Molen Zaandam Monet kost 1,1 miljoen Gravers: 'Beheerder misbruikt monopolie' 50 Europa-debat IN HET NIEUWS 3 GEMELDE GRAAFSCHADE a.s. weekend Kunst, antiek en brocantemarkt in de Grote Kerk van Veere 12.00- 17.00 uur. AANTAL GRAAFSCHADES PER THEMA (2011) WOENSDAG 6 FEBRUARI 2013 Gas lagedruk v;...®HÏ8SIi. v dS*~ 20.000 10.000 5.000 plus maandag (11-2) I Voor info of deelname: collection@zeelandnet.nl of tel. 0118-638595 door onze correspondent Michiel Willems LONDEN - Het schilderij Een Molen in Zaandam van Claude Monet is gisteren geveild voor een bedrag van 1,1 miljoen euro bij veilinghuis Sotheby's. De rijken der aarden, en hun afge zanten met telefoon in de hand, reisden gisteren af naar veiling huis Sotheby's om een unieke vei ling bij te wonen. Een reeks van meesterwerken ging onder de ha mer; Monet, Pissaro, Miró, Picas so, Gauguin en Sisley lagen voor het oprapen. De aanwezige bie ders moesten wel diep in de bui del tasten; tientallen miljoenen euro's werden er uitgegeven aan de veertig aangeboden werken. De avond kreeg een Nederlandse tintje met Een Molen in Zaandam van Claude Monet. De Franse meester maakte dit schilderij in 1871, toen hij 31 jaar oud was en vier maanden in Zaandam leefde. Een Molen in Zaandam werd verre weg het bekendste werk uit Mo- nets Zaanse periode. Gisteravond, ruim 140 jaar na die warme zo mer in de Zaanse Schans, bracht Een Molen in Zaandam 1.109.980 euro op, dichtbij de richtprijs 1,2 miljoen euro. Het schilderij komt uit de collectie van de negende Graaf van Jersey, die in 1998 over leed. Zijn erfgenamen besloten het schilderij te verkopen. Maar het hoogtepunt van de avond was zonder twijfel Pablo Pi casso's Femme assise pres d'unefene- tre, de vrouw die bij het raam zit. Voor een duizelingwekkend be drag van 29,5 miljoen euro wissel de zij gisteravond van eigenaar. zoetermeer - Eigenaren van on dergrondse kabels en leidingen misbruiken hun monopolieposi tie door extreem hoge bedragen te eisen bij graafschade. Dat stelt Martin Huigen, secretaris Sectie Infra Klein bij belangenorganisa tie Bouwend Nederland. De con currerende belangenclub MKB In fra kwam onlangs met een zwart boek over schade bij graafwerk waarbij ook wordt uitgehaald naar de houding van netwerkbe heerders. Die treuzelen volgens MKB vaak lang met het repareren van schade. Verzekeringskantoor Unigrobe Meeüs behandelt jaarlijks onge veer vierduizend graafschades. Volgens consultant Wendy Wol- bers is het een kwestie van goed opletten als de netbeheerder de re kening indient. „Je ziet het bij voorbeeld bij KPN-kabels. Die lig gen soms al zo lang in de grond dat ze al breken voordat je ze aan raakt. Het is onredelijk om in zo'n geval de volle mep voor het ver vangen van een kabel bij de gra vers neer te leggen." Volgens Wol- bers komt er in negen van de tien gevallen wel een goede oplossing als de verzekeraar klaagt over een onredelijke claim. Woordvoerder Martijn Boelhou wer van Netbeheer Nederland ontkent dat sprake is van mis bruik. Volgens hem onderschat ten aannemers de schade. Zeker bij glasvezel kan die vaak niet ge repareerd worden zonder een heel stuk kabel te vervangen. procent van de kapot getrokken ka bels en leidingen zijn zogeheten huis aansluitingen. Vooral datakabels wor den geraakt. Volgens gravers ligt glas vezel vaak niet diep genoeg. slechtste optie Water [j 1% Middenspanning 0% Hoogspanning] Op de Machinisten Scholingsdagen in Harderwijk krijgen gravers onder meer les in het voorkomen van schade. Vooral in bevroren grond, waar tijdens de scholing sprake van was, gaat het snel mis. foto Ruben Schipper doen. Het is een van de redenen dat hij bij deze bijscholing zit. Klanten vragen steeds vaker een certificaat waaruit blijkt dat de graver weet hoe hij schade moet voorkomen, weet ook Brenda Witzier, beleidsmedewerker bij Bouwend Nederland. „Maar ze vergeten vaak in het bestek te ei sen dat een onderaannemer ook is gecertificeerd." En dus wordt het graafwerk vaak alsnog gedaan door kleinere aannemers die geen tijd, geld of zin hebben om hun personeel te scholen. Graver Van Beek ziet het regelma tig gebeuren. „Op plaatsen waar veel buizen en kabels liggen, wordt vaak een onderaannemer ingezet. Omdat de aannemer zelf het risico niet wil lopen." Gravers en netbeheerders geven elkaar de schuld van alle ellende. Volgens Wendy Wolbers van ver zekeringskantoor Unirobe Meeüs claimen de netbeheerders vaak ho ge kosten, terwijl soms de kabels zo slecht zijn dat ze al breken voordat je ze raakt. Aan de tafel met gravers klinkt tijdens de scho lingsdag hoongelach als je vraagt of kabels en leidingen niet ge woon op de kaart staan. Conclu sie: ze liggen zelden op de aange geven plek. De netbeheerders ontkennen dat. Woordvoerder Martijn Boelhou wer van de Nederlandse elektrici- teits- en gasnetbeheerders: „Een enkele keer is een kaart niet cor rect. Gravers moeten dat verplicht melden. Gezien het kleine aantal meldingen, concludeer ik dat dit niet vaak voorkomt, of dat ze zich niet houden aan de meldplicht." Volgens Boelhouwer kiezen gra vers te vaak letterlijk voor de op tie 'zand erover'. Een beschadigde elektriciteitskabel wordt met wat tape gerepareerd. Vervolgens wordt het gat gedicht. „Totdat er een paar weken later alsnog een storing is, en de bewoners óns de schuld geven." 1 e helft* 2e helft 1e helft 2e helft 1e helft 2e helft 1e helft 2e helft 2009 2010 2011 2012 Kadaster houdt sinds de tweede helft van 2009 schades pij. bron Kadaster en KLO iü- Ai W X- - 0% Gas hogedruk Laagspanning komst van Europa zijn ze even goed verdeeld. Het pro-Europese D66 staat lijnrecht tegenover de SP en de PW. Het CDA koos gisteren een mid denpositie: Europese integratie is nodig op terreinen als financiën en economie, maar de afzonderlij ke lidstaten moeten weer meer te zeggen krijgen bij het milieube leid, pensioenrichtlijnen of de re gels voor zwangerschapsverlof. De opstelling kwam CDA-leider Sybrand Buma op flinke kritiek te staan, omdat hij zich in aanloop naar de verkiezingen nog erg pro-Europees had uitgelaten. „Ik ben voor Europa. Dat was ik gis ter en dat ben ik vandaag", zei Bu ma. Volgens hem is het mogelijk om met minder regels vanuit Brussel toch verder te gaan met Europese integratie. In het regeerakkoord hebben WD en PvdA afgesproken dat met een stofkam door het woud aan Europese regels zal worden ge gaan. Een uitzonderingspositie voor EU-lidstaten ziet het kabinet niet zitten, evenals een referen dum. PvdA-leider Samsom liet gisteren wel de mogelijkheid open om op termijn de toekomst van Europa voor te leggen aan de bevolking. Er ligt al een tijd een initiatiefwetsvoorstel in de Twee de Kamer dat een raadgevend refe rendum mogelijk moet maken. Fractievoorzitters luisteren naar Tweede Kamervoorzitter Anouchka van Miltenburg voorafgaand aan het debat met het kabinet over de veelbesproken toespraak van de Britse premier David Cameron, foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3