peijs heeft becijferd dat Zeeland sinds de jaren '90 zeker 1600 banen heeft zien ver dwijnen door het vertrek van twin tig rijksdiensten. Met de belofte el kaar te zullen helpen, gaan de twee christen-democratische kopstukken na een uurtje uit elkaar. Het is alweer zomer als Hillen naar Peijs belt. „Zeg Karla, een mariniers kazerne in Zeeland, zou dat wat voor je zijn?" Peijs hoeft er geen mo ment over na te denken: „Thurlijk Hans, als ik je daarmee kan helpen." Het is vreemd genoeg de Vlissingse wethouder Piet Polderman die op 31 augustus het nieuws wereldkundig maakt: misschien verhuist de Van Braam Houckgeestkazerne van Doorn naar Vlissingen. Een dag la ter haast Peijs zich te zeggen dat nog niets zeker is. Hoezeer ze de spijker op de kop slaat, kan ze op dat moment niet weten. Op het Kerkplein 2 in Doorn trillen de ramen in hun sponningen. Zie dend van woede stuurt burgemees ter Frits Naafs van de gemeente Utrechtse Heuvelrug, waar Doorn in ligt, vanuit het gemeentehuis een persbericht de wijde wereld in. 'Handen af van onze kazerne' staat er vrij vertaald in. Alsof het nu pas doordringt dat de bezuinigingen op Defensie - op 8 april bekendge maakt - ook Doorn gaan raken. Driftig wordt van alle kanten naar Den Haag gebeld en gemaild. De Tweede Kamer nodigt Zeeland en Utrechtse Heuvelrug uit om hun verhaal te doen. Overtuigend vertelt Peijs op 10 oktober 2011 de parle mentariërs over de economische problemen in Zeeland. Ze legt uit dat de provincie al een kazerne heeft en dat er genoeg terreinen en huizen zijn. „Het hele leger kan er nog wel bij. Grapje hoor. Vlissinger Michiel de Ruyter heeft het korps mariniers uitgevonden. Dus de mari niers komen naar huis." Kamerleden kunnen er wel om la chen. Maar burgemeester Naafs ab soluut niet. De mogelijke sluiting heeft hem overvallen. Naafs rekent op compassie. Want er werken 2200 mensen op 'zijn' kazerne en 1200 van hen wonen in 'zijn' gemeente. „Verplaatsen naar Vlissingen is geen logische stap", betoogt hij. „In Doorn is minstens 10.000 vierkante meter aan uitbreiding mogelijk. Het bestemmingsplan staat niets in de weg." Maar de politici hebben geen medelijden met hem. Waarom komt hij zo laat klagen? Een-nul voor Zeeland. „Al is het nog te vroeg voor een feestje", rea geert Peijs behoedzaam. Want hoe veel de verhuizing precies gaat kos ten, moeten Defensie en Zeeland nog uitrekenen. Dat Defensie niet al leen naar Zeeland kijkt, blijkt als mi nister Hillen de Kamer op 17 novem ber schrijft dat Budel en De Peel zijn afgevallen. Mariniers verder landinwaarts verplaatsen is niet lo gisch, vindt hij. Of het Vlissingen wordt, is nog afwachten. „Maar als dat zo is, is het niet omdat er zoveel rijksdiensten zijn vertrokken." De Tweede Kamer vertrouwt het niet helemaal. Doorn lijkt volledig uit beeld. Maar waarom? Welke plek de minister ook kiest, verhuizen mag geen cent duurder zijn dan op knappen, roept de Kamer alvast. Hil len weigert om de kosten van zo'n opknapbeurt op papier te zetten. In de Haagse wandelgangen wordt de sfeer venijnig. Heeft de minister wat te verbergen? Onder aanvoering van WD'er André Bosman uit Middelburg grijpt de Kamer in. Ze draagt de mi nister op 6 december 2011 op om Karla Peijs, commissaris van de koningin in Zeeland Doorn alsnog een kans te geven met een alternatief plan te komen. Gretig pakt Doorn die. Opknappen is 62 miljoen euro goedkoper dan verhuizen, meldt de gemeente een maand later triomfantelijk. Onver stoord rekenen Defensie en Zeeland samen verder en leggen op 1 maart een 'toekomstgericht' en 'concurre rend plan 'neer bij de minister. Aan hem de keus. Op 10 april hakt hij de knoop door: de kazerne gaat naar Vlissingen. Zeeland hangt de vlag uit. Al is het feest van korte duur. Dit keer lopen Tweede Kamerleden vuurrood aan. In een onschuldig overleg over de agenda, vegen ze de vloer aan met het besluit. De irritatie is groot. Bij alle partijen. „In het Catshuis wordt naar elke cent in elke uithoek van het land gezocht", briest Marcial Hernandez (PW). „Hier is een gat van 60 miljoen waarvan we maar moeten geloven dat dat wordt dicht- gefietst. Hoe dan? Ik wil harde fei ten:" Er liggen twee plannen en het is nu appels met peren vergelijken, protesteert Wassila Hachchi (D66). WD' er André Bosman: „De brief van de minister is allesbehalve glas helder." Zelfs Hillens eigen partij, het CDA, is ontstemd. Raymond Knops: „De minister gaat in zijn briefin op het plan van Doorn. Maar als je me Frits Naafs, burgemeester Utrechtse Heuvelrug De verplaatsing van de mariniers kazerne is onderdeel van een reeks van plannen om defensie locaties te verplaatsen en te sluiten. In politiek jargon gaat de discussie schuil onder de naam Vastgoed Defensie. Het overleg over Vastgoed Defen sie staat gepland voor vandaag van 14.00 tot 17.00 uur in de Groen van Prinstererzaal in de Tweede Kamer. Wie dat wil kan de discussie vol gen vanaf de publieke tribune. Neem dan wel een geldig identi teitsbewijs mee; anders komt u de Kamer niet in. En wees op tijd aanwezig, vanwe ge strenge beveiligingsmaatrege len. Het debat is ook thuis te volgen via internet (tweedekamer.nl; klik op commissiezalen, Groen van Prinstererzaal). vraagt dat na te vertellen, kan ik dat niet. We willen de feiten. Dat geldt voor beide plannen. Nu kan ik door de bomen het bos niet meer zien." Het parlement zet meteen het eigen onderzoeksbureau op de zaak. Maar voordat over zijn bevindingen kan worden gepraat, klapt de coalitie van WD, CDA en PW. Dat zorgt voor wat vertraging, maar de mari nierskazerne blijft op de politieke agenda staan. Defensie en Zeeland zitten onder tussen met de situatie in hun maag. Want als het project niet goedkoper wordt, kan de Kamer echt moeilijk gaan doen. Ze toveren op 15 mei een konijn uit de hoge hoed. Door slim bouwen, Europese subsidies in te zetten en mariniers in bestaande ge bouwen te laten slapen, zakken de bouwkosten op papier enorm. Nieuwbouw is nu ineens 3,5 mil joen euro goedkoper dan renoveren. Zeeland is terug in de race. Hillen krijgt op 26 juni het voordeel van de twijfel. Hij mag doorgaan met de voorbereidingen om de kazerne te verplaatsen. „De vlag kan nog niet uit, maar het plastiq'e kan er alvast wel vanaf', juicht Peijs als ze het Binnenhofs avonds verlaat. Toch twijfelt de Kamer of de minis ter het echt goed heeft begrepen en helpt hem een handje. Weer onder aanvoering van WD' er Bosman. Hillen krijgt nog eens te horen dat ook de exploitatiekosten lager moe ten zijn dan in Doorn. De minister heeft de boodschap goed verstaan en slaat die zomer hard aan het reke nen. Op 31 augustus schrijft hij dat ook in de toekomst een nieuwe ka zerne goedkoper zal zijn dan een op geknapte in Doorn. Het voordeel loopt op tot 2,7 miljoen euro per jaar in 2026. „De kazerne is binnen", ju belt Peijs. Niets of niemand lijkt Zeeland de kazerne nog te kunnen afpakken. Totdat op 5 oktober bekend wordt dat de provincie er zelf 15 mil joen euro belastinggeld in stopt. Den Haag schrikt, wil inzicht in alle kosten en stelt maar liefst 124 schriftelijke vragen. De kersverse minister Jeani- ne Hennis-Plasschaert ant woordt dat ze niet kan ga randeren dat een nieuwe kazerne goedkoper is dan een opgeknapte. Toch houdt ze vast

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54