^Grensverleggend.. in koopjes! Vrouwenpolder dubt over toren Samen bomen planten I Calvijnleerlingen: predikaat Excellent is verdiend, maar mag het wat losser? I I I I I 26 BEVELANDEN en THOLEN SPN Deze week is in opdracht van Natuurmonumenten gestart met de kap van 250 populieren op Valdijk. 1 REPORTACE door Claudia Sondervan Bij het Calvijn College in Goes worden vandaag voor de lunch broodjes rondgedeeld; de ha vo-leerlingen mogen meedelen in het genoegen dat de school voor hun aftleling het predi kaat 'Excellent' mag dragen, met instemming van het ministerie van Onderwijs. Ook de vm- bo-gt-scholieren van het Calvijn College krijgen vandaag een tracta- tie vanwege het predikaat Excel lent dat die afdeling eveneens kreeg. Wat, is nog een verrassing, vertelt derdejaars leerlinge Adriënne Ponse (15) uit Sint-Maar tensdijk. Maandag kregen 142 scholen in het basis- en voortgezet onderwijs het predikaat Excellent: een novi teit van staatssecretaris Sander Dekker om uitblinkende scholen een treetje boven het sobere 'vol doende' van de Onderwijsinspec tie te plaatsen. De scholen moes ten zichzelf aanmelden en presen teren; een jury oordeelde wie het predikaat waardig was. Hoeveel (Zeeuwse) scholen zich hebben aangemeld, maar het predikaat mislopen, wordt niet prijsgegeven aan de media. Het leuke van het Calvijn in Goes is de respectvolle, ontspannen sfeer en dat er leerlingen uit heel Zeeland op zitten, vinden vijf van de Goese havo-leerlingen. „Kijk je naar het Ostrea, dan zitten daar vooral leerlingen uit de buurt", zegt Sjoerd Riemens (17) uit 's-Gra- venpolder. „Je hebt vrienden door heel Zeeland! Je hoort hier Schouws, Zeeuws-Vlaams, alle soorten Zeeuws. Je hoort ook eens nieuws van elders." Het klopt wel, dat excellent, denkt Marianne Maljaars (17) uit Middel burg. Ze somt op: ruime mogelijk heden tot bijles binnen het gewo ne rooster, steun en bijstand van docenten en collega-scholieren en lessen van kwaliteit. De eisen die het Calvijn stelt aan de scholieren zijn hoger dan elders, denkt vierde jaars Brice Kpozuxe (17) uit 's-Gra- venpolder. „Ik werk bij de Jumbo, als we onderling praten over schoolvakken, dan vraag ik wel eens door. Wat ik hoor is dat het op andere scholen simpeler blijft." Cijfers dienen voldoende te zijn: een vijf is eenduidig onvoldoende. Opmerkelijk is dat de jury in haar rapport over de Thoolse schoolaf- deling de leerlingprestaties en de aandacht voor loopbaanoriëntatie en welbevinden looft, maar stelt dat de leerlingenpopulatie uit een 'achterstandsgemeente' komt. 'De achterstand van de leerlingen is vooral op taalgebied.' „De gemeen te Tholen wordt wat betreft voor zieningenniveau geschaard bij de laatste drie van de Nederlandse ge meenten. Bij de GGD staat Tholen bekend als gebied met veel grote gezinnen en modale tot beneden- modale inkomens. Dat merkt de GGD aan als een risicoprofiel", duidt locatiedirecteur Peter Kunst. „Het stoelt op sociaal-economi sche en demografische kenmer ken. Wat de relatie met taal be treft: reformatorische scholen la ten landelijk een achterstand in Engels zien. Onze kinderen heb ben minder omgang met moderne media. Ze komen niet van jongsaf- aan vanzelfsprekend in contact met Engels. Daar hebben we extra aandacht voor. We helpen basis scholen om met Engels bezig te zijn en docenten volgen een drieja rige cursus Engels." De aandacht voor Engels is ook in Goes groot, bevestigen de Goese havisten. „Engels, daar doen ze hier echt hun best op", beaamt An ne Goud (17) uit Biervliet. Of er ook wat beter kan aan het Calvijn? „Het zou fijn zijn als de jongens 's zomers een korte broek aan mochten", grijnst Brice. „Ze zijn best streng op kledingvoor schriften", knikt Jonne Visser uit Goes. „Meiden moeten verplicht een rok aan. Zo staat het in de Bij bel, man en vrouw hun eigen kle ding. En het moet zakelijk zijn; je bent hier om te werken, is de ge dachte. Het is ook jammer dat we in een tussenuur of pauze niet van het plein af mogen." Sjoerd, qua si-verontwaardigd: „De hele basis schooltijd kun je 's middags thuis je boterham eten, maar als jong-volwassene moet je op het terrein blijven! Terwijl het best lek ker zou zijn om op een zomerdag even naar het park hierachter te gaan." Kaalslag door Frank van Cooten NISSE - Boswachter René Wink be seft dat de vele wandelaars en fiet sers over de Valdijk bij Nisse wel even zullen schrikken. „Maar de meidoorns staan straks prachtig in bloei. En nu de populieren weg zijn, komt er een enorme explosie van bloeiende planten. Er is im mers meer zon op de dijk." Rond deze tijd verdwijnen hon derden populieren in de Zak van Zuid-Beveland. Ze zijn kaprijp. Het gevaar van vallende takken is te groot en ze zijn gewoon aan het einde van hun cyclus. „Vroe ger werd ook met regelmaat ge kapt en aangeplant. Als we wach ten tot de bomen omwaaien, dan is er pas echt sprake van een kaal slag." De boswachter benadrukt dat zo snel mogelijk nieuwe bomen in de plaats komen van de gekapte exemplaren. Zo ook aan de Val dijk. Of er nieuwe bomen aan de Bors- selsedijk bij 's-Heerenhoek ko men is nog niet bekend. Een van de populieren knapte zaterdag morgen, waarschijnlijk door een windvlaag, spontaan af. „We had den geluk dat de wind uit het noorden kwam zodat de boom in het weiland viel. Als we zuidwes tenwind hadden gehad, was de boom waarschijnlijk op ons huis terechtgekomen", zegt bewoner Hans Catsman. Hij kijkt met enige regelmaat ang stig naar boven als de wind op steekt. „Tijdens stormachtig weer liggen regelmatig dikke takken verspreid over de hele dijk. Als het hard NISSE - Natuurmonumenten wil zo snel mogelijk 350 populieren planten aan de Zwaaksedijk. Deze dijk is kaal door het omzagen van de kaprijpe populieren vorig jaar. „De bomen staan al in depot en de palen zijn er ook al", zegt bos wachter René Wink. Aangezien de kap vorig jaar voor nogal wat commotie zorgde wil door Henk Postma VROUWENPOLDER - De dorpsraad Vrouwenpolder waagt zich (nog) niet aan een uitspraak over het plan voor de bouw van een 165 me ter hoge hoteltoren in het Veerse Meer. Wel is afgesproken dat het eigen dorpsplan geldt als ijkpunt, mocht het zover komen dat om een mening wordt gevraagd. Tijdens de vergadering van de dorpsraad bleek maandagavond dat sommige leden, zoals Jacco Duvekot, het torenplan niet met een beschouwen als mogelijke be dreiging voor de leefbaarheid en de toeristische recreatie. Ze zien er ook een kans in op een geweldi ge economische ontwikkeling. Anderen, zoals Ron Konings, waarschuwden dat veel dorpsbe woners een ferm 'nee' van de dorpsraad verwachten. „Als de in druk ontstaat dat we er niet on welwillend tegenover staan, dan zijn de rapen gaar." In Vrouwenpolder speelt mee dat de hoteltoren uit de koker komt van dorpsbewoner Marco Doele- man. Dorpsraad-voorzitter Jaap Tas hield het er op dat 'onze eigen ontwikkelingen', zoals vastgelegd in het dorpsplan, voorop staan. Hij benadrukte dat het dorpsplan geen diep ingrijpende ontwikke lingen toestaat die het karakter van dorp en landschap aantasten. Maar er wordt ons nog niets ge vraagd, voegde hij eraan toe. „Mocht dat wel gebeuren, dan be kijken we of die 'Eiffeltoren' af breuk doet aan onze plannen, of die juist versterkt." Voor wat betreft de Veerse Dam behelzen die plannen 'het verster ken van de aantrekkingskracht door het uitbouwen en vernieu wen van het recreatieve aanbod, alles met behoud van het natuur lijke basiskapitaal'. Wethouder René Molenaar bena drukte dat de gemeente Veere zo nodig in geweer komt tegen de hotel toren (te bouwen in de ge meente Noord-Beveland), omdat die de omgeving verstoort. Hij zei dat de toren ook slecht is voor de historische stad Veere, na tuurontwikkeling in de weg staat, en niet strookt met eerdere afspra ken. Tijdens de vergadering bleek dat het overleg met Rijkswaterstaat over het aankleden van de N57-rontonde niet vlot. De dorps raad wil meer natuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52