2 Breien is 'hot' en gezond Seasun en Delta proberen financieel conflict in overleg op te lossen Carnavalsbal in Kwadendamme roncQLU BEVELANDEN en THOLEN 25 Al zes jaar breien ze samen in het breicafé bij Baarends in Goes. Soms met zeven, vaak met vijftien dames. Hone-;-- -j^00r\ op je toekomst Cabaretprogramma in De Vroone Bouw dorpshuis en huurhuizen begint Studie naar veiligheid bedrijventerreinen Concert Jan Vayne en Petra Berger in kerk Lastige regels? Meldt ze bij de PZC-redactie Dienstencentrum ook open op vrijdagavond Politie pakt drie verdachten straatroof Pension voor 140 honden en katten bereidt (e 9°e OPEN DAG WOENSDAG 6 FEBRUARI 2013 in het breicafé GOES - Dames zijn het allemaal, want heren hebben zich nog niet gemeld op de dinsdagmiddagen dat het zaaltje van café Baarends is omgedoopt tot breicafé. Dat het zes jaar geleden een initiatief was van Vrouwen van Nu, voorheen de Plattelandsvrouwen, kan daar iets mee te maken hebben. „Maar iedereen is welkom", benadrukt Adrie Dekker. „We hebben geen statuten, geen speciale regels en geen contributie." De dames breien en haken sa men, helpen elkaar bij moeilijke patroontjes, wisselen technieken uit en gaan ook weieens samen op pad. Naar Arnemuiden bijvoor beeld, naar de winkel van Jeanet- te Jaffari. Er gaan weinig weken voorbij dat de leden van het brei- groepje niet naar Jaffari's website Blij dat ik brei surfen. Een blog, pa tronen, oplossingen voor proble men, ze vinden het daar allemaal. „Jeanette jaffari is hier ook wei eens geweest om een soort inlei ding te houden", vertelt Marian Verstraeten. „Zulke dingen kun nen ook." Als echt iedereen komt, zijn ze met zijn vijftienen, maar deze dinsdag zijn maar zeven vrouwen komen opdagen, „je bent niet ver plicht om te komen, je kunt ge woon binnenvallen", weet Tonnie Jasperse. De geringe opkomst betekent wel een mazzeltje voor degenen die er wel zijn. Jenny Klaaijsen is in ja nuari jarig geweest en heeft met haar traktatie, fijne roomsoesjes, op een volle bak gerekend. Nu krijgt iedereen er twee. Koos Reinders wil nog wel even wat aan de orde stellen: de kro ning. Ze stelt voor om gezamen lijk iets te breien. Het worden vlaggetjes. Op een tafel die voor weeswol is ingericht, ligt genoeg rood, wit blauw en oranje. Daar van kunnen ze makkelijk een he leboel vlaggetjes breien, die aan el kaar gehaakt tot de feestvreugde keer in de maand is het breicafé geopend: Elke eerste en derde dinsdag van 13.30 tot 15.30 uur. kunnen bijdragen. „We moeten nog wel aan Kees Baarends vra gen of het mag", zegt Marijke Aertssen. Maar ze vermoeden alle maal van wel, café Baarends slooft zich altijd enorm uit rond Koninginnedag en aan de muur van het zaaltje prijken verschillen de staatsieportretten van de Oran jes. Het is al eerder gebeurd dat de da mes gezamenlijk versieringen heb ben gemaakt. Dat was voor een kraam van de stichting Geef een mens (je) warmte. „Daar hebben we overigens ook al mutsjes voor gebreid en andere lekker warme dingen voor kinderen", vertelt Tonnie. Elsbeth Sanderse, die er dinsdag niet is, breit sokken om te verkopen voor Sri Lanka. Daar helpen sommige leden ook wei eens aan mee. De dames hebben allemaal een ze kere leeftijd, wat wil zeggen dat er geen bakvissen tussen zitten. Die zijn overigens welkom en de dames zijn best bereid wat van hun kennis over te dragen. Elizabeth van Schaik weet nog dat er in het begin 's avonds brei café werd gehouden. „Toen had je wel wat jonge mei den, maar het bloedde razendsnel dood." Het breicafé is elke eerste en der de dinsdag van de maand geo pend van 13.30 tot 15.30 uur. De enige regel is dat je twee con sumpties gebruikt. GOES - Bleef het breien lange tijd een bezigheid voor grootmoeders en andere minder modieuze ty pes, sinds een paar jaar nemen ook jonge meiden de priemen weer ter hand. Vooral sjaals met een Möbiustwist, op dikke naal den met lichte pluizige wol, zijn erg in. Maar onderzoek heeft uitgewezen dat breien ook erg gezond is. Cor- rie de Bruine, bezigheidstherapeu te, weet dat een routinebeweging met beide handen, zorgt dat ver- bindinkjes in de hersenen niet verloren gaan en zelfs hersteld worden. „Het helpt bij het voorko men van de ziekte van Alzheimer. Dan moet je het wel blijven doen, ook als het uit de mode is. Ik zie ook vaak dat ouderen die onrustig zijn, een beetje kalmeren van een breiwerk. Dat geldt natuurlijk al leen voor mensen die altijd ge wend waren te handwerken. Als je op je negentigste leert breien, wordt je er niet rustig van." door Luc Oggel MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta en tuinbouwbedrijf Seasun in Ka- pelle proberen de komende weken nader tot elkaar te komen in de kwestie over levering van energie en vooral de prijs daarvan. Dat is de voorlopige uitkomst van een kort geding dat dinsdag dien de bij de rechtbank in Middel burg. De bedrijven liggen met el kaar in de clinch over de levering van hoge-temperatuurwater, la- ge-temperatuurwater, elektrici teit en CO2. Delta heeft gedreigd daarmee te stoppen nu Seasun een deel van de rekening niet heeft betaald vanwege een geschil over de prijs van water met een hoge temperatuur. In het kort ge ding wilde Seasun de energieleve rancier verplichten de levering voort te zetten en de prijs aan te passen. Die heeft daar geen trek in, bleek gisteren. Het is de lamme tegen de blinde, want zowel Seasun als Delta staat er financieel niet florissant voor. De voorzieningenrechter vroeg zich af of de kwestie zich wel leent voor een kort geding, omdat het volgens hem vooral een finan cieel verhaal is. „Maar Seasun moet zijn financiële problemen niet proberen af te wentelen op Delta, met het mes op de keel", be toogde raadsman Jansen namens Delta. Seasun dreigt al enige tijd met een bodemprocedure, maar de rechter probeerde beide par tijen daar van te weerhouden, om dat dat 1,5 a twee jaar kost. Heet hangijzer is dat in de over eenkomst die beide bedrijven in 2000 met elkaar sloten, de warm- teprijs en stookolieprijs voor de - KAPELLE De culturele raad van Kapelle heeft voor donderdag 7 februa ri een cabaretavond geprogram meerd. Voor de pauze speelt Jeroens Clan de try-out voor de eerste echte show. Na de pauze is het de beurt aan de Vlaming Arn- out van den Bossche met zijn programma De relatiefluiste raar. Aanvang is om 20.00 uur, kaarten kosten 5 euro. WAARDE Deze week begint de bouw van het project 'Meerwaarde' in Waarde. De afgelopen tijd is het oude dorpshuis in Waarde gesloopt. Ervoor in de plaats komt een multifunctioneel cen trum, en negen appartemen ten. Mensen die een woning zoeken, kunnen zich inschrij ven. R&B-wonen verwacht dat het gebouw eind 2013 wordt op geleverd. GOES De gemeente Goes brengt de veiligheid van bedrijventerrei nen De Poel, Marconigebied, Stationspark, Klein Frankrijk en Havenindustrie in kaart. De ondernemers ontvangen vol gende week het verzoek een enquête in te vullen om zo een juist beeld te krijgen. Ook wor den de terreinen geïnspecteerd om te kijken waar de veilig heid in het geding is. SOUBURG Jan Vayne en Petra Berger ge ven zaterdag een concert in de historische kerk van Souburg in het kader van 'Souburg Cul tureel'. Het concert, getiteld 'Dichtbij', begint om 20.00 uur. het pu bliek wordt meegenomen op muzikale reis; van Bach tot Streisand. Toegangsprijs: voor verkoop 22,50, aan de deur €27,50. GOES Krijgt u een punthoofd van een bouwvergunning? Wordt u als eigenaar van een bedrijf ge hinderd door onbegrijpelijke voorschriften? De redactie van de PZC is op zoek naar uw ver haal. De Goese burgemeester René Verhulst is voor Zeeland aangesteld als ambassadeur van 'onnodige regels'. De redac tie wil hem graag 'adviseren'. bevelanden@pzc.nl SINT-MAARTENSDIJK Het Leger des Heils verruimt de openingstijden van het Dienstencentrum in Sint-Maar tensdijk. Het centrum, met daarin onder meer een kring loopwinkel, is voortaan ge opend op vrijdagavond tussen 18.00 en 20.30 uur. Alleen op de vrijdagavond voorafgaand aan de zaterdagopenstelling (de eer ste zaterdag van de maand) is het centrum niet open. VLISSINGEN De politie heeft drie Vlisisn- gers gearresteerd op verden king van straatroof. Een 33-jari- ge vrouw werd donderdag 10 januari rond 18.30 uur op de Nieuwe Vlissingseweg in Vlis- singen van haar tas beroofd vanuit een rode Fiat Panda. In de tas zaten bedrijfssleutels, waarmee even later gepoogd werd in te breken. De Vlissin- gers zijn 16,17 en 18 jaar. GRIJPSKERKE Het te bouwen dierenpension langs de Hondegemseweg bij Grijpskerke krijgt een capaci teit voor maximaal zo'n hon derd honden en veertig katten. Dat blijkt uit het plan van de initiatiefnemers die nu nog pension Elzenhof uitbaten bij Meliskerke. Er wordt tweehonderd vierkan te meter gesloopt en 450 vier kante meter gebouwd. door Delta gefinancierde en on derhouden - warmte-krachtkop- pelingsinstallaties (WKK's) aan el kaar zijn gekoppeld. Daardoor be taalt Seasun nu naar eigen zeggen een veel te hoge prijs per vierkan te meter kas. Dat kan het bedrijf niet langer volhouden, een faillis sement dreigt. Raadsman Brink man van Seasun betoogde dat Del ta prima aan het verzoek voor een lagere, meer marktconforme prijs kan voldoen, omdat de energiele verancier de investeringen in de WKK's al lang zou hebben terug verdiend. Dat werd door Delta be streden. De verwijten vlogen over en weer en er lijkt vooral sprake van een vertrouwensbreuk. Maar omdat ook Delta geen belang heeft bij een faillissement van Seasun, gaan de twee partijen er op verzoek van de rechter probe ren voor 15 maart uit te komen. KWADENDAMME - Zaterdag is er wel degelijk een carnavalsfeest in Kwadendamme; in het overzicht van activiteiten dat gisteren in de krant stond, was dat feest niet ver meld. Het bal begint direct na de optocht, in een grote feesttent Er is een DJ en er komen blaaskapel len. Het feest duurt tot ongeveer 2.00 uur 's nachts. Carnaval in Kwadendamme be gint vrijdag al met een feest voor scholieren. Op zondag is er nog een 'katerbal'. zaterdag 2 maart 11.00- 15.00 uur Roncalli scholengemeenschap atheneum - havo - vmbo theoretische leerweg www.roncalli-boz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51